Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 10:32
Reklama KD Market

Daleko idąca pomoc sięga nawet kieszeni oszustów



Straszliwa publiczna tragedia, jaką jest masowa strzelanina, wyzwala w wielu ludziach współczucie i chęć pomocy. W praktyce często oznacza to wpłaty na zbiórki prowadzone dla poszkodowanych oraz dla rodzin ofiar. Niestety, z chwili słabości korzystają również oszuści żerujący na ludzkiej dobroci. Ponadto niektóre akcje zapoczątkowane są przez osoby, które choć pełne dobrych chęci, niekoniecznie powiązane są z zaistniałą tragedią.

Donacje powinny być składane rozważnie i z pominięciem osób, które chcą wzbogacić się na twojej hojności. Wpłacając pieniądze na zbiórki zastosuj się do następujących wskazówek BBB:

Pomagaj z głową. Poświęć parę minut na sprawdzenie instytucji, którą chcesz obdarować. Nie chcesz przecież, aby twoje pieniądze trafiły do słabo zarządzanej organizacji o wątpliwej reputacji. Pierwsza prośba o wsparcie, z którą się spotkasz, niekoniecznie musi być twoim ostatecznym wyborem. Sam podejmij inicjatywę i znajdź wiarygodne organizacje charytatywne w twojej okolicy. Możesz to zrobić odwiedzając stronę Give.org i sprawdzając, czy dana grupa spełnia standardy wiarygodności BBB.
Zbiórki internetowe (crowdfunding). Pamiętaj, że strony internetowe, na których prowadzone są zbiórki, w bardzo niewielkim albo żadnym stopniu weryfikują osoby, które decydują się apelować tam o pomoc. Sprawdzanie tych osób przez samych ofiarodawców jest trudne lub praktycznie niemożliwe.
Szacunek dla ofiar i ich rodzin. Organizacje zajmujące się zbiórką funduszy powinny uzyskać pozwolenie poszkodowanych lub rodzin ofiar na użycie nazwisk lub fotografii. W przeszłości niektóre fundacje zbierające środki na pomoc ofiarom strzelanin, które nie dopilnowały tej formalności, spotkały się z krytyką z ich strony.
Rejestracja stanowa. Około 40 spośród 50 stanów jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki wymaga rejestracji organizacji charytatywnej w agencji rządowej (najczęściej w biurze prokuratora generalnego stanu). Jeżeli organizacja nie jest zarejestrowana, zachowaj ostrożność.
Na co przeznaczone będą pieniądze? Uważaj na ogólnikowe apele, w których nie ma jasnej informacji co do przeznaczenia zebranych funduszy. Zapytaj, w jaki konkretnie sposób zebrane pieniądze pomogą rodzinom ofiar? Osoby wpłacające pieniądze najczęściej spodziewają się, że szybko zbierane fundusze będą równie szybko wydawane na pomoc. Dowiedz się, kiedy i na co wydane zostaną zebrane pieniądze.

Prywatne fundusze pomocowe. Niektóre rodziny decydują się na założenie własnego funduszu pomocowego. Pamiętaj, że fundusze tego typu niekoniecznie muszą mieć strukturę organizacji charytatywnej. Jeżeli pieniądze są przyjmowane i zarządzane przez stronę trzecią, na przykład bank, księgowego lub prawnika, jest większa pewność, że zebrane środki będą przeznaczone odpowiednio (na przykład na koszty pogrzebu, pomocy psychologa dla rodzin i inne potrzeby związane z tragedią).

Inne organizacje. Tragedie związane z aktami przemocy czy terroryzmu mogą również prowadzić do apelów organizacji działających na rzecz zaostrzenia dostępu do broni itp. Choć wysiłki te mogą być również wspierane finansowo przez prywatne osoby, weź pod uwagę, że niektóre spośród tych organizacji nie kwalifikują się jako organizacje charytatywne, a tym samym datki dla nich złożone nie mogą być odliczone od podatku. Uważaj na nowo powstałe grupy działające na rzecz wybranych celów, gdyż mogą być one trudne do zweryfikowania.
Ostrożność również w internecie. Nigdy nie otwieraj linków do organizacji charytatywnych zamieszczonych na podejrzanych stronach internetowych, w e-mailu czy wiadomościach tekstowych. Mogą cię one przenieść na fałszywe strony, gdzie będziesz proszony o poufne dane lub ściągnięcie szkodliwego oprogramowania na swój komputer. Nie zakładaj, że wskazania organizacji charytatywnych, które znajdują się w postach w mediach społecznościowych, zostały już zweryfikowane.
Przejrzystość finansowa. Zbieranie funduszy jest ważne, ale zwłaszcza w przypadku tragedii, dla organizacji charytatywnej jeszcze ważniejsze jest rozliczenie się z tego, jak pieniądze zostały wydane. Uczciwe i reputowane organizacje opublikują te informacje na swojej stronie internetowej, jeszcze zanim zostaną one upublicznione przez audyt.

Nowe kontra znane organizacje charytatywne. Wybór należy do nas, lecz można podejrzewać, że istniejąca od lat organizacja jest bardziej doświadczona w niesieniu pomocy w różnych sytuacjach, a jej historia może być zweryfikowana. Nowa organizacja może mieć najlepsze chęci, lecz słabe doświadczenie i zarządzanie.
Możliwość odliczeń podatkowych. Choć wybór organizacji i zbiórki należy do nas, należy mieć świadomość, że nie wszystkie dają możliwość odliczenia darowizny od podatku w ramach sekcji 501(c)(3) kodeksu podatkowego.

Listę wiarygodnych i sprawdzonych organizacji charytatywnych można znaleźć bezpłatnie na stronie BBB.org

Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze i Pintereście.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama