Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:29
Reklama KD Market

Bankomatowi oszuści znów atakują. Czy wiesz, jak się chronić?



Policja i BBB ostrzegają mieszkańców Chicago przed szajką oszustów bankomatowych, którzy w ostatnich tygodniach zainstalowali na maszynach ATM w całym mieście urządzenia sczytujące kody kart płatniczych. Trzy z nich znaleziono pod koniec października na bankomatach w śródmieściu Chicago. Władze przypominają: zanim włożysz kartę do bankomatu lub przeciągniesz ją na stacji benzynowej, najpierw uważnie przyjrzyj się maszynie.

Bankomat może mieć zamontowane urządzenie sczytujące kody z twojej kary, jeśli wkładając ją do otworu wyczuwasz sporo luzu, otwór na kartę ma inny kolor lub jest zrobiony z innego materiału, na klawiaturze znajduje się nakładka, a komunikaty na ekranie źle się wyświetlają. Oszuści są pomysłowi – jeżeli po prostu czujesz, że „coś jest nie tak”, eksperci radzą, by nie korzystać z bankomatu. To samo dotyczy czytników kart kredytowych.

Nawet jeśli nie zauważyłeś na bankomacie nic podejrzanego, wystukując swój numer PIN, drugą ręką przykryj klawiaturę. Nawet jeśli złodziejom udało się skraść kody na pasku magnetycznym karty, aby z nich skorzystać, będą potrzebowali numeru PIN.

Według ATM Industry Association skimming to nieautoryzowane kopiowanie kodów znajdujących się na pasku magnetycznym kart płatniczych, modyfikowanie oprogramowania urządzeń płatniczych lub korzystanie z dodatkowego czytnika kart.
Kiedy konsument przesuwa kartę przez fałszywy czytnik, oszust uzyskuje informacje o koncie, a konsument zostaje narażony na kradzież. Niektórzy oszuści są na tyle sprytni, że używają kamer w celu zarejestrowania ruchów ręki konsumenta wciskającego swój numer identyfikacyjny.

Podczas gdy nakładki na bankomaty kopiujące kody to stara sztuczka, oszuści stale udoskonalają technologie kradzieży informacji z kart kredytowych. Urządzenia stają się coraz mniejsze i trudniejsze do wykrycia. Oprócz oszustów zaawansowanych technologicznie, którzy potrafią cyfrowo ukraść twoje informacje, należy również pamiętać o tradycyjnych złodziejach, którzy mogą czyhać na osoby próbujące pobrać gotówkę z bankomatu. Dlatego zanim przesuniemy kartę przez czytnik magnetyczny, dobrze jest rozejrzeć się wokół i upewnić, że w okolicy nie ma nikogo lub niczego podejrzanego.

Aby ustrzec się przed oszustwami, zastosuj się do następujących wskazówek BBB:

– Przyjrzyj się bankomatowi. Unikaj bankomatów w słabo oświetlonym lub mało uczęszczanym miejscu. Eksperci zalecają korzystanie z bankomatów w bankach zamiast maszyn stojących w miejscach publicznych. Rozejrzyj się, czy wokół nie ma nowych lub rozmieszczonych w dziwnych miejscach kamer. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, nie korzystaj z bankomatu.
– Chroń swój PIN. Kiedy wprowadzasz swój numer PIN, przykryj klawiaturę drugą ręką, aby chronić poufne informacje przed mogącymi znajdować się w okolicy kamerami. Co jakiś czas zmieniaj swój PIN.
– Sprawdzaj wyciągi bankowe. Nawet bardzo ostrożny konsument może paść ofiarą oszustów. Miej oko na wszystkie podejrzane transakcje, które zauważysz na szczegółowych miesięcznych wyciągach bankowych. Zamów w instytucji finansowej powiadomienia o podejrzanej aktywności na koncie.
– Natychmiast zgłaszaj oszustwa. Gdy tylko odkryjesz podejrzaną aktywność na koncie, natychmiast zgłoś to swojemu bankowi. Choć ochrona konsumenta karty debetowej i kredytowej różni się, w obu przypadkach szybkie zgłoszenie odgrywa ważną rolę.
– Rozważ skorzystanie z ochraniacza RFID, który uniemożliwi nieuprawnionym osobom dostęp do poufnych informacji znajdujących się na czipie.

Wszystkie oszustwa typu skimming powinny być natychmiast zgłaszane policji, a także do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
Pamiętaj, możesz bezpłatnie przeszukiwać naszą bazę uczciwych firm, a także uzyskać więcej cennych informacji i porad dla konsumentów pod adresem: ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama