Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 04:25
Reklama KD Market

Taniec, dziedzictwo, temperament. Zespół Wici w noworocznej odsłonie

Taniec, dziedzictwo, temperament. Zespół Wici w noworocznej odsłonie
Stało się tradycją, że tuż po Nowym Roku Teatr Pieśni i Tańca „Wici” zaprasza chicagowską Polonię na spektakl radości, młodości i wielobarwnych strojów, czyli Bal Zimowy Wici. Tegoroczne przedstawienie miało swoją odsłonę 20 stycznia w sali bankietowej hotelu Holiday Inn w Skokie.

Muzyczną ucztę przy wypełnionej blisko 700 osobami sali poprowadzili Elżbieta Stolarczuk oraz Włodek Bochenek. Aby tradycji stało się zadość – wieczorny bal otworzyło zawołanie: „Poloneza czas zacząć!”. Na parkiecie pojawiła się pierwsza grupa tancerzy Teatru Pieśni i Tańca „Wici”. Dostojnym krokiem, w barwnych, połyskujących strojach przypomnieli publiczności minione czasy szlacheckich spotkań. Nie zdążyły jeszcze do końca na dobre wybrzmieć znajome takty poloneza, a już młodzi tancerze rozeszli się po sali i zaprosili do wspólnego udziału w tańcu zebranych gości.

Dopiero po tej rozgrzewce – prowadzący przywitali przybyłych gości, rodziców i przedstawicieli organizacji polonijnych w osobach księdza Piotra Samborskiego z parafii św. Jana Brebeufa w Niles, pełniącego również rolę kapelana zespołu, konsula Rzeczypospolitej Polskiej panią Joannę Kłaput i Urszulę Markiewicz, prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszka Spulę, redaktor naczelną magazynu „Zgoda” Alicję Kuklińską, Marię Środoń, Jolantę Walaszek ze ZNP, wiceprezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Stanisławę Rawicką i Bogdana Strumińskiego oraz Wandę Judę, Wandę Penar, Piotra Wyszkowskiego, Jana Króla i Tadeusza Zubka.

Nie mogło i nie zabrakło wypowiedzianych słów wdzięczności złożonych w podziękowaniu wszystkim babciom i dziadkom w dniu ich święta. W chwilę potem ksiądz kapelan udzielił błogosławieństwa. Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się żywa, kilkugodzinna zabawa karnawałowa.

Na początek pojawiły się dzieci z grup najmłodszych, później w ciągu całego wieczoru zaprezentowała się młodzież z każdej grupy wiekowej. Swoje taneczne pięć minut miała także grupa oldbojów oraz wyjątkowy zespół ze Studia Tańca PNA, który zaprezentował tango „Por una cabeza” z filmu „Zapach kobiety”. W trakcie koncertu goście słuchali muzyki wykonywanej na żywo przez kapelę „Wici”, która zbierała zasłużone oklaski za brawurowe wykonania.

W trakcie sobotniego wieczoru goście mieli okazję usłyszeć piękną muzykę polską, ale też nacieszyć się widokiem układów choreograficznych w wykonaniu setki tancerzy ubranych w cudownie kolorowe stroje. Przybyłych gości zachwycił nie tylko polonez, krakowiak, swawolna polka czy siarczysty mazur, lecz zauroczyły też tańce przy dźwiękach walca Straussa i muzyki Chopina.

Po zakończeniu pokazowej gali nastąpiły podziękowania i wręczenie kwiatów. Głos zabrał między innymi prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, który nawiązał do słów księdza Samborskiego: „Musimy być dumni z naszej kultury, powinniśmy z całych sił o nią dbać, to jest naszym obowiązkiem”. Wyraził swoją wdzięczność i uznanie Magdalenie Solarz, prowadzącej od ponad 30 lat Teatr Pieśni i Tańca „Wici”. Wspomniał o wielkim wsparciu ze strony ZNP dla grup tanecznych, ale także o pomocy młodzieży poprzez fundowane stypendia.

Dorośli wzięli udział w loterii fantowej, której główną wygraną stanowił jeden z nowocześniejszych odbiorników telewizyjnych. Wieczór z elegancką kolacją i zachwycającym występem dostarczył wielu fantastycznych doznań i wzruszeń.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski



Wici powstały w roku 1972, by promować polską kulturę zarówno wśród społeczności polskiej, jak i amerykańskiej. Od roku 1983 pozostają pod opieką Związku Narodowego Polskiego, którego są zespołem reprezentacyjnym. Rok 1983 przyniósł zespołowi zmianę w postaci przekształcenia się w organizację non-profit co oznacza, że żaden z tancerzy nie otrzymuje wynagrodzenia za występy. W krótkim czasie zespół osiągnął mistrzowski poziom. Przez 44 lata istnienia przez zespół przewinęło się ponad 8 tys. miłośników tańca i polskiej tradycji. Do Teatru Pieśni i Tańca „Wici” należy ponad 300 osób w wieku od 3 do 70 lat zebranych w trzech grupach reprezentacyjnych, młodzieżowej oraz aż 8 grupach dziecięcych. Wici występują rocznie w ponad 60 różnych przedstawieniach w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Teatr Pieśni i Tańca „Wici” od ponad 30 lat prowadzony jest przez Magdalenę Solarz.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama