Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:05
Reklama KD Market

Lecieć nie lecieć – oto jest pytanie

Lecieć nie lecieć – oto jest pytanie
fot.123RF Stock Photos
/a> fot.123RF Stock Photos

Czytelnicy pytają, prawnicy odpowiadają


Wakacje, czas długo oczekiwanych urlopów, dla wielu szczęśliwców oznacza upragniony wyjazd do Polski. Wyjeżdżamy w różnych okolicznościach i na różnych statusach imigracyjnych. Teoretycznie w najlepszej sytuacji są obywatele amerykańscy – ci nie muszą się niczym przejmować. Jednak niektórzy posiadacze zielonych kart lecą z duszą na ramieniu. Choć teoretycznie prawo imigracyjne nie uległo zmianie, w obliczu zaostrzonego egzekwowania przepisów przez nową administrację, ziarno niepokoju zostało zasiane. Na pytania naszych Czytelników dotyczące wakacyjno-imigracyjnych rozterek odpowiadają polonijni adwokaci imigracyjni.

Czy bezpieczne jest wysyłanie urodzonych w USA dzieci nieudokumentowanych rodziców na wakacje do Polski?
Amerykańskie służby celne i ochrony granic (Customs and Border Protection, CBP) mają prawo do przepytywania wszystkich osób przebywających na terminalach międzynarodowych. Choć nie jest to regułą, możliwe jest, że nieudokumentowani rodzice oczekujący na przylot dziecka lub innego członka rodziny mogą być wezwani i przepytywani przez służby CBP, łącznie z pytaniami o status imigracyjny. W przypadku rodziców, którzy nie mają uregulowanego statusu odradza się odwożenie dzieci, szczególnie nieletnich, na lotnisko czy odbieranie ich, gdyż możliwa jest sytuacja, że takie osoby mogą zostać zatrzymane. Prawnikom znane są nawet przypadki zatrzymania osób podróżujących lotami krajowymi na podstawie okazanego paszportu z wygasłą amerykańską wizą turystyczną.

Niedawno złożyłem podanie o obywatelstwo. Moja zielona karta wygasa w sierpniu, a na listopad wykupiłem wakacje poza USA. Czy jest możliwość przedłużenia zielonej karty do tego czasu?
Samo złożenie wniosku o obywatelstwo nie przedłuża automatycznie terminu ważności zielonej karty. Jeżeli do czasu wylotu Czytelnik nie otrzyma obywatelstwa USA, niestety będzie musiał złożyć aplikację o nową zieloną kartę (formularz I-90). Podczas pobierania odcisków palców Czytelnik powinien otrzymać na odwrocie zielonej karty naklejkę przedłużającą jej ważność. Jeżeli nie otrzymał takiej pieczątki, powinien umówić się na spotkanie w urzędzie imigracyjnym (USCIS) w systemie InfoPass (można to zrobić przez internet), wytłumaczyć okoliczności podróży i pozyskać tymczasową pieczątkę potwierdzającą status stałego rezydenta. Tylko w sytuacji, gdy osoba złożyła aplikację na obywatelstwo USA co najmniej sześć miesięcy przed utratą ważności zielonej karty, urząd imigracyjny może wbić tymczasową pieczątkę w paszporcie bez konieczności uprzedniego złożenia podania o przedłużenie zielonej karty.

Jak długo musi być ważna zielona karta w momencie wylotu do Polski?
Zielona karta musi być ważna w momencie przekraczania granicy USA. Z zieloną kartą należy mieć również ważny paszport swego kraju. W przypadku osób posiadających stały pobyt nie ma zasady, że karta rezydenta lub paszport muszą być ważne przez co najmniej sześć miesięcy w chwili przekraczania granicy. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku stałych rezydentów nie przebywać poza granicami USA dłużej niż rok.

Mam na koncie DUI. Mam zieloną kartę i chcę lecieć do Polski na wakacje, ale boję się nieprzyjemności na granicy podczas powrotu do Stanów. Czy mój lęk jest uzasadniony?
Czy sprawa z DUI jest zamknięta? Czy DUI było przed czy po przyznaniu zielonej karty? W zależności od okoliczności oraz dokładnej klasyfikacji prawnej czynu lęk może być słuszny. Wszystkie osoby z przeszłością kryminalną mogą zostać skierowane do bardziej wnikliwej inspekcji, dlatego przed wylotem z USA proszę skonsultować się ze swoim prawnikiem imigracyjnym.

