Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:42
Reklama KD Market

Spiesząc z pomocą ofiarom huraganu Harvey – nie trać głowy



Klęska żywiołowa, z którą obecnie mamy do czynienia w Teksasie, jak zawsze zjednoczyła mieszkańców Stanów Zjednoczonych w gotowości niesienia pomocy. W obliczu ogromu strat Better Business Bureau wraz ze swoją siostrzaną organizacją BBB Wise Giving Alliance zachęcają do okazywania wsparcia, lecz z zachowaniem należytej ostrożności i przy upewnieniu się, że pomoc trafi do osób, które naprawdę jej potrzebują.

Spustoszenie, jakie poczynił huragan Harvey, motywuje wielu ludzi dobrego serca do podjęcia natychmiastowych działań. Żywioł spowodował dwustopowe (61 cm) opady deszczu w południowo-wschodniej części Teksasu. Nigdy wcześniej tereny te nie doświadczyły takiej klęski. Do końca ostatniego tygodnia sierpnia spodziewane są kolejne dwie stopy deszczu.

W obliczu klęski BBB już zaobserwowało internetowe zbiórki wątpliwej natury, a w najbliższych dniach spodziewa się wzrostu liczby „łowców burzy” próbujących czerpać korzyści z nieszczęścia innych. Więcej informacji na temat metod działań tych oszustów można znaleźć na stronie bbb.org/storm. Konsumenci powinni zgłaszać podejrzenia oszustw do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker pod adresem bbb.org/scamtracker lub telefonicznie pod numer gorącej linii prokuratora generalnego Teksasu 1-800-621-0508 lub na stronie [email protected]

Okazując pomoc finansową, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB Wise Giving Alliance:

Sprawdź wiarygodność organizacji apelujących o pomoc na stronie internetowej www.Give.org. Znajdziesz tam informacje o tym, czy dana fundacja spełnia 20 punktów wyznaczających standardy odpowiedzialności organizacji charytatywnych.

Sprawdź, czy dana organizacja ma punkt pomocy bezpośrednio na dotkniętych terenach. Jeżeli nie, szybkie niesienie bezpośredniej pomocy może być trudne. Sprawdź na stronie internetowej organizacji, co konkretnie robi, by pomóc poszkodowanym.

Dowiedz się, czy organizacja oferuje bezpośrednią pomoc, czy zbiera pieniądze dla innych grup. Niektóre fundacje zbierają pieniądze, które przekazywane są innym organizacjom pomocowym. Rozważ pominięcie pośredników i przekazanie środków bezpośrednio jednostkom obecnym na dotkniętych terenach. W ostateczności sprawdź, kto otrzymuje darowane środki i czy jest odpowiednio wyposażony, aby z nich efektywnie korzystać.

Ostrożnie z przekazywaniem odzieży, żywności i innych produktów zastępczych. Niematerialne zbiórki żywności i odzieży, choć kierowane dobrymi chęciami, nie zawsze są najlepszym sposobem pomocy potrzebującym. Wyjątkiem są organizacje, które mają odpowiedni personel i infrastrukturę do rozdzielenia takiej pomocy na miejscu.

Zrozum ideę zbiórek internetowych (ang. crowdfunding). Weź pod uwagę, że strony internetowe zbierające środki na określony cel najczęściej nie weryfikują osób, które zwracają się o pomoc po katastrofach. Więcej informacji na temat tego typu zbiórek znajdziesz na stronie www.Give.org

Fazy pomocy. Każda katastrofa i klęska żywiołowa ma kilka faz – akcja ratunkowa, reagowanie w przypadku sytuacji kryzysowych oraz odbudowa. Wsparcie i środki potrzebne są w każdej fazie. Potrzeba pomocy nie kończy się, gdy nagłówki o katastrofie znikają z pierwszych stron gazet.

Fazy odbudowy. W zależności od skali zniszczeń, odbudowa może być kwestią kilku miesięcy, a nawet kilku lat. Osoby, którym naprawdę zależy na pomocy i odbudowie, będą miały wiele możliwości wykazania się.

Planowanie na wypadek katastrof i klęsk żywiołowych. Choć wydawać się to może oczywiste, nikt nie chce powtórki z klęski lub katastrofy. Tereny, które pracują nad odbudową, muszą jednocześnie rozwijać swoje plany lepszego zarządzania sytuacjami kryzysowymi na przyszłość. Nawet w przypadku bardzo dobrych planów, zawsze możliwe jest ich udoskonalenie na podstawie doświadczenia.

Oto lista organizacji charytatywnych akredytowanych przez BBB, które prowadzą zbiórkę na pomoc ofiarom huraganu Harvey: American Red Cross, AmeriCares, Church World Service, Direct Relief, GlobalGiving Foundation, Humane Society of the United States, Islamic Relief USA, MAP International, Operation USA, Salvation Army, Save the Children, United Methodist Committee on Relief, and United Way of Greater Houston.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama