Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 14:22
Reklama KD Market

Zielona Ameryka, czyli Dzień Świętego Patryka

Dzień Św. Patryka, czyli przypadające na 17 marca święto narodowe Irlandii obchodzone jest przez Irlandczyków na całym świecie. Irlandia, zamieszkiwana przez około 4 miliony mieszkańców, ma bardzo bogata diasporę liczącą około 70 milionów. W samych tylko USA mieszka około 44 milionów osób pochodzenia irlandzkiego.
Dzień Św. Patryka, czyli przypadające na 17 marca święto narodowe Irlandii obchodzone jest przez Irlandczyków na całym świecie. Irlandia, zamieszkiwana przez około 4 miliony mieszkańców, ma bardzo bogata diasporę liczącą około 70 milionów. W samych tylko Stanach Zjednoczonych mieszka około 44 milionów osób pochodzenia irlandzkiego.
/a> fot. Chicago River tradycyjnie zmienia kolor z okazji święta patrona Irlandii
Amerykanie lubią Dzień Św. Patryka i mimo, ze nie jest to tak jak w Irlandii dzień wolny od pracy, to święto staje się znakomitą okazją do wyjścia do licznych w Stanach Zjednoczonych pubów, w których króluje piwo, także zabarwione na zielono. W Chicago, z bardzo liczną diasporą irlandzką, celebruje Dzień Świętego Patryka farbowaniem Chicago River na zielono, paradą, która przeszła przez śródmieście oraz setkami imprez w irlandzkich pubach i klubach. Kolor zielony dominuje w tym dniu na ulicach, w garderobie, makijażu a nawet w kuflach z piwem, którego spożywa się hektolitry. W USA obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 roku, kiedy to Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Kim był Święty Patryk? Urodził się około roku 358 w Taberni. Patryk został w dzieciństwie ochrzczony, ale nie otrzymał chrześcijańskiego wychowania. Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Przez sześć lat musiał pracować jako pasterz. Wówczas dokonała się w nim odmiana życia. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na tej wyspie. Po sześciu latach udało się mu zbiec z niewoli, lecz nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy. Uważał, że jego powołaniem jest głoszenie Ewangelii w Irlandii, dlatego też zdobył odpowiednie wykształcenie w dwóch szkołach misyjnych w północnej Francji. Po śmierci św. Palladiusza, misyjnego biskupa w Irlandii, postanowiono na jego miejsce posłać Patryka. Wyświęcono go na biskupa w roku 432 i wysłano do Irlandii. Apostołował głównie na północy i zachodzie Irlandii, tam gdzie jeszcze nie głoszono Ewangelii. Św. Patrykowi przypisuje się założenie w roku 444 głównej stolicy biskupiej w Irlandii - Armagh. Życiorys św. Patryka jest osnuty wieloma legendami. Jedna z nich mówi o czyśćcu św. Patryka. Mianowicie w miejscowości Lough Derg miał zstępować do pewnego zagłębienia (w podziemie) i tam rozmyślać nad karami piekielnymi, doznawanymi przez potępionych. Do tej miejscowości do dzisiaj przybywają liczni pielgrzymi. Dla tych, którzy przegabili tradycyjne farbowanie rzeki Chicago, wideo:
in  

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama