Narodowy Tydzień Migracji. Imigranci jak Święta Rodzina – szukają bezpieczeństwa w obcym kraju
- 01/10/2020 11:00 PM
W niedzielę 5 stycznia mszą w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus w śródmieściu Chicago rozpoczęto obchody Narodowego Tygodnia Migracji. W procesji na otwarcie nabożeństwa pojawiła się też biało-czerwona flaga.
Przedstawiciele m.in. Polski, Meksyku, Gwatemali, Ugandy, Portoryko, Wietnamu, Nigerii, Ekwadoru, Wenezueli, Peru, Hondurasu, Chorwacji, Indii – w sumie z ponad 30 krajów – rozpoczęli niedzielną mszę od przemarszu w procesji przez główną nawę chicagowskiej katedry. Biało-czerwoną flagę z napisem Polska nieśli w niej członkowie rodziny Bosak, ubrani w tradycyjne stroje góralskie. Nie był to jedyny polski motyw tej mszy. Rozbrzmiewały podczas niej polskie kolędy, a jedną z modlitw po polsku przeczytała siostra Franciszka Keler. Celebransem był franciszkanin o. Roman Deyna z Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Marytown. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa należą do grupy diecezjalnej „Imigranci imigrantom”, której koordynatorem jest Małgorzata Tyś.
– Rozpoczęcie Narodowego Tygodnia Migracji zbiega się ze świętem Objawienia Pańskiego, przypominając nam, że różnorodność naszej wspólnoty katolickiej, składającej się z wielu grup etnicznych i narodowości pochodzących z różnych kultur, jest wielkim darem i źródłem naszej silnej jedności – napisał w liście do wiernych kardynał Blase J. Cupich.
Kardynał Cupich porównał też współczesnych migrantów do Świętej Rodziny, która uciekała przed przemocą i szukała bezpieczeństwa w obcym dla siebie kraju. Zwrócił się do wiernych z prośbą o otwarcie serc i przyjęcie tych, „którzy szukają bezpiecznego życia, wolności i chcą zapewnić szczęście swoim rodzinom”.
Hasłem Narodowego Tygodnia Migracji jest „Promowanie kościoła i świata dla wszystkich”. Podczas niedzielnej mszy oprócz języka polskiego w katedrze usłyszeliśmy też angielski, hiszpański, suahili i tagalog. Oprawę muzyczną zapewniły chóry śpiewające: po hiszpańsku z kościoła św. Michała Archanioła i po polsku z kościoła Świętej Trójcy – oba znajdujące się w Chicago oraz z kościoła św. Marty w Morton Grove, który wykonywał program w języku tagalog.
Ewa Malcher
Zdjęcia: Peter Serocki
Reklama