Główna nagroda Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019” trafiła do Chicago
- 11/30/2019 06:29 PM
Donna Solecka-Urbikas, autorka wstrząsającej biografii rodzinnej zatytułowanej „My Sister’s Mother: A Memoir of War, Exile, and Stalin’s Siberia” otrzymała główną nagrodę XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019” w kategorii ,,Programy Multimedialne” .
Festiwal został zorganizowany przez Fundację Polska – Europa – Polonia w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa” związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości .
Zgłoszone w 2019 roku prace upamiętniły ofiary i wydarzenia związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicą powstania warszawskiego.
Jury 14. edycji festiwalu, obradujące pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana poddało ocenie 90 prac: filmy, programy telewizyjne, radiowe i multimedialne oraz kilkadziesiąt portali internetowych.
Prace ukazywały życie Polaków w 19 krajach świata, między innymi takich jak.: Australia, Białoruś, Francja, Indie, czy USA.
W Polsce ceremonia wręczenia nagród odbyła się 9 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.
Laureatka głównej nagrody za stronę internetową książki Donna Solecka-Urbikas odebrała nagrodę 24 listopada, w Chicago od konsula Piotra Semeniuka, któremu towarzyszył Ryszard Łączyński, dyrektor festiwalu.
Uroczystość odbyła się w parafialnym audytorium Bazyliki św. Jacka, gdzie prezentowane były tegoroczne filmy festiwalowe.
Donna Solecka-Urbikas była bardzo ucieszona i usatysfakcjonowana prestiżowym wyróżnieniem. Mówiła o znaczeniu książki.
– Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Napisałam książkę dla Amerykanów, ponieważ ta historia nie jest im dobrze znana. Miałam 2 latka, kiedy przyjechałam do Ameryki. Wychowałam się w polskim środowisku, ale jestem Amerykanką. Chciałam pokazać wpływ traumatycznych przeżyć nie tylko na ofiary. Strona internetowa to filmik o książce; są tam zamieszczone różne historie, wywiad z siostrą, Mirą Zimmerman dla muzeum Holocaustu – United States Holocaust Memorial Museum. Wojnę miałam przed oczami przez całe swoje życie. Dlatego książka niejako zawiera dwie historie: historię wojny i moją własną – opowiadała.
Solecka-Urbikas dodała, że byłaby szczęśliwa, gdyby ukazało się polskie wydanie książki.
Poinformowała, że jest już osoba zainteresowana sfilmowaniem historii, niestety nie jest to Polak.
Konsul Piotr Semeniuk wręczając nagrodę, zwrócił się do obecnych podczas ceremonii z apelem: – Zachęcam państwa spisujcie historie swoich rodzin, bo w perspektywie narodu polskiego jest to bardzo ważne – podkreślił.
Po uroczystości Ryszard Łączyński, dyrektor Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”, zaprosił na trwający od soboty, 23 listopada pokaz filmów.
Podczas festiwalu widzowie mogli nieodpłatnie zobaczyć kilkanaście filmów.
W audytorium znajdowała się okolicznościowa ekspozycja plansz upamiętniających życie i czyn zbrojny Polonii amerykańskiej.
Zaprezentowane plansze podarował parafii Dariusz Olszewski ze Stowarzyszenia Solidarności Walczącej w Chicago.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama