Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 17:07
Reklama KD Market

Gorący rynek pracy, również dla znających języki obce



Rynek pracy tego lata jest naprawdę rozgrzany. Według raportu Departamentu Pracy z 8 sierpnia, z końcem czerwca na rynku było 6,2 miliona wolnych miejsc pracy, o 461 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Według „Wall Street Journal”, jeśli cyfra ta nie ulegnie skorygowaniu, pobije rekord z roku 2000, tj. od czasu, gdy Departament Pracy zaczął sporządzać raport pod nazwą Jolts. To dobra wiadomość dla poszukujących pracy. A okazuje się jeszcze lepsza dla osób znających języki.

Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników posiadających znajomość więcej niż jednego języka opisuje raport „Not Lost in Translation: The Growing Importance of Foreign Language Skills in the U.S. Job Market” z marca tego roku. Raport opublikowany przez organizację pod nazwą The Partnership for a New American Economy zwraca uwagę, że podczas gdy w 2010 r. około 240 tys. ogłoszeń reklamujących wolne stanowiska pracy w amerykańskich mediach skierowanych było do pracowników dwujęzycznych, to w roku 2015 ogłoszeń takich było aż 630 tys., czyli ponad dwukrotnie więcej.

Według raportu New American Economy, pracodawcy wykazują obecnie największe zainteresowanie pracownikami, którzy oprócz języka angielskiego posiadają znajomość języka hiszpańskiego, chińskiego, francuskiego, arabskiego lub koreańskiego. W latach 2010-2015 największy wzrost ilości ogłoszeń – aż 45,5 proc. – skierowany był do potencjalnych pracowników znających język chiński, następnie arabski (14,5 proc.), hiszpański (12,6 proc.), koreański (10,1 proc.) i na piątym miejscu – francuski (3,5 proc.).

Jedna z ciekawszych konkluzji raportu mówi o tym, że rosnące zapotrzebowanie na dwujęzycznych pracowników dotyczy nie tylko stanowisk pracy niższego szczebla, wymagających nie więcej niż wykształcenia na poziomie średnim, ale też stanowisk kierowniczych, wymagających posiadania co najmniej stopnia bakałarza. Największy wzrost ilości ogłoszeń odnotowano w odniesieniu do takich zawodów jak menadżer finansowy, inżynier przemysłowy i redaktor. Natomiast finanse i służba zdrowia to dwa sektory, które obecnie dominują. Duże jest również zapotrzebowanie na pracowników dwujęzycznych w sektorze budowlanym, marketingu i sprzedaży detalicznej. W 2015 r., następujące firmy posiadały największą proporcję pracowników dwujęzycznych: Bank of America (34 proc.), H&R Block (24 proc.), Humana (23 proc.), US Bancorp (22 proc.), Advance Auto Parts Inc. (16,5 proc.), Wells Fargo (13 proc.), T Mobile USA (12,5 proc.), AT&T (12 proc.), Rent-A-Car (12 proc.), BB&T Corp (11 proc.)

Zapotrzebowanie na pracowników dwujęzycznych jest oczywiście różne w różnych stanach. Największe – w następujących: Arizona, Kalifornia, Kolorado, Floryda, Nowy Meksyk, Oregon i Teksas. Ale zapewne, jeśli autorzy raportu zwróciliby również uwagę na zapotrzebowanie na pracowników biegłych w języku polskim, w pierwszej piątce, jeśli nie trójce, w stanie Illinois, a być może i Nowy Jork, znalazłby się i język polski. Z biurem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC) i pewnie też innych polonijnych organizacji, już od kilku lat, względnie często kontaktują się firmy poszukujące pracowników ze znajomością języka polskiego z sektora usług finansowych i telekomunikacji. Zdarza się też, że firmy poszukujące na przykład budowlańców, spawaczy, itp., poszukują Polaków nie tyle ze względu na znajomość polskiego, ile ogólne kwalifikacje, rzetelność i profesjonalizm.

Gdyby w poszukiwaniu dwu- i wielojęzycznych pracowników amerykańskie firmy wszelkiego rozmiaru i sektora miały bazować tylko i wyłącznie na absolwentach amerykańskich szkół, niewątpliwie miałyby bardzo trudne zadanie. Nauczanie języków obcych w programach amerykańskich szkół nadal jeszcze ciągle szwankuje. Ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dużym wsparciem byli imigranci. W 2014 r. już 63,1 mln mieszkańców USA posługiwało się w domu językiem innym niż angielski. A najnowsze dane z ACS wskazują, że już 22 proc. populacji w wieku poniżej 18. roku życia w domu posługuje się językiem obcym.

W tym kontekście, niewątpliwie dążenie do ograniczenia liczby imigrantów z pobytem stałym, które niedawno zaproponowała administracja w Waszyngtonie, nie będzie pomocne i może spowodować jeszcze większe problemy z zaspokojeniem potrzeb na rynku pracy, gdzie coraz częściej mamy do czynienia z ograniczoną podażą pracowników posiadających znajomość języków obcych. Być może duży biznes, rolnictwo i sektor zaawansowanej technologii poradzą sobie poprzez sponsorowanie pracowników lub pozyskiwanie kadry przyjeżdżającej do USA z wizami pracowniczymi. Ale skurczy się mała i średnia przedsiębiorczość, będąca motorem gospodarczego wzrostu, na którym to zdaje się waszyngtońskiej administracji bardzo zależy.

Bogdan Pukszta

współpraca Anna Pazderska


PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:

Beach Bash 3.0 (Trzeci Polonijny Turniej Siatkówki Plażowej – impreaza charytatywna współorganizowana przez Junior Board Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego i Polonijną Ligę Siatkówki)

niedziela, 13 sierpnia, 9.00 AM – 17.00
Montrose Beach, Chicago
Rejestracja i dodatkowe informacje na stronie www.polishjuniorboard.org lub e-mail: [email protected]

Venture Start/Viability (Bezpłatna sesja informacyjna zorganizowana przez Illinois SBDC@UIC dla początkujących przedsiębiorców na temat środków i możliwości wsparcia w zakładaniu i rozwijaniu nowej firmy)

wtorek, 15 sierpnia, 10.00 – 14.30
Harold Washington Library, 400 S. State St., R. 4N10 (4th FL), Chicago
Dodatkowe informacje: Steve Bob, tel. 312-996-4057
Rejestracja: go.uic.edu/ILSBDCUIC-0815

Venture Finance/Launch (Bezpłatna sesja informacyjna zorganizowana przez Illinois SBDC@UIC dla początkujących przedsiębiorców na temat opcji i sposobów finansowania start-upów oraz spełniania regulacji i uzyskiwania wymaganych licencji)

środa, 16 sierpnia, 10.00 – 14.30
Harold Washington Library, 400 S. State St., R. 4N10 (4th FL), Chicago
Dodatkowe informacje: Steve Bob, tel. 312-996-4057
Rejestracja: go.uic.edu/ILSBDCUIC-0815

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 16 sierpnia, 17.30 – 19.30
Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago

Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]

Annual PACC Boat Outing (Doroczny rejs Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej po rzece Chicago i wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan; opłata 100 dol. do 15 lipca, 125 dol. po 15 lipca, 2017)

20 sierpnia, 10.30
Na pokładzie „Summer of George“
Rejestracja i dodatkowe informacje: 773-205-1998 lub [email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama