Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 08:26
Reklama KD Market

Pobiegli “tropem wilczym”

Pobiegli “tropem wilczym”
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała 6. edycję wydarzenia o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jest to największy bieg pamięci w Polsce, odbywający się także poza granicami kraju.

Tegoroczny bieg miał wyjątkowy wydźwięk, odbył się bowiem w roku jubileuszowym – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogółem w imprezie wzięło udział blisko 70 tysięcy uczestników z ponad trzystu miast w Polsce oraz za granicą. Polonia z całego świata chętnie przyłączyła się do tej akcji, upamiętniając bohaterów i ofiary walki o niepodległą Polskę po zakończeniu drugiej wojny światowej. Największe zagraniczne biegi odbyły się w Wiedniu, Londynie, Penrose Park i Healesville (Australia), Wilnie, Hurth (Niemcy) oraz w Nowym Yorku i Chicago.

W Wietrznym Mieście w sobotę, 3 marca już od bardzo wczesnych godzin porannych chętni do wzięcia udziału w biegu gromadzili się w Shabonna Park w pobliżu kościoła św. Pryscylli. Impreza, objęta patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, zgromadziła ponad siedmiuset uczestników. Licznie reprezentowane były polskie szkoły. Uczniowie z ponad dziesięciu z nich pojawili się na starcie. Jedną z najbardziej licznie reprezentowanych placówek była szkoła im. Tadeusza Kościuszki. Nie zabrakło konsula generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego.

Wyznaczona trasa obejmowała dystans 1963 metrów, symbolicznie nawiązując do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak, ps. Lalek. Bieg nie miał charakteru rywalizacji sportowej, nie mierzono czasów, a na każdego uczestnika czekał pakiet startowy i pamiątkowy medal. Trasa biegu miała niski stopień trudności, więc każdy uczestnik mógł ją bez problemu przebiec lub nawet przejść.

Ksiądz Marcin Zasada, kapelan organizatorów Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago, zwracając się do uczestników powiedział : – Po wielu latach zmowy milczenia nadszedł ich czas. Po wielu latach ciszy wiatr historii odsłonił o nich pamięć. Armia podziemia antykomunistycznego to pretorianie najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Dzisiaj powstają jak Feniks z popiołów i powracają z niepamięci.

Trzeci Bieg Wilczym Tropem, jaki odbył się w Chicago, okazał się dużym sukcesem. W roku ubiegłym zarejestrowano dwustu uczestników. W tym roku na mecie stanęło o ponad pięćset osób więcej. Świadczy to o rosnącej świadomości historycznej rodaków i Polonii, którzy pomimo wielu lat komunistycznej propagandy wytrwale dążyli do ujawnienia prawdy o najnowszej historii naszego kraju.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama