Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 08:58
Reklama KD Market

Kto pyta nie błądzi. Poznaj Medicare

Kto pyta nie błądzi. Poznaj Medicare
fot.arch. PNA
Seria pt. „Kto pyta nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z klientami. Przedstawiamy pytania, które do nas wpływają i udzielamy na nie odpowiedzi. Cykl pojawia się  co dwa tygodnie na łamach ,,Dziennika Związkowego “. Pani Janina: Mam 67 lat. W chwili uzyskania Medicare posiadałam ubezpieczenie z pracy, w związku z tym aktywowałam tylko i wyłącznie część A Medicare.  Za kilka miesięcy chcę odejść z pracy i przejść na emeryturę. Chciałabym wiedzieć jaka jest procedura związana z aktywowaniem części B Medicare. Robert: W momencie, w którym mamy już ustaloną datę odejścia z pracy i datę rezygnacji z ubezpieczenia grupowego musimy zgłosić się do Social Security Administration z dwoma wypełnionymi formami. Jedna z nich określa datę reaktywacji części B Medicare i jest wypełniana przez aplikanta, druga forma jest potwierdzeniem ciągłości i posiadania ubezpieczenia z pracy i powinna być wypełniona przez pracodawcę. Formularze owe można otrzymać w oddziale Social Security, jak również w naszym biurze, gdzie jednocześnie możecie państwo otrzymać bezpłatną pomoc w ich wypełnieniu. Z wypełnionymi formami i obecną kartą medicare zgłaszamy się do Social Security Administration office, gdzie następuje reaktywacja części B. Po kilku tygodniach od wizyty otrzymujemy nową kartę Medicare z datami aktywności części A i B. Po otrzymaniu nowej karty jest Pani gotowa do spotkania z agentem w celu wybrania uzupełnień do Medicare.   Pan Krzysztof: Za kilka tygodni uzyskam Medicare i przyjmuję dużo leków. Czy to wpłynie na koszt moich suplementów do Medicare? Robert: Panie Krzysztofie, w początkowym okresie od momentu wejścia w Medicare ilość leków używanych przez pana nie wpłynie na możliwości wyboru ani na cenę suplementów. W późniejszym czasie sytuacja ta może ulec zmianie   Pan Józef: Mam 51 lat, interesuje mnie plan szpitalny, chciałbym wiedzieć co wpływa na cenę takiego planu? Robert: Panie Jozefie, na cenę  planu typu indemnity zwanego potocznie planem szpitalnym wpływają przede wszystkim następujące elementy:
  • choroby przebyte w ciągu ostatnich 5 lat
  • wiek
  • miejsce zamieszkania
  Pani Ania: Z uwagi na ograniczenie kosztów wstępnych zapisałam się na Medicare Advantage, ale przerażają mnie koszty związane z ewentualnym pobytem w szpitalu. Czy jest na to jakaś rada? Robert: Tak, oczywiście. Istnieją na przykład plany typu Indemnity dla osób posiadających Medicare, które pokrywać mogą na przykład następujące co-pays w planach typu Medicare Advantage:
  • koszty pobytu w szpitalu
  • koszt ambulansu
  • koszty pobytu w skilled nursing facility
  • koszty zabiegów operacyjnych
  • itp.
  Pan Janusz: Mam 68 lat i dopiero za kilka miesięcy będę kwalifikował się na Medicare. Czy w moim przypadku procedura zapisowa jest inna niż w przypadku osób, które wchodzą w Medicare w wieku 65 lat? Robert: Procedura zapisu na Medicare w pana przypadku jest bardzo podobna, nadal wszystkie formalności dokonywane są w biurze Social Security Administration.   Pani Grażyna: Jestem na disability od 3 lat. Czy to prawda, że powinnam mieć już Medicare? Gdzie się zgłosić? Robert: Pani Grażyno,  w większości przypadków po 24 miesiącach od momentu wejścia w Disability osoba otrzymuje Medicare. Proszę udać się do biura Social Security, by wyjaśnić dlaczego tak się nie stało w Pani przypadku.   Pan Antoni: Mam 62 lata i przechodzę na wcześniejszą emeryturę, czy kwalifikuję się również na Medicare? Robert: Niestety daty przejścia na wcześniejszą emeryturę nie jest powiązana z datą otrzymania Medicare. Na Medicare przechodzimy kończąc 65 lat lub po 24 miesiącach od otrzymania renty inwalidzkiej.   Pan Tadeusz : Mam Obamacare od 3 lat i w tym roku przechodzę na Medicare. Jak załatwia się procedurę przejścia z jednego systemu na drugi? Robert: W tym przypadku najlepiej by było, gdyby udał się Pan do licencjonowanego agenta, posiadającego licencję AHIP, który pomoże panu płynnie przejść z systemu Obamacare na system Medicare.   Pani Krystyna: Jaka jest różnica pomiędzy ACA, a Obamacare? Robert: Obamacare jest potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act, w skrócie ACA.   Pani Magdalena: Jakie ubezpieczenia na zdrowie (nie Medicare) można wykupić poza otwartym okresem zapisowym? Robert: Istnieje cała gama ubezpieczeń poza otwartym okresem zapisoów, aczkolwiek wiekszość z nich związana jest z weryfikacją zdrowotną i przeznaczona dla osób poniżej 65 roku życia. Najważniejsze z nich to:
  • plany szpitalne
  • plany krótkoterminowe
  • suplementy na wypadek i krytyczną chorobę
  • plany dentystyczne
  • ubezpieczenia zdrowotne na wyjazdy zagraniczne
  Pani Izabela: Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda nowa karta Medicare?  
Robert Sobczak-Słomczewski, MBA Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.     fot.123RF Stock Photos

karta copy

karta copy

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama