Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:47
Reklama KD Market

Gdy samochód się starzeje



Nowy samochód dawno przestał być nowy? Wsiadanie do niego sprawia coraz mniej przyjemności? Z biegiem czasu przybywa mil na liczniku, a na karoserii rys, zadrapań i uszkodzeń. Dzisiaj podpowiem, w jaki sposób poprawnie wyczyścić samochód i jak poradzić sobie z niektórymi problemami związanymi ze starzeniem się pojazdu.

Zacznijmy od właściwego oczyszczenia nadwozia i jego powłoki lakierniczej. Proces ten składa się z czterech części.

Czyszczenie
1. Mycie samochodu
Pierwszą czynnością powinno być dokładne umycie samochodu, najlepiej przy pomocy węża z odpowiednią dyszą, wody pod ciśnieniem oraz miękkiej szczotki. Zawsze najpierw umyj samochód wodą pod ciśnieniem, a dopiero potem użyj szczotki, miękkiej szmatki lub gąbki. Do mycia użyj odpowiedniego środka, przeznaczonego specyficznie do mycia samochodu. Nie używaj żadnych innych (np. kuchennych czy łazienkowych) detergentów, które mogą zniszczyć lakier.

2. Suszenie
Po umyciu samochodu musisz go wysuszyć. Możesz to zrobić przy pomocy sprężonego powietrza oraz suchej szmatki lub irchy. Nigdy nie pozwalaj, aby samochód sam wysychał, zwłaszcza na słońcu.

3. Kontrola stanu lakieru
Po umyciu i wysuszeniu samochodu przystępujemy do kontroli stanu lakieru. W tym celu przejeżdżamy otwartą dłonią wszystkie polakierowane powierzchnie, próbując wykryć nierówności powierzchni. Każda z tych nierówności to zanieczyszczenie, zwykle organiczne, które nieusunięte w porę, może spowodować z czasem uszkodzenie lakieru.

4. Czyszczenie glinką
Do czyszczenia powierzchni lakierniczej w samochodzie używamy tzw. glinki samochodowej (ang. clay bar). Jest to plastyczna masa w rodzaju plasteliny, której kawałek urywamy, a następnie formujemy w cienki placek. Następnie dobrze zwilżamy lakier specjalnym płynem i czyścimy go wykonując glinką podłużne ruchy. Uwaga – nie powinno się jej zbyt mocno dociskać. Podczas czyszczenia należy pamiętać o tym, żeby glinka cały czas miała poślizg, a także sprawdzać jej czystość. Przyklejone do glinki ziarenka piachu mogą porysować lakier. Jeśli glinka zbierze dużo zanieczyszczeń lub straci elastyczność, należy ją ponownie wyrobić, a brud najlepiej zagnieść do środka.
Glinka przyda się wszędzie tam, gdzie zwykła gąbka nie wystarcza. Ta plastyczna masa radzi sobie z usuwaniem z powierzchni śladów po owadach oraz różnego rodzaju nalotów, np. rdzy i plam. Warto jej użyć przed woskowaniem lub polerowaniem karoserii. Glinka świetnie nadaje się też do czyszczenia szyb, felg, lamp samochodowych i części chromowanych. Ma jednak dwie wady – jest dość droga, a praca nią – czasochłonna.

Naprawa uszkodzeń lakieru

Primer pen
Głębokie (ale drobne) uszkodzenia lakieru można spróbować naprawić przy pomocy specjalnego urządzenia w kształcie flamastra. Jeżeli uszkodzenie jest głębokie, to do jego naprawy będziemy potrzebowali dwóch rodzajów takiego „flamastra”. Pierwszy, o angielskiej nazwie primer pen służy do nałożenia podkładu pod lakier. To urządzenie kupujemy w sklepie z częściami samochodowymi. Pojemnik z farbą przed użyciem wstrząsamy przez kilka minut, a następnie lekko dociskamy końcówkę do twardej
powierzchni, aby zapoczątkować przepływ podkładu. Ścieramy jego nadmiar i wolno naciskamy, nakładając podkład „flamastrem” w uszkodzonym miejscu. Staramy się nakładać każdą warstwę cienko, ale czynność powtarzamy kilkukrotnie, czekając za każdym razem na wyschnięcie podkładu. Po jego nałożeniu wyrównujemy podkład przy użyciu papieru ściernego o drobnej granulacji (1200-1500), dobrze wymoczonego w zimnej wodzie, przez około 15 minut.

2.Touch-up pen
Zaopatrujemy się w niego u sprzedawcy naszej marki samochodu, podając mu numer seryjny nadwozia, aby mógł odpowiednio dobrać kolor lakieru. Samo nakładanie lakieru przypomina nakładanie podkładu. Pamiętajmy jednak, że lepiej nakładać lakier kilkukrotnie cienkimi warstwami niż jednorazowo grubą. Lakier wyrównujemy mokrym papierem ściernym o granulacji minimum 1500.

Polerowanie

1. Polerowanie mechaniczne
Polerowanie jest czynnością, którą najlepiej jest zlecić fachowcom. Powód jest prosty – polerowanie, zwłaszcza maszynowe, przy użyciu polerki, jest czynnością, która wykonana niewłaściwie potrafi uszkodzić, a w niektórych przypadkach wręcz zniszczyć lakier, przez np. zbyt długie polerowanie w jednym miejscu. Współczesne samochody zwykle mają bardzo cienką warstwę lakierniczą. Polerowanie ściera lakier, w związku z czym nie należy wykonywać go zbyt często, wystarczy raz na dwa lub trzy lata.
Polerowanie mechaniczne wykonywane jest specjalną polerką, która ma regulowane obroty i odpowiednie tarcze polerskie, a fachowcy używają do tej czynności specjalnych past.

2. Polerowanie ręczne
Polerowanie ręczne to czynność składająca się z dwóch części – pierwsza to użycie specjalnej pasty, po angielsku zwanej compound. Do polerowania ręcznego używa się specjalnych ściereczek, które razem z odpowiednią pastą pozwalają na odpowiednie przygotowanie lakieru do finałowego procesu nałożenia ochronnej warstwy – wosku. Ale woskowanie to osobny temat, o którym napiszę za tydzień...

Andrzej Babinicz

warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama