Zespół chronicznego zmęczenia to grupa objawów chorobowych, która dotychczas nie ma jednoznacznie ustalonej etiopatogenezy ani sposobu leczenia. Jego powodem mogą być różne przyczyny.
O jego wystąpieniu może świadczyć utrzymujące się dłużej niż sześć miesięcy zmęczenie, które jest tak poważne, że nie można wykonywać codziennych czynności. Co gorsze, zmęczeniu temu zazwyczaj towarzyszą inne dolegliwości, w tym bóle mięśni, stawów, bóle głowy, kłopoty ze snem, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie przygnębienia. Oprócz tego mogą wystąpić także zmiany dermatologiczne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zaburzenia akcji serca.
Rozpoznanie przyczyny chronicznego zmęczenia może być długotrwałe i trudne. U około 75 proc. pacjentów jest nią niezdrowy styl życia oraz problemy natury psychicznej. Przyczynę medyczną stwierdza się u około 25 proc. osób skarżących się na zmęczenie.
Przy chronicznym, ale łagodnym zmęczeniu, które nie jest związane z żadną chorobą, w odzyskaniu energii może pomóc:
– wysiłek fizyczny, co najmniej trzy razy w tygodniu.
– zdrowe odżywianie się, to jest spożywanie co najmniej pięciu zdrowych, małych posiłków dziennie; ważne by robić to w regularnych odstępach czasu
– adekwatna ilość snu
Jeśli wraz ze zmęczeniem współwystępują inne niepokojące objawy, należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia sprawy.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.pixabay.com
Reklama