Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:19
Reklama KD Market

Zachować przeszłość dla przyszłości

Zachować przeszłość dla przyszłości

Otwarcie wystawy o T. Kościuszce w Muzeum Polskim w Chicago


Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Z tej okazji Muzeum Polskie w Ameryce zorganizowało wystawę, której uroczyste otwarcie odbyło się 15 października. Goście, którzy przybyli na uroczystość, podziwiali nie tylko pamiątki po naczelniku insurekcji, ale także wzięli udział w uroczystości wbicia pamiątkowego gwoździa w drzewce sztandaru Polskiej Szkoły im. gen. T. Kościuszki.

W uroczystej inauguracji wystawy uczestniczyli ludzie kultury i sztuki, zaproszeni goście, w tym konsul RP w Chicago – Piotr Janicki, profesor James Pula z Perdue University, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce – Joseph A. Drobot oraz Richard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce.

Otwierając uroczystość, dyrektor muzeum Małgorzata Kot powiedziała: – Dookoła świata wszyscy gromadzą się dzisiaj, by uhonorować tego genialnego Polaka, Tadeusza Kościuszkę, w dwusetlecie jego śmierci. Cieszę się, że jesteście państwo z nami i że właśnie w ten sposób dane jest nam przeżyć ten historyczny moment. To jedna z ważniejszych funkcji naszego muzeum, gdyż naszym mottem jest: „Zachować przeszłość dla przyszłości”.

Konsul Piotr Janicki przedstawił swoje przywiązanie do wielkiego Polaka: – Kościuszko jest mi bardzo drogi, ponieważ uczęszczałem do liceum im. T. Kościuszki w Krakowie. To właśnie z Krakowem łączy się historia naszej ojczyzny. Nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł połączyć swoje życie w Polsce z tym w Stanach Zjednoczonych i niejako spoglądać na tę postać z dwóch stron. Z jednej, jako obywatel Polski, a z drugiej, ze strony Polonii i jego historycznych dokonań w Ameryce.

Na wystawie zaprezentowano m.in. listy T. Kościuszki i prezydenta Thomasa Jeffersona z czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Można było również obejrzeć pamiątki osobiste generała: jego filiżankę, pukiel włosów, krzyż Virtuti Militari oraz pamiątkową obrączkę, jaką wręczał swoim oficerom w dowód uznania za zasługi. Na uwagę zasługuje zarówno bogata kolekcja litografii, jak i stare druki oraz broszury. Dodatkową atrakcją była też ekspozycja przygotowana przez Polskie Towarzystwo Filatelistyczne „Polonus”, które zaprezentowało unikatowe znaczki z wizerunkiem zwycięzcy spod Racławic.

Otwarcie wystawy łączyło się z inną ważną datą w działalności muzeum. 15 października minęły 82 lata od powstania tej zasłużonej dla Polonii placówki.

Podczas inauguracji wystawy Polska Szkoła im. gen. Tadeusza Kościuszki uhonorowała swojego patrona uroczystym wbiciem gwoździa w drzewce szkolnego sztandaru. Ceremonię rozpoczęła dyrektor szkoły Urszula Gawlik. Po krótkiej prezentacji sylwetki patrona przez uczniów szkoły, w programie przygotowanym przez Annę Rosę, przystąpiono do symbolicznego wbicia gwoździa. Zaszczytu tego dostąpili: konsul RP Piotr Janicki, prezes PRCUA Joseph A. Drobot, prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszard Owsiany, profesor James Pula, prezes Związku Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, dyrektor muzeum Małgorzata Kot oraz Aneta Dudek, prezes koła rodzicielskiego szkoły.

W krótkim koncercie fortepianowym wystąpiła Marta Pasek. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Halina Misterka, kustosz wystawy oraz kierownik archiwum MPA, zdradzając kulisy przygotowań: – Wystawa zamyka pewien okres pracy archiwistów nad opracowaniem słynnej kolekcji Aleksandra Kahanowicza, zakupionej przez muzeum w 1945 roku. Niemal pięć lat trwało opracowywanie, spis, katalogowanie i wszystko, co wiąże się z godnym zaprezentowaniem dokumentów.

Wystawa potrwa do 11 marca 2018 r.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama