Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:24
Reklama KD Market

Wall Street lekko w górę, Fed zaczął marcowe posiedzenie

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła lekką poprawę nastrojów po 1-2 proc. wyprzedaży dzień wcześniej. Spadki kontynuował sektor technologiczny na czele z Facebookiem. W oczekiwaniu na podwyżkę stóp proc. w środę przez Fed umacniał się dolar.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,47 proc., do 24.727,27 pkt.

S&P 500 zyskał 0,15 proc. i wyniósł 2.716,94 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,27 proc., do 7.364,30 pkt.

Ponad 2-proc. zwyżka notowań ropy naftowej windowała kursy spółek z sektora paliwowego, które przewodziły wzrostom w trakcie wtorkowej sesji.

Pod presją pozostawał sektor technologiczny, na czele z Facebookiem, który kontynuował mocne spadki z poniedziałku.

Właściciel portalu społecznościowego tracił we wtorek ponad 5 proc., po niemal 7-proc. zniżkach (-37 mld USD kapitalizacji) dzień wcześniej. Spółka boryka się z potężnym problemem wizerunkowo-prawnym, po weekendowych doniesieniach o wycieku danych użytkowników i wykorzystywaniu ich przez firmę analityczną Cambridge Analytica do mikro-profilowania wyborców przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r.

Amerykański urząd ochrony konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Facebookowi - wynika z nieoficjalnych informacji BBG. Wcześniej Departament Handlu zażądał od spółki informacji o polityce dzielenia się danymi osobowymi z zewnętrznymi podmiotami. Zainteresowanie postępowaniem FB wyrazili również urzędnicy z Wlk. Brytanii i Unii Europejskiej. Deputowany do Brytyjskiej Izby Gmin Damian Collins wezwał Marka Zuckerberga, szefa FB, do stawienia się przed Izbą w celu złożenia wyjaśnień w całej sprawie.

Kurs Twittera tracił ponad 7 proc., a Snapa ponad 3 proc.

Niemal 10 proc. taniały walory Oracle. Producent oprogramowania spodziewa się spowolnienia wzrostu sprzedaży usług w chmurze, co zostało negatywnie odebrane przez rynek.

USA mogą już w piątek nałożyć na różnorakie sektory chińskiego importu cła i bariery handlowy o wartości 60 mld dolarów - informują agencje i amerykańska prasa. Ograniczenia mają również dotknąć chińskie inwestycje.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa postuluje zmniejszenie deficytu handlowego z Chinami, który w zeszłym roku wyniósł rekordowe 375 mld USD.

Niemcy prawdopodobnie wynegocjują zwolnienie z ceł na stal i aluminium, które USA formalnie wdrożą w życie w piątek - wynika z wypowiedzi ministra gospodarki Petera Altmaiera. Nie jest to jednak całkowicie przesądzone - dodał.

Amerykanie będą rozważać podobne prośby w "szybki uczciwy i praktyczny sposób" - powiedział sekretarz handlu USA W. Ross.

Delegaci 53 państw-członów Światowej Organizacji Handlu, którzy zakończyli we wtorek nieformalny szczyt w New Delhi, wezwali do podjęcia w trybie pilnym skoordynowanych działań przeciwko jednostronnym praktykom handlowym "stosowanym przez niektóre państwa".

Amerykański Kongres ma czas do piątku, by uchwalić ustawę zapewniającą finansowanie urzędów z federalnego poziomu administracji rządowej. Wiele wskazuje na to, iż Amerykanów czeka kolejny kilkudniowy "shutdown".

Stosowna ustawa, opiewająca na 1,3 bln USD i regulująca funkcjonowanie agend federalnych do końca września, zostanie poddana pod głosowanie Izby Reprezentantów najwcześniej w czwartek - poinformował deputowany z ramienia Republikanów Chris Collins. Dokument musi zostać następnie przyjęty przez Senat.

Republikanie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie finansowania muru na granicy z Meksykiem oraz wartego niemal 1 mld USD projektu kolejowego między Nowym Jorkiem a New Jersey. Pierwszą propozycję mocno wspiera prezydent Trump, sprzeciwiając się jednocześnie drugiej.(PAP)

fot.Justin Lane/PAP/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama