Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 15:43
Reklama KD Market

Czarny Piątek i Cybernetyczny Poniedziałek:  rób zakupy, ale wydawaj mądrze

W tym roku sezon świątecznych zakupów będzie o sześć dni krótszy, dlatego zarówno sprzedawcy detaliczni, jak i internetowi, rozpoczęli już starania, aby przyciągnąć kupujących. Według Krajowej Federacji Sprzedaży Detalicznej (National Retail Federation – NRF), co najmniej 21 procent osób (34 miliony) planuje  zakupy podczas długiego weekendu połączonego z obchodami Święta Dziękczynienia, a 71 procent (116 milionów) w Czarny Piątek. Oczekuje się, że 41% osób (67 milionów) zrobi zakupy w Small Business Saturday, czyli w sobotę po Black Friday, kiedy klienci zachęcani są do odwiedzania małych firm. Z badania NRF wynika, że  78% z klientów zamierza wtedy wspierać małą przedsiębiorczość. Zakupy w niedzielę po Święcie Dziękczynienia planuje 20 procent konsumentów (32 miliony). Handlowy świąteczny weekend zakończy się Cybernetycznym Poniedziałkiem, w który co najmniej 46 procent osób (75 milionów) planuje  skorzystać z promocji oferowanych w sklepach internetowych. Czy wczesny start świątecznego sezonu handlowego będzie rzeczywiście korzystny dla konsumentów? Klienci, których opinię ujęto w badaniu Krajowej Federacji Sprzedaży Detalicznej, stwierdzili, że będą robić zakupy w Czarny Piątek i Cybernetyczny Poniedziałek, aby skorzystać z promocji oferowanych przez sprzedawców detalicznych. Każdy, kto liczy na takie promocje, musi się upewnić, że są korzystne, bez względu na to, czy oferowane są w internecie, czy w sklepach. Konsumenci powinni podjąć odpowiednie kroki, aby ochronić swoje interesy. Z przeprowadzonych już wcześniej badań wynikało, że ceny reklamowane w Czarny Piątek nie miały nic wspólnego z promocją i oferowany towar można było znaleźć za tą samą cenę w różnym porach roku. Wskazówki dla kupujących w Czarny Piątek:
  • Sprawdź ofertę przed udaniem się na zakupy . Jeśli znajdziesz kupony, wydrukuje i zabierz ze sobą do sklepu. Sprawdź ocenę na bbb.org, aby upewnić się, że masz do czynienia z renomowanym biznesem, który zagwarantuje reklamowane ceny.
  • Zapoznaj się z zasadami zwrotu w sklepach . Znajomość zasad zwrotów w sklepach pomoże Ci określić, gdzie najlepiej dokonać zakupu. Wielu detalistów może nakładać dodatkowe opłaty, np. za krótsze terminy zwrotu.
  • Poproś o paragony za zakupiony prezent. Tzw.gift receipts zazwyczaj zawierają opis zakupionego towaru, ale nie ujawniają zapłaconej ceny. Bez dowodu zakupu zwrot lub wymiana produktu może być niemożliwa.
  • Określ swój budżetu. Konsumenci mają tendencję do nadmiernych wydatków w czasie okresu świątecznego, ale planując z wyprzedzeniem, mogą je zmniejszyć i znacznie ograniczyć możliwe zadłużenie swoich kart kredytowych.
Handlowcy z roku na rok wydłużają okres promocji związanych ze świątecznymi zakupami robionymi przez internet. Tradycyjnie był  to Cyber Monday, poniedziałek przypadający po Święcie Dziękczynienia, teraz jest to cały tydzień, czyli Cyber Week – podaje portal Blackfriday.com. Średnie wydatki na zakupy w Czarny Piątek wyniosą co najmniej 502 dolarów, a w Cybernetyczny Poniedziałek – 431 dol. Z przeprowadzonych badań wynika, że kupujący online wydadzą więcej na zakupy w tym w roku niż w ubiegłym. „Bez względu na wygodę zakupów online, pojawią się wątpliwości i niepokój związane z tym, że detalista może nie być tak łatwo dostępny, jak w przypadku tradycyjnych sklepów, dlatego konsumenci muszą być przygotowani do zakupach online” – ostrzega prezydent i dyrektor wykonawczy Better Business Bureau Steve J. Bernas. Wskazówki dla kupujących online w Cybernetyczny Poniedziałek:
  • Korzystaj z usług wiarygodnych sklepów internetowych. Kupujący powinni zacząć od odwiedzenia strony na bbb.org, aby sprawdzić profil biznesowy sprzedawcy pod kątem zadowolenia klientów. Zawsze szukaj znaku BBB na stronach sklepów internetowych. Poprzez kliknięcie w ikonkę “BBB” możesz potwierdzić ważność certyfikatu.
  • Chroń swoje dane osobowe. Zapoznaj się z polityką prywatności witryny i dowiedz się, jakie dane osobowe są wymagane i jak będą one wykorzystywane. Twoje poufne informacje mogą zostać sprzedane innym osobom bez pozwolenia.
  • Uważaj na oferty, które brzmią zbyt dobrze. Zachowaj zdrowy rozsądek w podejściu do promocji na stronach internetowych oraz e-mailowych. Sprawdź, czy proponowane niskie ceny atrakcyjnego towaru, mogą być realne. Taka “okazja” może Cię drogo kosztować.
  • Potwierdź, czy sklep internetowy zapewnia bezpieczną transakcję. Zawsze przed dokonaniem płatności, sprawdź czy adres strony sklepu posiada certyfikat “https”. Zwróć uwagę, czy w  polu adresu znajduje się litera „s” w https: // oraz czy w prawym dolnym rogu umieszczona  jest tzw. kłódeczka. W przypadku wątpliwości dotyczących witryny, BBB zaleca kliknięcie prawym przyciskiem myszki w dowolnym miejscu na stronie i wybranie „Properties”. Pozwoli to zobaczyć prawdziwy adres URL (adres strony internetowej), a okno dialogowe ujawni, czy witryna nie jest zaszyfrowana.
  • Zapłać kartą kredytową. W przypadku zakupów internetowych najlepiej użyć karty kredytowej, ponieważ zgodnie z prawem federalnym konsument może zakwestionować transakcję, jeśli nie otrzyma towaru. Kupujący mają również prawa do rozstrzygania sporów, jeśli na ich karcie kredytowej występują nieautoryzowane obciążenia. Wiele kart kredytowych stosuje zasadę „zerowej odpowiedzialności”, zgodnie z którą posiadacz karty nie płaci nic, jeśli ktoś ukradnie jej numery i wykorzysta ją.
  • Zachowaj potwierdzenia  po dokonaniu zamówienia. Po zakończeniu procesu składania zamówienia online może pojawić się strona z ostatecznym potwierdzeniem lub klient może otrzymać je e-mailem. BBB zaleca zapisanie potwierdzenia ze strony internetowej i wszelkich wiadomości e-mailowych do wykorzystania w przypadku problemów z zamówieniem.
Steve Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła: Joanna Marszałek fot. FACUNDO ARRIZABALAGA/EPA-EFE/Shutterstock
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama