Przechowywanie karty Social Security w bezpiecznym miejscu jest konieczne, aby zabezpieczyć się przed możliwością kradzieży danych osobowych. Nigdy nie przechowuj karty w torebce lub portfelu. Jest to najczęstszy powód utraty karty ubezpieczenia społecznego. Jednak nawet osoby, które przechowują swoje dokumenty z największą starannością, czasami je gubią.
Wystawienie zastępczej karty numeru Social Security jest darmowe. Jednak żeby ją otrzymać, należy dostarczyć do biura odpowiednie dokumenty. Osoby, które składają wizytę w biurze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration) lub centrum kart, zaoszczędzą czas przez wcześniejsze przygotowanie się do takiej wizyty. W celu uzyskania karty należy przedstawić oryginalne lub certyfikowane kopie poniżej wymienionych dokumentów:
1. Potwierdzenie obywatelstwa
Jeśli uprzednio nie zgłosiłeś nam, że jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, wymagamy od ciebie potwierdzenia amerykańskiego obywatelstwa. W tym celu uwzględniamy jedynie niektóre dokumenty, takie jak akt urodzenia w Stanach Zjednoczonych albo amerykański paszport.
2. Tożsamość
Możemy przyjąć tylko niektóre dokumenty jako dowód tożsamości. Dokumenty muszą być aktualne (ich ważność nie wygasła), z widocznym imieniem, nazwiskiem, informacją identyfikującą właściciela numeru (datą urodzenia lub wiekiem) oraz ze zdjęciem. Następujące dokumenty posłużą jako dowód tożsamości:
Prawo jazdy
Legitymacja tożsamości wydana przez jeden ze stanów USA (tzw. stanowe ID)
Amerykański paszport
Jeżeli nie posiadasz któregoś z powyższych dokumentów lub nie jesteś w stanie zdobyć dokumentu zastępczego w ciągu dziesięciu dni, przyjmiemy inny dokument, w tym:
Legitymację pracowniczą
Legitymację szkolną
Kartę ubezpieczenia zdrowotnego (z wyjątkiem Medicare), na której wraz z imieniem i nazwiskiem widnieje data urodzenia lub wiek właściciela karty ubezpieczenia społecznego
Amerykańską wojskową kartę identyfikacyjną
Proszę pamiętać, że możemy wydać najwięcej trzy karty Social Security w ciągu roku lub dziesięć przez całe życie posiadacza karty. Istnieją wyjątki od tych ograniczeń, takie jak prawna zmiana imienia i/lub nazwiska oraz sytuacje, w których udowodnisz, że nowa karta jest absolutnie niezbędna, a jej brak powoduje znaczne trudności.
Ważniejsza od posiadania karty jest znajomość swojego numeru Social Security. Poprzez ten numer identyfikujemy osoby, księgujemy prawidłowe zarobki i wypłacamy emerytury. Najczęściej sama karta nie jest potrzebna do identyfikacji osobom, które znają swój numer na pamięć.
Po więcej informacji o uzyskaniu duplikatu zgubionej lub skradzionej karty numeru Social Security proszę odwiedzić naszą stronę www.socialsecuritz.gov-ssnumber.
Andrzej Sałata, Social Security Administration
Ubezpieczenie społeczne niesie pomoc starszym Amerykanom, pracownikom, którzy utracili zdolność do pracy, oraz rodzinom, w których zmarł żywiciel. Obecnie około 167 milionów osób odprowadza składki do Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, a 59 milionów co miesiąc korzysta ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Obecny system ubezpieczeń społecznych polega na tym, że osoby pracujące płacą podatki na rzecz tego systemu. Gromadzone środki są wykorzystywane na wypłaty świadczeń dla:
– emerytów
– osób niezdolnych do pracy
– spadkobierców zmarłych pracowników oraz
– osób będących na utrzymaniu świadczeniobiorców.
Kontakt z Social Security
Na portalu internetowym www.socialsecurity.gov można:
stworzyć konto „my Social Security”, gdzie znajduje się wyciąg z konta Social Security, a także m.in. sprawdzić swoje dochody, wydrukować pismo weryfikujące świadczenia, zmienić dane dotyczące bezpośrednich depozytów, zwrócić się o zastępczą kartę ubezpieczenia społecznego, uzyskać nowy formularz 1099/1042S oraz:
– złożyć wniosek o emeryturę, rentę inwalidzką i świadczenia Medicare
–znaleźć adres lokalnego urzędu Social Security
– poprosić o nową kartę Medicare
– znaleźć pełne teksty naszych publikacji oraz
– zyskać odpowiedzi na często zadawane pytania.
Niektóre usługi są dostępne tylko po angielsku.
Bezpłatny telefon
Oprócz korzystania z portalu internetowego można także telefonować do nas bezpłatnie pod nr 1(800) 772-1213. Wszystkie zgłoszenia traktujemy jako poufne.
– Aby rozmawiać po hiszpańsku, prosimy nacisnąć 2.
– Dla wszystkich innych języków prosimy nacisnąć 1 i wysłuchać automatycznych
wskazówek głosowych po angielsku, dopóki nie odezwie się osoba przyjmująca
zgłoszenia.
– Ta osoba skontaktuje się z tłumaczem, który pomoże w rozmowie.
– Usługi tłumaczy są bezpłatne.
Odpowiadamy na konkretne pytania w godz. od 7.00 do 19.00 od poniedziałku do piątku.
Reklama