Ustawa o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (ang. Tax Cuts and Jobs Act), która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, przewiduje redukcję podatków dochodowych korporacji i osób indywidualnych o około 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Ile zyskamy my sami, przekonamy się dopiero w przyszłym roku, gdy rozliczać będziemy podatki za rok 2018.
Ustawa zniosła kilka rodzajów odpisów podatkowych. Mimo ich likwidacji warto je przedstawić, by wiedzieć, co utraciliśmy, a także dlatego, że mogą powrócić po roku 2025.
Odpisy osobiste
Odpisy osobiste (ang. personal exemptions) pozwalały na potrącenie 4050 dol. na każdą osobę będącą na utrzymaniu podatnika (włącznie z nim samym). Największą zmianą reformy podatkowej dla osób indywidualnych było podwojenie standardowych odpisów, a zlikwidowanie osobistych.
Straty losowe
Straty losowe wynikłe z kradzieży, wypadków, pożaru, powodzi i sił przyrody odpisywane były na formularzu 4684 (Casualties and Thefts). Można było odpisać od przychodu tylko straty powyżej 10 proc. skorygowanego dochodu brutto (ang. Adjusted Gross Income) plus 100 dol.
Od 2018 r. pozostała możliwość odpisania strat tylko spowodowanych siłami przyrody, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych uzna dany teren za rejon klęski żywiołowej. Podatnik ma wybór. Może uwzględnić tę stratę w roku zaistnienia lub w roku poprzednim. W tym celu musi poprawić swoje rozliczenie, aby uzyskać jak największy zwrot.
Rozmaite odpisy
Rozmaite odpisy (ang. miscellaneous deductions) dozwolone były, jeśli przekraczały 2 proc. skorygowanego przychodu brutto. Zaliczały się do nich trzy kategorie wydatków:
– wydatki pracownicze niezwrócone przez pracodawcę (patrz poniżej)
– koszt przygotowania podatkowego rozliczenia (patrz poniżej)
– wydatki inwestycyjne: koszt fachowych finansowych książek, publikacji, honorarium doradcy finansowego, opłaty za prowadzenie kont IRA (ang. custodial fees) itp.
Rozmaite odpisy zostały od 2018 r. zlikwidowane.
Wydatki pracownicze
Koszty związane z pracą, których ci pracodawca nie zwrócił, obejmowały wydatki na podróże służbowe, składki na związki zawodowe lub profesjonalne, prenumeratę fachowych czasopism, odzież ochronną, badania lekarskie (jeśli wymagane były przez pracodawcę), koszty poszukiwania pracy, koszty dokształcania, uzyskania niezbędnych licencji, koszt utrzymania części domu lub mieszkania używanego wyłącznie i regularnie do pracy na żądanie pracodawcy.
Jak jest teraz? Podatkowa rekompensata za wydatki pracownicze należy do przeszłości. Jedynym sposobem na nadrobienie tej straty jest poproszenie pracodawcy, by je sam pokrywał.
Koszty rozliczenia podatków
W przeszłości podatnik mógł odpisać sobie koszty rozliczenia podatków, czyli honorarium księgowego, koszt dojazdu do niego, koszt programu komputerowego do rozliczania podatków, podatkowych książek czy prasy itp.
Dobre czasy się skończyły ze stratą nie tylko dla podatników lecz i samych księgowych.
Koszty przeprowadzki
Koszty przeprowadzki były odpisem, jeżeli przeniosłeś się z powodów zmiany pracy, a dojazd ze starego domu do nowej pracy musiałby być o 50 mil dłuższy niż do poprzedniej pracy. Koszt przeprowadzki można było uwzględnić nawet wtedy, gdy się nie wyliczało ulg podatkowych, bowiem wstawiało się go w wierszu 26 głównego druku podatkowego 1040.
Od 2018 r. koszty przeprowadzki odpisem nie są.
Koszty pożyczki pod zastaw domu
Koszty pożyczki pod zastaw domu (ang. home equity loan interest) mogły być odpisane od dochodu do wysokości 100 tys. dol. pożyczki.
Od 2018 r. przywilej ten pozostał tylko dla obecnych właścicieli domów. Właściciele domów kupionych po 31 grudnia 2017 roku odsetki od pożyczki pod zastaw domu odpisywać nie mogą.
Koszty ochrony zdrowia
Wydatki poniesione na ochronę zdrowia, które nie zostały zwrócone przez firmę ubezpieczeniową, były odliczane od wymiaru podatku o tyle, o ile przekraczały 10 proc. skorygowanego dochodu brutto.
Odpisy na ochronę zdrowia pozostały, ale obniżony został pułap z 10 na 7,5 proc. A więc dla przykładu, jeżeli zarabiasz 40 tys. dol., a wydałeś na leczenie z własnej kieszeni np. 7 tys. dol. w roku 2018, to wolno ci będzie odpisać 4 tys. dol. W roku 2017 odpisałbyś tylko 3 tys. dol.
Wniosek
Za rok 2017 ciągle rozliczamy się po staremu. Jeżeli masz któreś z wymienionych wyżej odpisów, postaraj się skorzystać z nich po raz ostatni.
Reforma podatkowa wniosła więcej zmian niż te wymienione powyżej. Opisałam je w jednym z poprzednich artykułów pt. „Zmiany w podatkach w 2018 roku”, który można znaleźć w sieci.
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
fot.niyazz/123RF
Reklama