Gwałtowne burze i nawałnice, które wystąpiły w naszym rejonie w lipcu spowodowały znaczne szkody w sześciu powiatach. Wiele gospodarstw domowych, które doświadczyły strat w postaci zalanych piwnic, uszkodzonych linii elektrycznych czy połamanych drzew musi dodatkowo zmierzyć się z ostrzeżeniami o kolejnych deszczach i możliwych powodziach.
Jak zawsze w przypadku klęski żywiołowej bezpośrednio po niej pojawiają się oszuści i wątpliwej reputacji fachowcy oferujący rozmaite usługi. Grupa ta zyskała nawet swoje miano po angielsku – storm chasers, czyli „poskramiacze burz”. Wśród nich są dekarze, specjaliści od pompowania wody i oczyszczania piwnic, ogrodnicy, fachowcy od sajdingu, eksperci od wycinki drzew i złote rączki od okien.
Zdesperowani właściciele zalanych posesji mimo powagi sytuacji powinni zawsze zachować ostrożność w doborze fachowców, którzy będą dokonywać napraw. „Oszuści próbują wzbogacić się na twoim nieszczęściu” – ostrzega Steve Bernas, prezes i CEO Better Business Bureau regionu Chicago i północnego Illinois. I dodaje: „Jeżeli ktoś puka do twoich drzwi i oferuje natychmiastową pomoc w naprawie szkód, poproś o informacje i powiedz, że oddzwonisz, jeśli będziesz zainteresowany tymi usługami.”
Zatrudniając fachowca od napraw popowodziowych zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB:
– Nie zatrudniaj osób, które niespodziewanie zjawiają się u ciebie i oferują natychmiastową naprawę dachu, usuwanie drzew lub inne naprawy popowodziowe.
– Zanim zatrudnisz fachowca, sprawdź jego ocenę na stronie BBB.org. Korzystaj z usług tylko szanowanych lokalnych specjalistów o najwyższych ocenach konsumentów.
– Zdobądź kontrakt na piśmie (i nie podpisuj niczego w ciemno – w tym niewypełnionych lub częściowo wypełnionych kontraktów), w którym zawarte będą: cena, opis usług, szczegóły dotyczące gwarancji oraz termin wykonania usług.
– Poproś fachowca o licencję i ubezpieczenie.
– Postaraj się zdobyć kilka wycen od różnych firm i zawsze płać firmie, nie indywidualnemu wykonawcy.
– Uważaj na wykonawców, którzy domagają się wysokich zaliczek i płatności z góry.
–P rawo w Illinois nakazuje zawarcie pisemnego kontraktu na wszystkie usługi opiewające na ponad tysiąc dol.
– Bezpośrednio po klęsce ceny zawsze idą w górę. Zleć tylko te usługi, które są naprawdę niezbędne. Z resztą napraw poczekaj choć parę dni, gdyż są duże szanse, że ceny napraw spadną.
– Płać kartą kredytową, która zapewnia dodatkową ochronę konsumencką. Możesz też płacić czekiem, ale nigdy gotówką.
Sprawdź, czy samochód wykonawcy oznakowany jest nazwą firmy i numerem telefonu.
W przypadku klęski żywiołowej poszkodowani właściciele nieruchomości chcą jak najszybciej dokonać napraw i wrócić do normalnego życia. W sytuacjach kryzysowych emocje często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Choć na pewno jest to trudne, byłoby idealnie, gdyby konsumenci nawet w takich chwilach potrafili dokonywać świadomych, dobrze przemyślanych decyzji.
Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę pod adresem www.ask.bbb.org. Znajdziesz tam wiarygodne firmy w twojej okolicy oraz cenne wskazówki dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama