We wtorek w Meksyku przedstawiciele Kanady, USA i Meksyku podpisali nową północnoamerykańską umowę o wolnym handlu (United States–Mexico–Canada Agreement, USMCA). To zmodyfikowana wersja tekstu podpisanego w listopadzie ub.r.
W ceremonii podpisania umowy we wtorek po południu uczestniczyli m.in. prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, wicepremier Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel ds. handlu USA Robert Lighthizer.
Jak w swoim wystąpieniu powiedziała Freeland, nowa umowa “aktualizuje i modernizuje” relacje handlowe między trzema krajami, “chroni miejsca pracy i wspiera wzrost gospodarczy” i jest “postępowym porozumieniem”. Obrador podkreślał z kolei, że jest to porozumienie o “fundamentalnym” charakterze. “Oznacza więcej inwestycji dla Meksyku, Kanady i USA” – podkreślił.
We wtorek rano przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała podczas konferencji prasowej, transmitowanej także przez kanadyjskie media, że demokraci poparli wynegocjowane zmiany do nowej umowy NAFTA. Dodała, że nowy tekst północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu jest “o niebo lepszy” od wersji podpisanej w ub.r. podczas szczytu G20 w Buenos Aires.
Pelosi wyjaśniła, że usunięto sformułowania dające korzyści wielkim firmom farmaceutycznym kosztem pacjentów, które zawierał ubiegłoroczny tekst. Demokraci zgłaszali zastrzeżenia do przedłużenia okresów ochrony patentowej tzw. farmaceutyków biologicznych, co oznacza dłuższe oczekiwanie na produkcję generyków i na tańsze leki. Właśnie z powodu ryzyka wzrostu cen leków w całej Ameryce Północnej i braku odpowiednio wysokich standardów ochrony praw pracowniczych i środowiska demokraci nie zgadzali się poprzeć ratyfikacji tekstu w formie uzgodnionej rok temu.
W tekście znalazły się zapisy, których celem jest skuteczna ochrona środowiska i praw pracowniczych. Obecny na konferencji Richard Neal, szef komisji finansów publicznych Izby Reprezentantów, wskazał, że poparcie udzielone przez Richarda Trumkę, szefa centrali związków zawodowych AFL-CIO mówi samo za siebie.
Meksykański podsekretarz ds. Ameryki Północnej Jesus Seade odpowiadał mu, że “końcowy tekst umowy USMCA jest znakomity dla pracowników w naszych trzech wielkich krajach”. Ostateczną akceptację ze strony Meksyku dla kwestii standardów praw pracowniczych i ochrony środowiska Lighthizer uzyskał w miniony weekend – podały kanadyjskie media.
Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Pelosi wyraziła nadzieję, iż ratyfikacją amerykański Kongres zajmie się przed końcem bieżącej sesji, czyli przed 20 grudnia.
z Toronto Anna Lach(PAP)
fot. 123RF
Reklama