Dbałość o silnik samochodu jest koniecznością i odpowiedzialnością każdego właściciela samochodu. Jednym z najlepszych sposobów dbania o silnik samochodu jest używanie oleju o możliwie najwyższej jakości. Nieprawidłowo dobrany olej może być przyczyną mnóstwa wydatków przy naprawie lub gorzej, wymianie silnika.
Istnieje wiele powodów, dla których w dzisiejszych samochodach powinien być stosowany tylko najbardziej odpowiedni olej silnikowy wysokiej jakości. Oto dlaczego olej silnikowy jest tak ważny.
Zapobiega tarciu
Jest to niewątpliwie najważniejszy powód, dla którego warto wlać do silnika odpowiedni rodzaj oleju. Wyobraź sobie swoje kolano jako silnik i płyn wewnątrz stawu kolanowego jako olej. Jeśli płynu w stawie jest zbyt mało, kolano boli, a kości trą o siebie. Nie jesteś w stanie chodzić. Silnik, podobnie jak staw kolanowy, składa się głównie z ruchomych części. Silnik zbudowany jest z mnóstwa ruchomych, metalowych części, które łatwo się nagrzewają z powodu tarcia. Głównym celem olejów silnikowych jest więc smarowanie ruchomych elementów, tak aby pomóc w wyeliminowaniu tarcia. Jest oczywiste, że gdy w grę wchodzi tarcie, obecne jest również ciepło. To jeden z powodów, dla których powstał termin “zatrzeć silnik”. Zapobieganie tarciu pomiędzy ruchomymi metalowymi częściami pozwala uniknąć uszkodzenia komponentów i oszczędza użytkownikowi potencjalnie kosztownych napraw.
Odprowadza ciepło z dala od cyklu spalania
Nie do uniknięcia jest to, że ciepło nadal będzie wytwarzane z powodu ruchu pojedynczych metalowych części. Olej służy również jako izolator, aby jakiekolwiek ciepło wytworzone przez te ruchome części nie wpływało na cykl spalania. Wiemy, że głównym celem silnika jest wytwarzanie wysoce kontrolowanych wybuchów lub spalania wewnątrz cylindrów. Dodatkowe ciepło to przy kontrolowanych wybuchach prosta droga do przegrzania silnika.
Działa jak magnes
Paliwo, które dostaje się do silnika przez układ wtrysku paliwa, lub gaźnik w starszych modelach samochodów, składa się zasadniczo z substancji chemicznych, które po zapaleniu w celu wytworzenia kontrolowanych wybuchów mieszanki, mogą wytwarzać chemiczne produkty uboczne. W tym przypadku też pomaga olej silnikowy. Ponieważ oleje są płynami śliskimi i bardzo lepkimi, mają one zdolność przyciągania i zawieszania wszystkich niepożądanych produktów ubocznych spalania. Olej silnikowy może wiązać kwasy i tlenek krzemu w gęstą zawiesinę, aby nie dostały się do innych części silnika i nie spowodowały niepożądanych uszkodzeń.
Minimalizuje utlenianie
Wiemy, że paliwo musi być mieszane z powietrzem, aby wytworzyć mieszankę do spalania. Powietrze zawiera tlen, wraz z którym pojawia się chemiczny proces utleniania. A właśnie utlenianie jest przyczyną korozji. Chociaż nie możemy powstrzymać przedostawania się tlenu do silnika, możemy przynajmniej zminimalizować jego działanie oksydacyjne za pomocą odpowiedniego oleju silnikowego.
SAE i lepkość olejów silnikowych
Jeśli kupujesz olej do silnika samochodu po raz pierwszy, prawdopodobnie nie będziesz mieć pewności co do ocen SAE różnych olejów silnikowych, które widzisz na sklepowej półce. Nie martw się, nie jesteś sam. Chodzi o to, że o ile jakość oleju silnikowego jest naprawdę ważna, równie ważna jest jego klasa. Ocena klasy oleju odbywa się na podstawie wytycznych SAE (skrót od Society of Automotive Engineers). Wskaźnik SAE faktycznie odnosi się do funkcji i lepkości danego oleju silnikowego. Lepkość odnosi się do “gęstości” płynu. Płyn o dużej lepkości jest “gęsty”, podczas gdy płyn o niskiej lepkości jest opisany jako “rzadki”.
Oleje silnikowe muszą być utrzymywane jako rzadkie – o niskiej lepkości – jeśli to możliwe – gdy jest zimno. Kiedy natomiast jest gorąco, olej może stać się nawet zbyt rzadki. Oleje silnikowe muszą być więc tak zaprojektowane, aby były tak gęste (czyli o wysokiej lepkości), jak to jest tylko możliwe, gdy jest ciepło.
Co nam mówią etykietki
Powiedzmy, że kupiłeś w pełni syntetyczny olej, którego wskaźnik SAE wynosi 5W-30. Symbol 5W oznacza, że olej został przetestowany w niższych temperaturach i ma wskaźnik lepkości 5, a literka “W” odnosi się do zimy.
Wartość 30 odzwierciedla stopień lepkości oleju, gdy temperatura silnika wynosi 212 stopni F. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, olej 5W pozwoli ci na uruchomienie silnika dużo szybciej niż olej 10W. Dzieje się tak dlatego, że olej o niższej lepkości w niższych temperaturach będzie mógł krążyć w silniku znacznie szybciej niż olej gęściejszy. Pamiętaj, że “rzadszy” olej musi być używany w niższych temperaturach. Ocena jego lepkości wynosząca 30 oznacza, że jest już tak gęsty, gdy silnik osiągnie temperaturę pracy. Jeśli musisz codziennie uruchamiać silnik w niskiej temperaturze, lepiej jest użyć oleju silnikowego o bardzo niskiej lepkości – 5W lub nawet 0W. Im niższa lepkość, tym szybciej olej może płynąć. Skrócenie czasu pracy silnika „na sucho” oznacza jego mniejsze zużycie.
Obecnie istnieją również oleje silnikowe, które nie mają oceny lepkości zimowej, na przykład olej SAE 30 zamiast SAE 5W-30. Oznacza to, że olej ten nigdy nie był testowany w niskich temperaturach. Testowano go tylko w temperaturze pracy silnika, czyli 212 stopniach Fahrenheita. Jako taki, SAE 30 ma technicznie tę samą ocenę lepkości, co SAE 5W-30 lub nawet SAE 10-30, ponieważ oba mają lepkość 30 w temperaturze pracy silnika.
Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom przy kolejnym zakupie oleju bez problemu odczytasz oznaczenia na etykietkach i wybierzesz olej o najwyższej jakości, pasujący do silnika twojego samochodu i warunków klimatycznych.
Za tydzień przedstawię rodzaje olejów silnikowych.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.123RF Stock Photos
Reklama