Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 14:29
Reklama KD Market

Zaćmienie Słońca i okulary-fałszywki



21 sierpnia, pierwszy raz od 1979 roku, na terenie Stanów Zjednoczonych będzie można zaobserwować całkowite zaćmienie słońca. Jest to wyjątkowe i stosunkowo rzadkie wydarzenie, na które z niecierpliwością czeka cały świat. Niestety jest ono również okazją dla oszustów liczących na łatwy zarobek.

Istnieje realne zagrożenie, że w przypływie entuzjazmu, większość z osób planujących obserwację tego niezwykłego astronomicznego spektaklu, może przeoczyć zalecenia związane z wyborem odpowiedniego zabezpieczenia oczu na tę okazję. Na stronach internetowych można znaleźć okulary, które stworzone zostały przede wszystkim z myślą o szybkim zysku, a nie o bezpieczeństwie użytkowników. Prawdziwe okulary zaćmieniowe są wyposażone w specjalne filtry umożliwiające bezpieczne obserwowanie zaćmienia. Patrzenie na Słońce przez podróbki, zwykłe okulary przeciwsłoneczne, lornetki, czy aparaty fotograficzne, może spowodować poważne uszkodzenia wzroku.

Better Business Bureau przestrzega konsumentów przed kupowaniem fałszywych okularów, które obecnie zalewają rynek. Nieuczciwi sprzedawcy zapewniają, że ich okulary posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Wykorzystują nazwę i logo ISO i umieszczają je na swoich produktach i opakowaniach. W rzeczywistości jednak, takie okulary nie zostały odpowiednio przetestowane. Skorzystanie z takiej „okazji” może kosztować nas zdrowie.

Prawdziwe okulary zaćmieniowe są bardzo podobne do okularów kinowych 3D. Można je kupić za jedyne 2 dolary.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego obserwowania zaćmienia:

Ostrzeż dzieci przed niebezpieczeństwem związanym z oglądaniem zaćmienia bez okularów ochronnych.

Nie patrz na zaćmienie przez obiektyw bez nałożonego specjalnego filtra – dotyczy to aparatów, teleskopów, lornetek, i innych sprzętów optycznych.

Nigdy nie patrz na Słońce przez lornetkę, lunetę, teleskop czy aparat, gdy na oczach masz okulary ochronne – skoncentrowane światło słoneczne może przeniknąć przez twój filtr.

Nie patrz na zaćmienie przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nawet jeśli są bardzo przyciemnione.

Przed użyciem dokładnie sprawdź, czy twoje filtry i okulary nie mają żadnych zarysowań – jeśli się okaże, że są zniszczone, należy je wyrzucić.

Zarówno Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne (AAS), jak i NASA wydały specjalne instrukcje dotyczące zakupu sprzętu od wiarygodnych, renomowanych sprzedawców. Bliższe szczegóły można znaleźć na stronie www.eclipse.aas.org/resources/solar-filters.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama