Z raportu amerykańskiego ośrodka sondażowego Pew Research Center na temat katolików w Europie wynika, że stanowią oni tu najliczebniejszą grupę wyznaniową, a w najludniejszych krajach kontynentu pozostają również największą grupą wyznaniową.
Opublikowany w środę raport opracowano na podstawie danych zebranych w 34 krajach europejskich.
O ile w 1910 roku 65 proc. katolików całego świata żyło w Europie, w 2010 roku ich odsetek na kontynencie spadł do 24 proc. Obecnie 39 proc. katolików żyje w Ameryce Łacińskiej.
W katolickich krajach europejskich większość katolików mieszka w południowej i środkowej Europie. W Polsce katolicy stanowią 87 proc. dorosłych mieszkańców kraju, we Włoszech 78 proc., w Portugalii 77 proc. Nadal też katolicy pozostają większością w Hiszpanii (60 proc.) i na Węgrzech (56 proc.)
W krajach położonych na północy są większością w Irlandii (72 proc.) i na Litwie (75 proc.).
Istotne liczebnie społeczności katolickie są rozsiane po różnych krajach kontynentu: w Wielkiej Brytanii i Holandii stanowią po 19 proc. ludności. Na Ukrainie, gdzie należą głównie do Kościoła greckokatolickiego, jest ich 10 proc.
W Europie Środkowej i Wschodniej są znacznie bardziej religijni niż ich współwyznawcy z Europy Zachodniej. Odpowiednio, w tej pierwszej części Europy mediana wiernych uczęszczających do kościoła przynajmniej raz w miesiącu wynosi 44 proc., podczas gdy na Zachodzie - 33 proc.; codziennie modli się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej 36 proc., a w zachodniej - zaledwie 13 proc. Podobnie kształtuje się wskaźnik tych, dla których religia stanowi bardzo ważny czynnik w życiu (odpowiednio 31 i 13 proc.)
Według Pew w Boga wierzy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej 91 proc. mieszkańców, a na Zachodzie - 80 proc.
Na Ukrainie większość (56 proc.) katolików deklaruje, że modli się przynajmniej raz dziennie, podczas gdy we Francji deklaruje to zaledwie 9 proc. wiernych.
Katolicy z Europy Środkowej i Wschodniej wykazują się znacznie większym konserwatyzmem niż na Zachodzie, gdzie większość badanych przez Pew katolików popiera małżeństwa jednopłciowe, w tym najwięcej w Holandii (92 proc.) i Belgii (83 proc.). W Europie Środkowej i Wschodniej katolicy są im przeciwni, w tym najbardziej na Ukrainie i w Bośni. Podobnie kształtuje się poparcie dla zalegalizowanej aborcji - mediana pod tym względem to 47 proc. na Wschodzie wobec 71 proc. na Zachodzie.
W Europie Zachodniej katolicy w większym stopniu niż w innych krajach europejskich akceptują muzułmanów. Co najmniej połowa katolików zachodnioeuropejskich byłaby skłonna zaakceptować jako członka rodziny muzułmanina. Przystałoby na to przykładowo 69 proc. katolików hiszpańskich i 57 proc. szwajcarskich. Skłonnych do tego byłoby natomiast 21 proc. katolików węgierskich i 15 proc. łotewskich, co zdaniem analityków Pew odzwierciedla o wiele szerszy rozłam między Wschodem a Zachodem kontynentu.(PAP)
fot.pxhere.com
Reklama