Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 05:44
Reklama KD Market

Medicare, gdy pracowałeś za krótko



Medicare jest ubezpieczeniem zdrowotnym dla seniorów, którzy przepracowali w Stanach co najmniej 10 lat i osiągnęli wiek emerytalny. A co robić mają osoby z krótszym stażem pracy w Ameryce?

Medicare składa się z kilku części: ubezpieczenia szpitalnego (część A), ubezpieczenia medycznego (część B), ubezpieczenia na leki (część D). Uprawnienia do nich zależą od różnych sytuacji. Ubezpieczenie szpitalne Medicare część A jest bezpłatne dla ubezpieczonych osób.

Dla kogo Medicare

Staniesz się uprawniony do otrzymania bezpłatnej części A Medicare (polisy szpitalnej), jeżeli spełnisz następujące warunki: (1) jesteś obywatelem albo przez 5 lat stałym rezydentem, (2) ukończyłeś 65 lat, (3) jesteś w pełni ubezpieczony. A w pełni ubezpieczony możesz być z tytułu własnej pracy, jeżeli przepracowałeś płacąc składki co najmniej 40 kwartałów (mniej dla osób niepełnosprawnych) albo z tytułu pracy małżonka.
Do Medicare uprawnione są również osoby na rencie inwalidzkiej (Social Security Disability) po dwóch latach od rozpoczęcia pobierania renty. Specjalne zasady dotyczą ludzi śmiertelnie chorych.

Jeżeli mieszkasz w USA i masz prawo do bezpłatnej części A Medicare, stajesz się automatycznie uprawniony do wykupienia części B -– ubezpieczenia medycznego oraz ubezpieczenia na leki (część D). Osoby mające Medicare A i B mogą zdecydować się na leczenie przez spółdzielnie medyczne w ramach programu zwanego Medicare Advantage albo Medicare Part C. Więcej informacji: www.cms.gov

Ubezpieczenie szpitalne, gdy nie masz lat pracy

Ubezpieczenie szpitalne (część A Medicare) należy się bezpłatnie uprawnionym seniorom. Nasuwa się pytanie: czy część A Medicare mogą otrzymać osoby, które nie przepracowały 10 lat (40 kwartałów) płacąc składki na Social Security i Medicare? Odpowiedź brzmi: tak, lecz nie za darmo i pod warunkiem, że pracowały w USA płacąc składki co najmniej 6 kwartałów.

Jeżeli pracowałeś (i płaciłeś składki) krócej niż 30 kwartałów, możesz kupić część A Medicare za 413 dol. miesięcznie. Jeżeli pracowałeś od 30 do 39 kwartałów, cena wynosi 227 dol. na miesiąc.

Mając wykupioną część A, możesz nabyć również część B, jak wszyscy inni seniorzy.

Medicare a łączona emerytura

Choć umowa emerytalna między Polską a Stanami Zjednoczonymi z 2009 roku pozwala na łączenie okresów ubezpieczenia w obydwu krajach, żeby nabyć uprawnienia do świadczeń emerytalnych czy rentowych Social Security, umowa ta nie obejmuje Medicare. Dlatego lata przepracowane w Polsce nie pomogą nam w uzyskaniu bezpłatnej części A Medicare.

Odbiorca łączonej emerytury, czyli opartej na łączonych polskich i amerykańskich okresach ubezpieczenia, nie jest w Stanach w pełni ubezpieczony, bo ma mniej niż 40 kwartałów pracy w USA, więc nie dostanie bezpłatnej części A Medicare. Może on jednak część A wykupić za cenę zależną od liczby kwartałów przepracowanych w Stanach (patrz powyżej), a wraz z nią -– część B.

Jeżeli pobierasz łączoną emeryturę Social Security, a nadal pracujesz, to po osiągnięciu 40 kwartałów pracy uprawniony staniesz się do bezpłatnej części A. Udaj się do biura Social Security i złóż odpowiedni wniosek.

Więcej informacji: www.ssa.gov/international/Agreement_Pamphlets/polish.html

Kiedy imigrant może mieć dopłatę do Medicare

Istnieją programy, które pomagają ubogim osobom w płaceniu składek Medicare i wypełnianiu luk pozostawionych przez tę polisę. Ich warunkiem jest ukończenie 65 lat, co najmniej pięcioletni stały pobyt w USA oraz niskie zasoby finansowe i przychody nie przekraczające granicy ubóstwa. Przepisy są różne w poszczególnych stanach, należy więc zasięgnąć informacji w biurze Medicaid w swojej okolicy. Znajdziesz go, jeżeli w Google wpiszesz „Medicaid office” oraz swój kod pocztowy.

Kiedy zapisać się do Medicare

Do Medicare można zapisać się tylko w określonym terminie.
Wstępny okres zapisów wynosi 6 miesięcy od daty, kiedy nabyłeś uprawnienia do Medicare: 3 miesiące przed twoimi 65. urodzinami i 3 miesiące po nich. Natomiast dla odbiorców Social Security Disability Insurance (SSDI) wstępny okres zapisów zaczyna się w 24. miesiącu po rozpoczęciu pobierania renty inwalidzkiej.
Powszechny okres zapisów do Medicare zaczyna się 1 stycznia każdego roku i kończy 31 marca, a ubezpieczenie zaczyna przysługiwać dopiero od 1 lipca tego roku. W tym czasie każda osoba uprawniona do Medicare może się zapisać.
Specjalny okres zapisów obowiązuje w czasie pierwszych 8 miesięcy po utracie medycznego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy swojej albo małżonka.

Kara za rezygnację z Medicare

Jeżeli nie wykupisz Medicare B, które ci przysługuje, możesz później zostać ukarany. Kara polega na 10-procentowej podwyżce kosztu ubezpieczenia za każde pełne 12 miesięcy opóźnienia. Uwaga: nie jest to 10-procentowa jednorazowa kara, lecz stała podwyżka. Za rezygnację z Medicare nie są karane osoby, które mają ubezpieczenie w pracy lub przez małżonka.
Przykład. Jeżeli zrezygnujesz z Medicare, wyjedziesz do Polski na dwa lata, a następnie ponownie wrócisz do USA, to płacić będziesz o 20 proc. więcej do końca życia.
Czy ukarany zostanie imigrant z krótkim stażem pracy w USA, który do bezpłatnej części A się nie kwalifikuje, a który w wieku np. 67 lat zdecydował się na wykupienie Medicare A i B? Czy zapłaci karę za dwa lata zwłoki? Nie powinien, gdyż przez te dwa lata nie był uprawniony do Medicare B, a nabył uprawnienie dopiero po wykupieniu części A.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama