Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 15:33
Reklama KD Market

Sąd Najwyższy odmówił wysłuchania administracji ws. Dreamersów

Sąd Najwyższy USA odmówił wysłuchania wniosku administracji o odrzucenie wyroku sądu niższej instancji, który tymczasowo zablokował wycofanie rozporządzenia o tzw. Dreamersach, nielegalnych przybyszach, którzy trafili do USA jako dzieci.

Jak pisze dziennik "The Hill", Sąd Najwyższy bardzo utrudnił administracji prezydenta Donalda Trumpa wdrożenie planu anulowania rozporządzenia Baracka Obamy, która dawała tej grupie nielegalnych imigrantów prawną ochronę i możliwości otrzymania w przyszłości amerykańskiego obywatelstwa.

Po wycofaniu tej ustawy Dreamersom groziłaby deportacja już od 5 marca. Sąd niższej instancji zablokował na razie jej wycofanie, a więc resort sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o uchylenie tej decyzji, pomijając przy tym pośrednią instancję, czyli sąd apelacyjny.

Sąd Najwyższy nie zdecydował się wysłuchać argumentów administracji. Jak wyjaśnia "The Hill", pominięcie sądu apelacyjnego jest akceptowane przez Sąd Najwyższy, jeśli sprawa do rozpatrzenia jest bardzo pilna i niezmiernej wagi, ponieważ dotyczy np. spraw zagranicznych.

Tym razem Sąd Najwyższy nakazał resortowi sprawiedliwości zwrócić się do sądu apelacyjnego. Sędziowie nie wyjaśnili przyczyn swej decyzji.

Status Dreamersów jest kwestią sporną, która utrudnia przyjęcie ustawy o reformie imigracyjnej, jednej z flagowych obietnic Trumpa z czasów jego kampanii wyborczej.

Kongres już od 2001 roku próbował kilkakrotnie rozwiązać sytuację tej grupy nielegalnych przybyszy za pomocą projektu Ustawy o Rozwoju, Pomocy i Edukacji Młodocianych Przybyszy (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act - w skrócie DREAM).

Jak dotąd każda próba przyjęcia przez Kongres ustawy DREAM, cieszącej się dużym poparciem ustawodawców z obu partii, amerykańskiego biznesu i większości społeczeństwa, kończyła się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu konserwatywnych republikanów w Senacie. Teraz zalegalizowaniu statusu Dreamersów przeciwna jest też administracja Trumpa.

Prezydenta popierają konserwatyści, którzy argumentują, że pozwolenie dzieciom nielegalnych imigrantów na pozostanie w USA byłoby formą niezgodnej z konstytucją amnestii. (PAP)

Na zdjęciu: Demonstracja zwolenników DACA i DREAMERSÓW przed Kapitolem w Waszyngtonie fot.Shawn Thew/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama