Oszustwa dotyczące zatrudnienia nie są niczym nowym, lecz w ostatnim czasie zwiększa się ich liczba. W ostatnim raporcie dotyczącym ryzyka z 2018 r., przeprowadzonym przez BBB Scam Tracker, uznane zostały za najbardziej ryzykowne. W miarę postępu technologii zmieniają się także taktyki oszustów. W najnowszej wersji starego przekrętu oszuści posługują się wiadomościami tekstowymi oraz komunikatorami wideo, aby zwabić ofiary do przekazania im pieniędzy za ofertę wspaniałej pracy, która nie istnieje…
Jak to działa
Wysyłasz swoje resume lub wypełniasz w internecie podanie o pracę. Nie zdążysz jeszcze dobrze nacisnąć Enter, a już dostajesz SMS-a od kogoś, kto twierdzi, że widział twoje resume. Przedstawiciel zapewnia, że jesteś idealnym kandydatem na oferowaną przez jego firmę pozycję. Może nawet paść nazwa wiarygodnej firmy o świetnej reputacji. Następnie przedstawiciel chce umówić cię na rozmowę kwalifikacyjną za pośrednictwem Google Hangouts lub innego komunikatora wideo.
Po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej błyskawicznie otrzymujesz ofertę pracy z atrakcyjną płacą. To mała wariacja w porównaniu z dotychczasowym schematem, w którym oszuści wysyłali potencjalnym ofiarom emaile z ofertami cudownych prac bez odbywania z nimi rozmowy kwalifikacyjnej.
Twój prawie już nowy pracodawca stawia jednak pewne nietypowe wymagania. Chce wysłać ci czek, z którego masz kupić materiały potrzebne do pracy. Może też poprosić cię o numer konta pod pozorem ustawienia automatycznych przelewów. Jeśli otrzymasz czek, zostaniesz poproszony o użycie części środków i odesłanie nadwyżki z powrotem do firmy. Oszustom nie brakuje pomysłów w tej dziedzinie. Więcej o niektórych z nich możesz przeczytać na BBB.org/EmploymentScam.
Jeżeli zakwestionujesz metody działania firmy, od razu spotkasz się z ostrą obroną. Nie poddawaj się presji i nie daj się namówić na spełnianie absurdalnych żądań. Praca, o którą się ubiegasz, nie istnieje!
Jak się chronić
– Dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz, reprezentuje wiarygodną firmę, zanim zgodzisz się na rozmowę kwalifikacyjną, wejdź na jej oficjalną stronę internetową i poszukaj tam oferty pracy, o którą się ubiegasz. Jeżeli nie możesz jej tam znaleźć, już wiesz, że coś jest nie tak.
– W ubieganiu się o pracę, wystrzegaj się dziwnych i podejrzanych procedur. Prawdziwa szanująca się firma nigdy nie poprosi cię o pieniądze w zamian za ofertę pracy, ani też nie przyśle ci czeku jeszcze zanim rozpoczniesz pracę.
– Uważaj na ogólnikowe, podobnie brzmiące oferty, np. „przedstawiciel działu obsługi klienta”. Najprawdopodobniej to oszustwa. Jeżeli praca z dokładnie tym samym zakresem obowiązków figuruje na różnych stronach internetowych, to również podejrzana sprawa.
Więcej wskazówek dotyczących metod ochrony przed oszustwami dotyczącymi zatrudnienia oraz wszystkimi innymi znajdziesz na stronie BBB.org/EmploymentScam i BBB.org/AvoidScams.
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Marszałek
fot.Pexels.com
Reklama