Dużo się słyszy o skierowaniach do dodatkowej kontroli na lotnisku O'Hare, nawet osób bez żadnych przewinień. Co robić i jak zachować się, żeby sobie nie zaszkodzić, jeśli jesteśmy skierowani do dodatkowej inspekcji?
Należy być przygotowanym na odpowiedź na pytania o cel naszej wizyty w USA. Amerykańskie służby celne mają prawo – i coraz częściej z niego korzystają – do przeszukania naszego bagażu oraz urządzeń elektronicznych, takich jak telefon lub komputer. Jeżeli na tych urządzeniach znajdą dowody w postaci na przykład e-maili, wiadomości, postów na portalach społecznościowych wskazujących na to, iż cel naszej podróży nie pokrywa się z tym, co zadeklarowaliśmy, albo podczas naszej poprzedniej wizyty pogwałciliśmy warunki naszego pobytu (na przykład poprzez nieautoryzowaną pracę), najprawdopodobniej nie zostaniemy wpuszczeni do USA lub nawet możemy otrzymać nakaz deportacyjny.

Mam na koncie przestępstwo (zakwalifikowane jako felony) sprzed 9 lat. Choć sprawa została zamknięta dawno temu, otrzymałem przebaczenie i parę lat później zieloną kartę, za każdym razem, gdy wjeżdżam do Stanów, boję się, że na granicy będą mnie wałkować. Podczas ostatnich podróży kierowany byłem na dodatkową kontrolę dwa razy. Od półtora roku w ogóle nie latam, bo boję się, że mogą mnie zatrzymać. Czy mają podstawy?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby dokładnie przeanalizować sprawę i dokumenty Czytelnika. Jeżeli dana osoba uzyskała przebaczenie i przyznano jej zieloną kartę mimo historii kryminalnej, to teoretycznie przeszłość ta nie powinna jej przeszkadzać w podróżach. Jednak zasięg bazy danych biura CBP stale się zmienia i poszerza. Osoby z przeszłością kryminalną podróżujące z zieloną kartą powinny przed podróżą zasięgnąć porady swojego prawnika imigracyjnego oraz upewnić się, że mają przy sobie odpowiednią dokumentację, aby w razie potrzeby pokazać urzędnikowi, dlaczego nie są „inadmissible”, tzn. dlaczego nie kwalifikują się na wjazd do kraju. Proszę jednak pamiętać, że za każdą decyzją stoi urzędnik CBP, a zakres swobody ich decyzji coraz bardziej się poszerza. Nie można zagwarantować, że taka osoba nie zostanie zatrzymana lub przekierowana do dodatkowej inspekcji.

O czym warto pamiętać przed podróżą poza granice USA?
Proszę pamiętać, że odkąd władzę objęła nowa administracja, poszerzył się zakres decyzyjny urzędników CBP oraz zmieniły się priorytety zatrzymań i deportacji. Dodatkowo stale zmienia i poszerza się baza danych, do których mają dostęp służby graniczne. Nawet osoby z przeszłością kryminalną, które dotychczas bez problemów podróżowały przez kilkanaście lat, powinny zachować ostrożność, gdyż przeszłość kryminalna może wyjść w momencie kontroli granicznej. Należy być na to przygotowanym i przed podróżą skonsultować się ze swoim prawnikiem.

Na pytania Czytelników odpowiadali prawnicy imigracyjni: Edyta Salata z Quintairos, Prieto, Wood & Boyer, P.A., tel. (312) 566-0040, wew. 1519 oraz Paweł Boruch z kancelarii Law Office of Pawel E. Boruch, Esq, tel. (847) 979-0265. Artykuł ma charakter ogólnoinformacyjny i nie powinien być traktowany jako porada prawna. W indywidualnych przypadkach należy skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach imigracyjnych.

Joanna Marszałek

[email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama