Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:31
Reklama KD Market

Awokado zamiast masła



Awokado jest super zdrowym owocem (nie warzywem). Zawiera tłuszcz jednonienasycony, który jest korzystny dla serca. Nie tylko nie podnosi cholesterolu, ale może go obniżać. Co więcej, może zwiększać iloraz HDL („dobrego” cholesterolu) do LDL („złego” cholesterolu).

Jest również dobrym źródłem błonnika, glutationu (antyoksydant), kwasu foliowego i zawiera więcej potasu niż banany. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że jest produktem wysokokalorycznym – całe awokado to około 300 kalorii.

Jeden z obecnych w tym owocu fitochemikaliów – beta-sitosterol – może pomóc powstrzymać wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Naukowcy zastrzegają przy tym, że póki co nie ma dowodu na to, że obniża on ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową. Przez wiele lat beta-sitosterol dodawano do niektórych margaryn.

Najnowsza analiza danych z sondażu NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) – przeprowadzonego przez federalną służbę zdrowia CDC (Disease Control and Prevention) – pokazała, że ludzie, którzy jedzą awokado sięgają po zdrowsze produkty, mniej ważą, mają niższy BMI (wskaźnik masy ciała) i wyższy poziom HDL oraz spożywają mniej cukru niż osoby, które awokado nie jedzą. Stwierdzono u nich także niższe ryzyko rozwinięcia się insulinooporności, która często prowadzi do cukrzycy.

Warto wiedzieć, jakie awokado wybierać przy zakupie i jak go przygotowywać:
1. Dojrzałość owocu najlepiej sprawdzić lekko go przyciskając. Jeżeli ugina się pod wpływem nacisku, ale nie pozostaje wklęśnięty, znaczy to, że jest dojrzały. Twarde awokado dojrzewa w ciągu kilku dni. By przyspieszyć ten proces, wystarczy umieścić go w papierowej torebce.
2. Rozcięte awokado brązowieje. By temu zapobiec, można pokropić jego miąższ cytryną
3. Można używać awokado w miejsce innych rodzajów tłuszczu, w tym masła, majonezu, kwaśnej śmietany, sera i słodkiej śmietanki.
A na koniec ciekawostka – istnieje aż 900 odmian awokado. I wszystkie są bardzo zdrowe.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama