3 grudnia 2017 r. stan Illinois rozpoczął obchody 200-lecia przystąpienia do Unii. Parafialna Szkoła Polska im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy Bazylice św. Jacka w Chicago postanowiła, że takie wydarzenie nie może odbywać się bez udziału polskiej grupy etnicznej. Wychodząc naprzeciw propozycjom komitetu obchodów jubileuszu „Illinois Bicentennial” postanowiliśmy zorganizować nasz szkolny happening, który przybliżyłby nam wszystkim historię stanu oraz jego teraźniejszość.
W przygotowanie uroczystości włączyła się cała społeczność szkolna. Nauczyciele przygotowali scenariusz uroczystości, scenografię i potrzebne rekwizyty. Bardzo pomogli nam nasi niezastąpieni rodzice i sympatycy szkoły. Podróż w czasie rozpoczęliśmy od pokazania stanu Illinois wtedy, gdy zamieszkiwały go plemiona Indian. W ich role wcielili się nasi najmłodsi uczniowie, którzy przebrani w charakterystyczne dla Indian stroje odtańczyli indiański taniec. Było barwnie, kolorowo i bardzo wesoło.
Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do terytorium Illinois byli Francuzi. Odkrywcy Jacques Marquette i Louis Joliet wpłynęli na salę statkiem, który zmierzał rzeką Missisipi na południe, potem skierował się w drogę powrotną rzeką Illinois i dotarł w rejon Chicago. Francuzi, uczestnicy wyprawy, rozpoczęli handel wymienny z Indianami. Kupowali od nich skóry dzikich zwierząt, obdarowując ich skarbami przywiezionymi z Europy, których nie znali Indianie. W rolę przybyszów z Francji wcielili się nasi czwartoklasiści. Uczniowie klasy piątej zagrali kolejnych Europejczyków, którzy dotarli do terenów obecnego stanu. Byli to Brytyjczycy.
Dzięki pomocy naszych niezastąpionych rodziców wjechali do naszego stanu wozem będącym repliką pojazdów, którymi poruszali się osadnicy z Europy. Brytyjczycy przemierzali żyzne ziemie Illinois szukając dogodnych do osiedlenia terenów. To oni wyznaczyli granice, wybrali gubernatora i stolicę stanu. Była nią Kaskaskia. 3 grudnia 1818 roku podjęli decyzję o przystąpieniu Illinois do Unii, w ten oto sposób Illinois stał się 21 stanem USA. Uczniowie klasy szóstej przebrani w stroje z epoki wiktoriańskiej zaprezentowali najważniejsze daty i fakty z tego okresu historycznego.
Wszyscy byli bardzo ciekawi, kiedy w stanie Illinois pojawili się pierwsi Polacy. Przecież Chicago to największe polskie miasto poza granicami Polski! No i doczekali się, bo na salę wpłynął statek wiozący pierwszych emigrantów z Polski. Nasi siódmoklasiści w strojach z połowy XIX wieku wspaniale odegrali role przybyszów z Polski, którzy osiedlili się właśnie w Illinois. To dzięki nim na mapie stanu pojawiły się polskie nazwy Pulaski County, Pulaski Village, Radom w Washington County czy Warsaw w Hancock County.
W stanie Illinois urodziło się lub mieszkało wielu wspaniałych Polaków. Są i byli wśród nich politycy, artyści, sportowcy . Ich nazwiska i zdjęcia pojawiły się na ekranie. Wszędzie tam, gdzie zamieszkali Polacy tworzyły się polskie organizacje. Te najbardziej znane i szanowane przedstawili uczniowie klasy ósmej.
Nauczyciele Parafialnej Szkoły Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego postanowili sprawdzić, ile o stanie wiedzą nasi uczniowie; sprawdził to przeprowadzony przez nauczycieli quiz. Kiedy padło pytanie, jaki taniec jest symbolem Illinois, koledzy z klasy I liceum zatańczyli square dance, pomagając zgadującym w znalezieniu poprawnej odpowiedzi.
Tak oto połączyliśmy naukę ze wspaniałą wspólną zabawą; a bawili się wszyscy: uczniowie, rodzice, zaproszeni goście i nauczyciele. Dzięki narracji i prezentacji, które towarzyszyły uroczystości uczniowie poznali największe miasta stanu. Klasa II liceum zaprezentowała stany sąsiadujące, gospodarkę, atrakcje turystyczne i wiele więcej.
Klasa III liceum przedstawiła postacie sławnych Amerykanów, których życiowe losy związały z naszym stanem. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I liceum wcielili się w postacie czterech prezydentów amerykańskich, którzy pochodzili ze stanu Illinois lub w nim mieszkali.
Zakończyliśmy happening wspólna paradą w takt piosenki „Go Cubs, go”, którą lubią i znają wszyscy sympatycy chicagowskiej drużyny bejsbolowej.
Dziś Illinois jest jednym z najbardziej znanych i rozwiniętych stanów, a Chicago jednym z najpiękniejszych miast, którego znakomitą część stanowią Polacy. 200-lecie Illinois jest więc naszym wspólnym świętem.
Ewa Koch, dyrektor polskiej szkoły
Izabela Lech, nauczyciel klasy II liceum
fot.arch. szkoły
Reklama