Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 08:25
Reklama KD Market

Wydział stanowy KPA celebrował Dzień Pułaskiego

Wydział stanowy KPA celebrował Dzień Pułaskiego
Uroczystym bankietem i rozstrzygnięciem konkursu literacko-plastycznego wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej uczcił pamięć generała Kazimierza Pułaskiego – jednego z najdzielniejszych przywódców konfederacji barskiej, obrońcę Tyńca i Częstochowy, który po przybyciu do Ameryki w 1777 roku o wolność Amerykanów walczył tak, jak o własną Ojczyznę.

Do ustanowienia w Illinois święta ku czci generała Pułaskiego, przypadającego w każdy pierwszy poniedziałek marca, w dużym stopniu przyczyniły się starania wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej. W tym roku Dzień Pułaskiego obchodzony był 5 marca.
Na uroczystość zorganizowaną przez KPA – wydział na stan Illinois, do aneksu Fundacji Kopernikowskiej w Chicago przybyło prawie 200 osób. Byli przedstawiciele władzy i administracji lokalnej, stanu, powiatu Cook, politycy, duchowni, biznesmeni, reprezentanci organizacji polonijnych i chicagowska Polonia.

– Bankiet ma ponad 40-letnią tradycję, jest organizowany od chwili ustanowienia Dnia Pułaskiego, wtedy kiedy Kongres był dużo silniejszy. Moją ambicją jest integracja, rozbudowa organizacji, zwiększenie liczby członków i szeroko pojęta współpraca pomiędzy organizacjami – powiedział prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński.

Uroczysty bankiet rozpoczęli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, którzy wprowadzili na salę flagi – polską i amerykańską. Następnie Mira Sojka-Topór odśpiewała hymny narodowe.

Prezes Niedziński powitał gości i rozpoczął część oficjalną, którą poprowadził Bogdan Strumiński – wiceprezes organizacji. Michael Niedzinski wspominał sylwetki wybitnych Polaków, wśród których obok gen. Kazimierza Pułaskiego wymienił m. in. gen. Tadeusza Kościuszkę i kapitana Tadeusza Terlikowskiego z Dywizjonu 303.

Dzień Pułaskiego jest obchodzony w Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca. Został ustanowiony przez parlament stanowy w 1977 roku. Wówczas nie miał jeszcze charakteru święta oficjalnego, a tylko dnia honorującego pamięć bohatera. Status oficjalnego święta nadała Dniowi Pułaskiego ustawa z 1986 roku. Wnioskodawcą legislacji był senator stanowy Leroy W. Lemke, a podpisał ją ówczesny gubernator James R. Thompson. W 1995 r. decyzją parlamentu stanowego Dzień Pułaskiego przestał być świętem obowiązkowym. Wiele okręgów oświatowych wystąpiło wówczas o zezwolenie na prowadzenie normalnych zajęć w Dniu Pułaskiego. W 2012 r. dołączyły do nich również publiczne szkoły chicagowskie."



Konsul Generalny RP Piotr Janicki mówiąc o ponad 240-letniej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi przytoczył humorystyczną wypowiedź byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który w rozmowie z Amerykanami, w rewanżu za Pułaskiego i Kościuszkę poprosił o przysłanie do Polski dwóch amerykańskich generałów: General Motors i General Electric.

– Dzisiaj mamy współpracę wojskową, gospodarczą, wymianę kulturalną. Pomimo ogromnej odległości łączą nas wspólne wartości – wolność i umiłowanie suwerenności. Dla obu naszych narodów jest to sprawa pierwszorzędna i kluczowa – mówił konsul Janicki.
Nie zabrakło krótkiego przemówienia Franka Spuli, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, który przypomniał historię usilnych starań Kongresu na rzecz ustanowienia Dnia Pułaskiego oraz zaakcentował, że Polonia jako grupa etniczna będzie miała tym większe znaczenie, im bardziej zaangażuje się w wybory na wszystkich szczeblach.

Prezes Spula przypominał o nadchodzącej w maju wizycie w Chicago prezydenta RP Andrzeja Dudy i zachęcał Polonię do aktywnego uczestnictwa w tym spotkaniu.

Błogosławieństwa udzielili księża: Tadeusz Dzieszko i Władysław Zarębczan. W części artystycznej w słowno-muzycznym spektaklu przygotowanym przez Barbarę Ciepielę wystąpił zespół harcerski Wichry.

Ostatnim punktem obchodów było rozdanie nagród laureatom literacko-plastycznego konkursu o generale Kazimierzu Pułaskim. Laureatami pierwszych miejsc zostali uczniowie polskiej szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego z podchicagowskiego Harwood Heights.
Zdobywcą I miejsca konkursu literackiego został Michael Mikołajczyk, uczeń I klasy liceum, natomiast konkurs plastyczny wygrał szóstoklasista Dariush Mahani.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe książki o Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim, zaś zdobywcy trzech głównych miejsc – dyplomy i certyfikaty pieniężne. Obchody Dnia Pułaskiego zakończył uroczysty obiad.

Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka



Laureaci konkursu literacko-plastycznego o generale Kazimierzu Pułaskim Konkurs literacki: I miejsce – Michael Mikołajczyk, II miejsce – Daniel Plewa, III miejsce – Paulina Czachor. Konkurs plastyczny: I miejsce – Dariush Mahani, II miejsce – Christopher Dobrzycki, III miejsce – Maximilian Jurek. Wyróżnienia: Eryk Ejsmont, Grzegorz Fenwick, Jessica Kawa, Victor Lewicki, Eliza Teczar, Filip Wróblewski."





Eseje w konkursie literackim z okazji Dnia Pułaskiego oceniało jury w składzie: dr Mira Modelska-Creech, Michał Niemkiewicz, Helena Sołtys i Tadeusz Więcek. Organizatorką konkusu była Stanisława Rawicka. Publikujemy najlepszy esej autorstwa ucznia 9. klasy Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego, Michaela Mikołajczyka. Zwycięzcy konkursu serdecznie gratulujemy!

Gen. Kazimierz Pułaski a odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku


Kazimierz Pułaski urodził się w Polsce w 1745 roku. Pułaski przybył do Ameryki 8 marca 1777 roku na zaproszenie Benjamina Franklina, który był ambasadorem amerykańskim w Paryżu, po to by walczyć o niepodległość amerykańskich kolonii, czyli dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. W liście do amerykańskiego Kongresu Pułaski napisał: “Przybyłem tutaj, gdzie broniona jest wolność, aby jej służyć i żyć nią lub za nią umrzeć”. Pułaski wsławił się w walce z wojskami brytyjskimi. Za odwagę i waleczność został mianowany na generała. Został również zaproszony do założenia amerykańskiej kawalerii, złożonej z przedstawicieli różnych narodowości. Pułaski był również nazywany “ojcem amerykańskiej kawalerii”. Zasłużył się podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza kiedy uratował życie generała Georga Washingtona. Zginął na polu walki 11 października 1779 roku w Savannah, w stanie Georgia. Pułaski jest bohaterem Stanów Zjednoczonych i Polski.
13 września 1977 roku parlament stanu Illinois zdecydował o ustanowieniu Dnia Pułaskiego , aby uczcić urodziny Kazimierza Pułaskiego, a pierwsze oficjalne obchody święta Pułaskiego odbyły się w 1978 roku. Dzień Pułaskiego jest obchodzony w pierwszy poniedziałek marca każdego roku. Stan Illinois jest jedynym stanem w USA, w którym jest obchodzony Dzień Pułaskiego.
Polonia amerykańska na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych celebruje Dzień Pułaskiego w październiku. Wtedy organizowana jest parada Pułaskiego na Manhattanie, w Nowym Jorku. Pułaski jest inspiracją dla współczesnej Polonii amerykańskiej. Polonia w stanie Illinois organizuje różne uroczystości dla uczczenia Pułaskiego. W tym roku były to akademie w Domu Podhalan i w Muzeum Polskim w Ameryce. Kongres Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois też zorganizował akademię, która odbyła się 5 marca. W 2009 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał Kazimierzowi Pułaskiemu pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.
W wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych zasłużył się również generał Tadeusz Kościuszko. Był wybitnym dowódcą i inżynierem wojskowym. Zasłużył się obroną West Point, tam gdzie obecnie znajduje się słynna Amerykańska Akademia Wojskowa. Kazimierz Pułaski nigdy nie spotkał się z Tadeuszem Kościuszko, ale obaj walczyli i zasłużyli się w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Obaj stali się inspiracją dla Polski i dla Polaków w Polsce i w Ameryce, w walce o wolną i niepodległą Polskę. Polska znajdowała się przez 123 lata pod zaborami. Przez cały ten okres Polacy we wszystkich trzech zaborach szukali sposobów odzyskania niepodległości.
Ignacy Jan Paderewski, słynny polski pianista i kompozytor, mobilizował amerykańską Polonię i skutecznie przekonywał amerykańskie elity polityczne do wsparcia walki Polaków o niepodległą Polskę. Amerykański prezydent Woodrow Wilson w słynnym przemówieniu do amerykańskiego Kongresu w styczniu 1918 roku domagał się wolnej i niepodległej Polski po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Amerykańska Polonia zebrała środki dla poparcia Polski i około 20 tysięcy młodych Polaków zgłosiło się do armii generała Hallera, aby walczyć o niepodległą Polskę. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach w niewoli. Pomogli w tym wybitni przywódcy tacy jak Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski. W 2018 roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Jako Amerykanin polskiego pochodzenia, który chodzi do szkoły im. generała Kazimierza Pułaskiego, jestem dumny z tego, że Polska jest wolna i niepodległa.
Michael Mikołajczyk
9. klasa – Polska Szkoła im. gen. Pułaskiego

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama