Rowery górskie - Black Friday 2019! Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
- 11/29/2019 05:49 PM
Rowery górskie to specyficzne konstrukcje, doskonałe dla osób poruszających się po nieutwardzonych, wymagających terenach. Wybierając się do sklepu po konstrukcję o tej geometrii często błędnie zakładamy, że jest ona uniwersalna i sprawdzi się również w mieście. Dzisiaj przyjrzymy się więc zastosowaniom rowerów górskich oraz sprawdzimy na co zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego pojazdu.
Kiedy rowery górskie są odpowiednim wyborem?
Jednoślad o takim charakterze, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do ogólnie określonej jazdy górskiej. Sprawdzi się więc w terenach nieutwardzonych, cechujących się licznymi wybojami, nierównościami, często błotem, głównie piachem. Mowa tu głównie o wszelkiego rodzaju parkach i lasach, przygotowanych szlakach, jak i własnych ścieżkach.
Rowery górskie z pewnością nie są modelami uniwersalnymi, gdyż ich geometria została zaprojektowana tak, by zmuszać nas do bardzo pochylonej pozycji. Duże ugięcie kręgosłupa pozwala nam w pełni panować nad pojazdem w trudnych terenach, jednak w mieście jest zbędne i szybko może stać się bolesne podczas codziennych dojazdów. Dodatkowo, rower przeznaczony na tereny nieutwardzone wyposażony jest w opony o wyraźnym bieżniku, który będzie nam stawiał więcej oporu na ścieżkach rowerowych i asfalcie, przez co utrudni jazdę.
Podział rowerów górskich
Główne dwa typy, z jakimi możemy się spotkać to hardtail i full suspension. Pierwszy z nich oznacza pojazd ze sztywnym tyłem, w którym amortyzator umieszczony jest jedynie w widelcu. Full suspension to modele w pełni amortyzowane, w nich damper znajdziemy nie tylko z przodu, ale i z tyłu. Rodzaj roweru górskiego wybiera się głównie biorąc pod uwagę jego wagę, a jednoślad z pełną amortyzacją będzie cięższy od klasycznego hardtaila. Brak tylnego dampera oznacza również niższą cenę, dlatego właśnie na rynku rowerów górskich królują modele ze sztywnym tyłem. Ogólna waga roweru górskiego będzie wyższa od innych typów jednośladów ze względu na konieczność wzmocnienia ramy i komponentów, by te były niezawodne w trudnych terenach.
Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl
Rozmiar roweru górskiego
By ułatwić użytkownikom wybór obecnie większość producentów samodzielnie dobiera rozmiar kół do wymiarów ramy. Dzięki temu nam w większości przypadków pozostaje jedynie odpowiednie dobranie rozmiaru ramy, kierując się naszym wzrostem i wysokością przekroku. Jeżeli jednak pasuje nam kilka rozmiarów z różnymi wielkościami kół powinniśmy przemyśleć ich główne cechy, a także wybrać się na jazdę próbną by wiedzieć, na którym modelu czujemy się najlepiej. Koła w rozmiarze 26” stosowane są obecnie najrzadziej i spotkamy je raczej w konstrukcjach dla kobiet lub modelach typu dirt i park. Rozmiar ten jest stabilny i wygodny, jednak najwolniejszy w rozpędzaniu. 27,5” to rozmiar poprawiający wady swojego poprzednika, zapewniający szybsze nabieranie prędkości i bardzo dobrą przyczepność. Koła w rozmiarze 29” najczęściej wybierane są nie tylko przez osoby wysokie, ale i miłośników górskich wyścigów kolarskich. Duża średnica lepiej radzi sobie z pokonywaniem przeszkód, daje najlepszą przyczepność, a dzięki zastosowaniu Boost w konstrukcji - daje odpowiednią zwrotność.
Zainteresowany? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:
Warszawa, ul. Wrocławska 25
Warszawa, ul. Ostrobramska 38b
Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211
Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl
Reklama