Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 16:21
Reklama KD Market

Nie wszystko złoto, co się świeci... na wyprzedaży garażowej



Tablice reklamujące wyprzedaże garażowe, jarmarki uliczne i targi staroci to nieodłączny element lata. Pełno ich zarówno w dużych miastach, jak i na przedmieściach, i obszarach wiejskich. Wydarzenia te zawsze cieszą się popularnością i przyciągają łowców skarbów – konsumentów poszukujących nadzwyczajnych okazji. Jak zawsze w przypadku jakichkolwiek transakcji BBB zaleca ostrożność – i to zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Oszuści zdarzają się po obu stronach lady, lub w tym przypadku stołu, przy którym dokonuje się transakcja. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zastosuj się do poniższych wskazówek:

Kupujący:

Wiedz, co kupujesz. Pewnych rzeczy nie powinno się kupować na ulicznych wyprzedażach bez względu na to, ile możesz zaoszczędzić. Należą do nich kaski motocyklowe i rowerowe, foteliki samochodowe dla dzieci oraz łóżeczka dla niemowląt. Wszystkie te przedmioty powinny być kupione nowe, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie są uszkodzone, kiepsko naprawione lub nie spełniają obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Jeżeli masz wątpliwości co do sprawności sprzętu, który kupujesz, sprawdź stronę internetową federalnej komisji bezpieczeństwa produktów konsumenckich pod adresem www.cpsc.gov. Znajdziesz tam listę niebezpiecznych produktów, które zostały wycofane ze sprzedaży. Nowe produkty, spełniające wymagane standardy bezpieczeństwa, kupuj u renomowanych sprzedawców, akredytowanych przez biuro BBB. Ich listę znajdziesz na stronie bbb.org/chicago.

Czy naprawdę będzie taniej? Jeżeli rozważasz kupno kosztownej rzeczy, pamiętaj, że wiele skarbów znalezionych na wyprzedażach ulicznych – w tym biżuteria, zastawy stołowe, meble, telewizory itp. – mogą na pozór być tanie, lecz w rzeczywistości okazać się bardzo kosztowne, jeśli się zepsują lub w ostateczności nie spełnią naszych oczekiwań. Zawsze weź pod uwagę wartość bezpieczeństwa oraz satysfakcję, jakie niesie ze sobą kupno droższej rzeczy z gwarancją, w renomowanej, akredytowanej przez BBB firmie.

Zanim kupisz, wypróbuj. Zasada ta sprawdza się szczególnie w przypadku urządzeń elektronicznych i mechanicznych. Upewnij się, że zanim zapłacisz za dany sprzęt, jest możliwość podłączenia go i wypróbowania. Jeżeli kupujesz urządzenie na baterie, sprawdź, czy w przegrodzie na baterie nie ma rdzy.

Porozmawiaj ze sprzedawcą. Jeżeli szukasz konkretnej rzeczy, po prostu zapytaj sprzedawcę, czy ją ma. Unikniesz straty czasu i kupna rzeczy, której nie potrzebujesz.

Poproś o paragon. Zawsze żądaj pisemnego potwierdzenia dokonania transakcji, a wszystkie ustne zapewnienia sprzedającego postaraj się zdobyć na piśmie w postaci gwarancji.

Sprzedający:

Uwaga na fałszywe banknoty. Bądź ostrożny przyjmując banknoty o nominale wyższym niż 20 dol. Fałszerze często wykorzystują niedoświadczonych handlowców do wprowadzenia do obiegu fałszywej waluty.

Zaopatrz się w długopis wykrywający fałszywe banknoty. Ta niewielka inwestycja pozwoli ci spać spokojnie wiedząc, że pieniądze, które przyjmujesz, są prawdziwe. Przypadki fałszywych banknotów powinny być niezwłocznie zgłaszane.

Nie wpuszczaj kupców do domu. Jeśli organizujesz uliczną wyprzedaż, unikaj zapraszania obcych do domu. Nabywca, który wydaje się miły i uprzejmy, może w rzeczywistości być oszustem czyhającym na twoje kosztowności teraz lub badającym teren na przyszłość.

Ogranicz wyprzedaż do własnego podwórka. Jeżeli to możliwe, zorganizuj zamkniętą wyprzedaż i ogranicz ją do swojego podjazdu lub podwórka przed domem. Uważaj na kręcących się wokół twojego domu ludzi. Nie zapomnij zamknąć drzwi na klucz.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę pod adresem www.ask.bbb.org. Znajdziesz tam wiarygodne firmy w twojej okolicy oraz cenne wskazówki dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama