Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 20:20
Reklama KD Market

Chór Filareci–Dudziarz: 110 lat istnienia

Chór Filareci–Dudziarz: 110 lat istnienia


Jubileuszowym koncertem, uroczystym bankietem i nadaniem odznaczeń dla najbardziej zasłużonych w służbie dla kultury pieśni polskiej i organizacji śpiewaczej uczczono 110. rocznicę powstania Chóru Filareci–Dudziarz.

Polonijny Chór Filareci–Dudziarz 7 października obchodził 110 lat istnienia. W repertuarze jubileuszowego koncertu znalazły się utwory polskiej muzyki patriotycznej, żołnierskiej i góralskiej. Wnętrze sali bankietowej chicagowskiej restauracji Didi wypełniły dźwięki i słowa najpopularniejszych pieśni, bliskich każdemu Polakowi.

W wykonaniu chóru usłyszeliśmy między innymi: „Cześć, polskiej ziemi, cześć” Stefana Surzyńskiego, piosenkę o Warszawie Mieczysława Fogga w wykonaniu Jerzego Kozyry, a także pieśń Feliksa Konarskiego „Czerwone maki na Monte Cassino” zaśpiewaną częściowo solo przez Włodka Zuterka oraz wspólnie z chórem i publicznością.

Chórowi akompaniowała Jadwiga Koszałka. Koncert poprowadził Eugeniusz Ballarin.

O historii chóru opowiedziała zebranym Wanda Juda. Głos zabrali zaproszeni goście honorowi: konsul RP Piotr Semeniuk, który odczytał list gratulacyjny od konsula generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego, Józef Wesołowski – prezes I okręgu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, Mary Lou Wyrobek – prezes Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce i ksiądz Zdzisław Torba – proboszcz kościoła św. Ferdynanda w Chicago.

W liście konsula generalnego RP w Chicago, Piotra Janickiego, oprócz gratulacji, życzeń zdrowia i „powodzenia w realizacji planów na kolejne lata występów” adresowanych do chórzystów była zawarta refleksja na temat jubileuszu: – Rocznica 110-lecia Chóru Filareci–Dudziarz to powód do dumy i satysfakcji, to historia zaangażowania w promocję polskiej kultury na ziemi amerykańskiej i podejmowania wielu cennych inicjatyw – napisał konsul Janicki.

Józef Wesołowski – prezes I okręgu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce podziękował chórowi za udany koncert i Eugeniuszowi Ballarinowi za przyjęcie dyrygentury. Następnie przedstawił Mary Lou Wyrobek – prezeskę Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, która wyraziła wdzięczność chórzystom za „kontynuowanie w Ameryce pięknej tradycji polskiej pieśni” i przyznała okolicznościowy dyplom.

Jubileuszowa gala była okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych odznaczeniami i dyplomami. „W uznaniu zasług w służbie dla kultury pieśni polskiej i organizacji śpiewaczej” zostali odznaczeni następujący chórzyści: Anna Smoron srebrnym odznaczeniem 2. stopnia za 15 lat pracy i Jerzy Kozyra brązowym odznaczeniem 1. stopnia za 10 lat pracy oraz Wanda Juda złotym odznaczeniem 3. stopnia za 25 lat działalności na rzecz chóru.

Z inicjatywy Danuty Gruszki, prezes chóru, dyplomy uznania przyznano wszystkim chórzystom.

Dyplomem „za krzewienie pieśni polskiej na ziemi amerykańskiej” została wyróżniona, obecna na uroczystości, Maria Machnik, była chórzystka, która przez wiele lat na próby chóru dojeżdżała autobusami z odległych miejsc Chicago.

Za największy sukces Chóru Filareci–Dudziarz prezes Danuta Gruszka uważa jego działalność, pomimo tego że chórzyści wykruszają się z powodu wieku. Prezes chciałaby, „żeby chór się nadal utrzymywał, prężnie działał i wzbogacił o głosy męskie”.

Jubileuszowe obchody uświetnili swoją obecnością goście: Wanda Penar – dyrektorka polskiej szkoły im. gen. Władysława Andersa, Stanisław Magnuszewski – prezes gminy 120 ZNP, Wanda Juda – komisarz okręgu 13. ZNP, Tadeusz Kulasik – prezes Klubu Miłośników Podhalan i Tatr, Antonina Ćwięka – prezes klubu Mielec, Józef Grządziela – prezes Chóru Chopina, Ben Sipiora – dyrektor Terminalu Międzynarodowego O’Hare, rodziny i przyjaciele chórzystów.

Po koncercie obchody jubileuszowe kontynuowano na uroczystym bankiecie.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka



Chór Filareci–Dudziarz numer 15 Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce powstał z połączenia chórów: Filareci i Dudziarz. Założony w 1907 r. jako chór męski – Filareci po latach działalności przekształcił się w ponad stuosobowy chór mieszany, którego członkiem honorowym był Ignacy Jan Paderewski. W 1936 roku do Filaretów dołączył chór męski Dudziarz.

Jednym z wielu spektakularnych sukcesów chóru było wystawienie w 1937 r. „Strasznego dworu” i „Halki” Stanisława Moniuszki z solistą Janem Kiepurą. W okresie II wojny światowej chór niósł pomoc chórom w Polsce: akademickiemu w Krakowie i Lutni w Warszawie. W 1953 r. Chór Filareci–Dudziarz zdobył I nagrodę – Puchar im. Kardynała Hlonda – na Walnym Zjeździe Chórów Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce.

Dużym sukcesem chóru okazały się wystawione w Civic Opera House przedstawienia „Halki” i „Verbum Nobile” oraz „Sonetów Krymskich”. W 1956 r. Chór Filareci–Dudziarz wystąpił podczas uroczystości z okazji 1000-lecia Chrztu Polski na stadionie Soldier Field w Chicago.

Obecnie Chór Filareci–Dudziarz liczy 22 chórzystów. Od ponad dziewięciu lat prezesem chóru jest Danuta Gruszka. Śpiewaków możemy podziwiać podczas festiwali w Springfield, Milwaukee, w Chicago na Navy Pier oraz w Yorkville.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama