We wrześniu rozprawa Elżbiety Plackowskiej oskarżonej o zamordowanie dwójki dzieci
- 08/13/2017 02:59 PM
Sędzia powiatu DuPage Robert Miller wyznaczył długo oczekiwaną datę rozprawy Elżbiety Plackowskiej, oskarżonej o brutalne zamordowanie swojego 7-letniego syna Justina i 5-letniej Olivii Dworakowskiej w podchicagowskim Naperville. Proces 44-latki odbędzie się we wrześniu.
Do zdarzenia doszło 30 października 2012 roku w domu Marty Dworakowskiej w podchicagowskim Naperville, gdzie Plackowska opiekowała się dziećmi. Z raportu policyjnego wynika, że ciało chłopca leżało na łóżku. Obok niego, na podłodze spoczywały zwłoki dziewczynki. Każde z dzieci zginęło w wyniku zadania kilkudziesięciu ran nożem. W domu znaleziono dwa zabite psy. Zdaniem śledczych kobieta na kilka godzin przed dokonaniem zbrodni zabrała dzieci do kościoła w Naperville. Do tej samej świątyni wróciła po zamordowaniu Justina i Olivii. Potem, zakrwawiona, pojawiła się w domu swego 20-letniego syna, który wezwał policję.
Według władz Plackowska podała policji kilka wersji wydarzeń. Początkowo Polka powiedziała śledczym, że ktoś włamał się do domu i dokonał zbrodni; później zeznała, że słyszała demoniczne głosy, a mordując Justina i Olivię była przekonana, że wypędza z dzieci diabła i wysyła je do nieba. Polka nie kryła również w czasie dochodzenia, że była zdenerwowana na swojego męża, zawodowego kierowcę, którego stale nie było w domu. Zabójstwo syna Justina miało być formą zemsty na mężu. Olivia została zamordowana, ponieważ była świadkiem śmierci Justina.
Elżbieta Plackowska została oskarżona o podwójne morderstwo z premedytacją, działanie ze szczególnym okrucieństwem i zabicie zwierząt domowych.
Według obrony, zbrodnia mogła być wynikiem nieleczonej choroby psychicznej. Z dokumentów prokuratury wynika, że Plackowska została dwukrotnie poddana ewaluacji psychiatrycznej. Ewaluacja przeprowadzona na wniosek prokuratury powiatu DuPage składa się z 900 stron. Według akt sądowych Polkę badał m.in. Phillip Resnick, renomowany psychiatra z Ohio, który był ekspertem m.in. w sprawach Theodora Kaczynskiego „Unabombera”, Timothy’ego McVeigha i „Kanibala z Milwaukee” Jeffreya Dahmera.
Obrońcy Plackowskiej będą starali się przekonać sąd o jej niepoczytalności w momencie popełnienia zbrodni. Jeśli sędzia uzna ją za niepoczytalną, oskarżona zostanie umieszczona w stanowym szpitalu psychiatrycznym i nie zostanie uznana winną morderstwa. Będzie też mogła ubiegać się o zwolnienie ze szpitala, a taki scenariusz byłby możliwy, jeśli komisja psychiatrów uzna, że jej stan jest na tyle stabilny, że chora może funkcjonować w społeczeństwie bez stwarzania niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Natomiast jeśli zostanie uznana winną, resztę życia spędzi w więzieniu.
Najbliższe przedprocesowe przesłuchanie Elżbiety Plackowskiej odbędzie się 17 sierpnia w sądzie powiatu DuPage, zaś rozprawa, na którą oczekują rodziny ofiar i chicagowska Polonia, ma odbyć się 12 września.
(jm, gd)
Reklama