Rzadko się zdarza, żeby dziecko w wieku szkolnym miało chorobę lokomocyjną, ale co robić, jeśli dziecko wymiotuje podczas jazdy samochodem. Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?
Za chorobę lokomocyjną odpowiada narząd równowagi, jakim jest błędnik. W czasie podróży samochodem przemieszczamy się, choć przecież siedzimy w miejscu. Do mózgu dociera informacja z błędnika, że jesteśmy w ruchu. Jednak nasze ciało się nie przemieszcza i inny zmysł – dotyku – tego nie potwierdza. Dezorientacja, jaką powodują te sprzeczna docierające do mózgu bodźce, może powodować u niektórych osób wystąpienie niemiłych objawów. Zaczyna się od złego samopoczucia, szybkiego zmęczenia podróżą, pojawia się ból i zawroty głowy, nudności i wymioty. Objawy takie najczęściej dotyczą dzieci w wieku 1-5 lat, ale także dzieci starszych i niektórych dorosłych. Jak sobie z nimi radzić, czy rezygnować z podróży z dziećmi? Oczywiście, że nie! Bardzo starannie przygotujmy się jednak do takiego wyjazdu i dobrze go zaplanujmy.
Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl
Jolanta Wacławek – doktor pediatra, ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie pracuje do dziś.
Reklama