Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 06:24
Reklama KD Market

Podhale moja mała ojczyzna

Podhale moja mała ojczyzna
II Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej w Chicago

Wysoki poziom uczestników sprawił, że prawie połowa została laureatami pierwszych miejsc. Aż cztery osoby: Nataniel Żołądek, Elżbieta i Teresa Stękała oraz Helena Studencka zostały uhonorowane pierwszą nagrodą wielokrotnie.

Jury oceniało recytację i gawędę góralską w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 12, młodzieży w wieku od 13 do 18 lat i dorosłych.

Zwycięzcami w recytacji gwarowej dzieci do lat 12 zostali ex aequo: Ania Stękała, Nataniel Żołądek, Oliwia Nalepa, a w konkursie gawędziarskim tej kategorii wiekowej I miejsce wspólnie zajęli Karol Stękała i Leon Byrdak.

Siostry bliźniaczki Elżbieta i Teresa Stękała wyrecytowały gwarą I miejsce w grupie młodzieżowej.
W ich wykonaniu usłyszeliśmy „Co sercu bliskie” Michała Cieśli.

Wśród dorosłych Helena Studencka za recytację wiersza „Mamo moja” Franciszka Łojasa-Kośli i gawędę „Jak Wudrow Willson prezydentem łostoł” Feliksa Gwiżdża została zdobywczynią pierwszego miejsca.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Konsulat Generalny RP w Chicago – niezależnie od organizatora konkursu – ufundował uczestnikom specjalne nagrody i wyróżnienia.

Nagrodą pierwszego miejsca w konkursie konsul Małgorzata Bąk-Guzik uhonorowała następujące osoby: Helenę Studencką, Elżbietę i Teresę Stękała, Nataniela Żołądka.

II Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej pod hasłem „Podhale moja mała ojczyzna” miał charakter patriotyczny i odbył się 25 lutego w chicagowskim Domu Podhalan.

Helena Studencka przypomniała chwalebną historię udziału górali w walkach o niepodległość. Uroczyście odczytała odezwę naczelników gmin podhalańskich, zebranych w Nowym Targu 8 lipca 1920 roku, w której wójtowie podhalańscy postanowili, co następuje: „W myśl wskazań ukochanego naszego Naczelnika i Wodza Naczelnego wszystko podejmiemy i przeprowadzimy, co ku wzmocnieniu i ugruntowaniu wolności i całości zagrożonej ojczyzny będzie potrzebne”.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 17 uczestników. Najliczniej reprezentowaną grupą, aż 14 osób były dzieci uczęszczające do polskich szkół: św. Błażeja w Summit i księdza Stanisława Cholewińskiego w Chicago, a także członkowie zespołu Ślebodni w USA.

Każdy z uczestników konkursu obowiązkowo w tradycyjnym stroju regionu, który reprezentował, recytował wiersz lub opowiadał gawędę, głównie o tematyce patriotycznej, używając gwary Podhala, Spisza lub Orawy.

W czteroosobowej komisji konkursowej, której przewodniczył Marian Bryja byli: Henryk Janik - redaktor naczelny Podhalanina, Maria Nowobilska, Helena Golec z polskiej szkoły im. św. Błażeja w Summit.

Wnikliwej ocenie jury podlegały takie elementy występu, jak: właściwy dobór repertuaru do wieku występującego, czystość gwary, aktorstwo, pamięciowe opanowanie tekstu. Dodatkowe punkty można było zdobyć za zaprezentowanie utworów własnej twórczości.

W gronie rodzin i nauczycieli nagradzających po występie faworytów konkursu rzęsistymi brawami byli również: Małgorzata Bąk-Guzik – zastępca Konsula Generalnego, członkowie Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej z prezesem Józefem Cikowskim, ojciec Jacek Palica OCD, Karolina Nowobilska – Królowa ZPPA i Bogdan Strumiński – wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na stan Illinois.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy, natomiast zwycięzcy książki i nagrody specjalne ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Chicago.

Konkursowy wieczór uświetnił występ Koła Literacko-Dramatycznego, nr 20, im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, które działa przy ZPPA.

W krótkim programie znalazły się patriotyczne wiersze i pieśni okresu II wojny światowej przeplatane refleksjami Marii Madetko.

O kolejnym sukcesie II konkursie poezji i gawędy góralskiej z radością mówiła Helena Studencka – pomysłodawczyni konkursu, sekretarz generalna ZPPA, a w tym roku również wielokrotna zdobywczyni lauru pierwszego konkursowego miejsca.
– Jestem bardzo zadowolona jako organizator, bo uważam, że taniec, śpiew i nasze tradycje podhalańskie są piękne, ale piękna jest również nasza gwara, i zawsze mi tu w Domu Podhalan brakowało tego, żeby tą gwarą, tu u nas, u górali się cieszyć.

Pełne wyniki konkursu zostaną zamieszczone w witrynie Związku Podhalan: www.zppa.org.

Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama