Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 10:21
Reklama KD Market

Jazda pod wpływem – co musisz wiedzieć

Jazda po pijanemu może przydarzyć się każdemu. Teoretycznie rzecz biorąc, kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu nie jest niezgodne z prawem. Jednak w chwili, kiedy alkoholu spożyje się zbyt dużo, wówczas siadanie za kółkiem jest wykroczeniem kryminalnym. Zatrzymanie za taki czyn może spotkać każdego, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Według prawa w stanie Illinois zarzuty związane z jazdą pod wpływem alkoholu mogą być postawione na dwa sposoby: kiedy osoba wydaje się być pod wpływem alkoholu i kiedy jego poziom w krwi sięga 0,08. Według prawa kierowca z taką zawartością alkoholu we krwi nie może prowadzić pojazdu. Poziom alkoholu może być mierzony za pomocą alkomatu, poprzez pobranie krwi, albo poprzez indywidualną ocenę zachowania kierowcy.

Policjant, który zatrzymuje podejrzanego, dzięki wiedzy i doświadczeniu może samodzielnie ocenić, czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Odór alkoholu, szkliste oczy, bełkotliwa mowa – to tylko niektóre oznaki bycia pod wpływem napojów wyskokowych. Policjant ma prawo przeprowadzenia testów na trzeźwość w miejscu zatrzymania (ang. field sobriety test). Są to testy, które zostały zaprojektowane, aby ocenić, czy dana osoba znajduje się pod wypływem alkoholu. Standardowe testy składają się z trzech etapów. W pierwszym policjant testuje wygląd oraz zachowanie źrenic, po to, aby znaleźć dowód konsumpcji alkoholu. Drugi test nakazuje przejście określonego dystansu w linii prostej; trzeci – to sprawdzenie zachowania równowagi, sprowadzające się do tego, czy kierowca może ustać na jednej nodze.

Wiele osób pyta, czy ma obowiązek poddawania się takim testom. Nie, każdy ma prawo ich odmówić. Ale policjant ma również prawo je wykonać, jako część dochodzenia, które przeprowadza. Warto wiedzieć, że odmówienie poddania się testom wiąże się z konsekwencjami.

Osoba, która odmówi poddania się testom na trzeźwość, będzie miała zawieszone prawo jazdy na okres dłuższy niż kierowca, który testom się poddał. Decyzja zależy od nas. Osoba, która po raz pierwszy została zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu, może mieć zawieszone prawo jazdy na sześć miesięcy, pod warunkiem, że podda się testowi. Jeśli zadecyduje inaczej, okres ten wydłuży się do jednego roku.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są różne. W zależności od poziomu alkoholu we krwi, od tego, czy spowodowaliśmy wypadek drogowy, czy mamy już na koncie jazdę pod wypływem alkoholu – wszystkie te czynniki wypływają na rozwiązanie sprawy. Czy można się bronić i wygrać sprawę? Oczywiście, ale to wymaga ekspertyzy adwokata, który zna się na prawie DUI.

Z mojej praktyki wiem, kiedy jest szansa na uniewinnienie. W innych sytuacjach, bardziej skomplikowanych, wymagają one na przykład powołania świadka, eksperta, który może wydać opinie na temat przeprowadzonych testów. W takiej sytuacji sąd może testy unieważnić, wtedy prokurator zostaje bez dowodów w sprawie.

Najważniejsze, aby natychmiast po zatrzymaniu skontaktować się z adwokatem. Wiele aspektów prawnych w tych sprawach zależy od czasu. Niektóre wnioski muszą jak najszybciej być wniesione do sądu. Przykładowo, sąd może unieważnić zawieszenie prawa jazdy, ale taka petycja musi być wniesiona jak najszybciej po aresztowaniu oskarżonego. W wielu przypadkach zatrzymany może odzyskać prawo jazdy, mimo iż policjant zdobył dowody rzeczowe w sprawie.

Kasia Kaczmarczyk

jest adwokatem w kancelarii Foley & Mansfield PLLP w Chicago. Zajmuje się obroną firm przed odpowiedzialnością cywilną w prawie budowlanym oraz sprawami związanymi z ekspozycją na azbest. Dodatkowo, broni osoby indywidualne w oskarżeniach o jazdę pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Od wielu lat zajmuje się również prawem spadkowym sporządzając testamenty oraz fundusze spadkowe. Mecenas Kaczmarczyk przez ponad 10 lat pracowała w prokuraturze powiatu Cook, gdzie przeprowadziła setki rozpraw kryminalnych, skupiając się na oskarżeniach o jazdę pod wpływem alkoholu. Ściśle tez współpracowała z ofiarami zbrodni oraz wykroczeń kryminalnych.
55 West Monroe Street, Suite 3430
Chicago, Illinois 60603
312-254-3840
773-818-6655

 

fot.Pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama