„Historia z plansz i nie tylko” – niekonwencjonalne spotkanie z historią
- 10/14/2019 05:25 PM
Z inicjatywy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce po raz kolejny zorganizowano edycję Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago. Spotkanie zatytułowane „Historia z plansz i nie tylko” zostało poprowadzone przez edukatora Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, Grzegorza Nawrota.
Niedzielna cykliczna impreza, która poświęcona była 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczęła się 6 września uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Wiliama o godzinie 10 rano.
Bezpośrednio po nabożeństwie, które odprawił Ks. Ryszard Groń, wszystkich zebranych zaproszono do przykościelnej sali w budynku polskiej szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. W szkolnych salach i korytarzach zaprezentowano wystawę historii II wojny światowej. Ciekawe warsztaty historyczne na temat września 1939 roku oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 przygotowali przedstawiciele IPN z Łodzi – Katarzyna Helik i Grzegorz Nawrot. Aby warsztaty były jeszcze bardziej interesujące i urozmaicone, oprócz gier terenowych, puzzli i quizów, tym razem wykorzystano w nich gry edukacyjne IPN.
Na spotkaniu obecni byli także koordynatorzy Przystanku Historia: Helena Sołtys i Marek Adamczyk wraz z Tadeuszem Młynkiem, prezesem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Gość honorowy, wicekonsul RP w Chicago Piotr Semeniuk wygłosił krótkie powitalne przemówienie skierowane szczególnie do najmłodszych uczestników spotkania.
Nauczyciele ze szkoły św. Brata Alberta Chmielowskiego wraz z dyrektorką Marzeną Klimek byli również zaangażowani w organizację zajęć historycznych dla dzieci i młodzieży. W szkolnych salach prowadzili warsztaty, przybliżając wychowankom temat drugiej wojny światowej.
Zgodnie z założeniami IPN, aby jak najwięcej inicjatyw kierować do młodego pokolenia, w ramach tej edycji Przystanku Historia zaplanowane są także podobne spotkania z uczniami kilku innych polonijnych szkół: Polskiej Szkoły im. K. Pułaskiego, Polskiej Szkoły im. M. Konopnickiej, Polskiej Szkoły im. Wandy Rutkiewicz oraz Polskiej Szkoły im. Herberta. W kalendarzu są też spotkania edukatorów IPA z polonijnymi pedagogami ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, gdyż to właśnie oni przekazują dzieciom i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski tradycje i historię ich rodziców i dziadków oraz potrafią obudzić w uczniach pragnienie wiedzy.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
Reklama