Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 18:51
Reklama KD Market

Jak żywność ekologiczna i Amazon zmieniają rynek



Amerykański rynek żywnościowy jest olbrzymi, chłonny i ciekawy. Być może dlatego podczas tegorocznej edycji największych w USA targów spożywczych Summer Fancy Food Show w Nowym Jorku swoje produkty prezentowało aż ponad 30 firm z Polski. Amerykański rynek jest jednak bardzo konkurencyjny i ciągle się zmienia, ostatnio szczególnie w odniesieniu do żywności naturalnej i organicznej, w Polsce najpowszechniej określanej jako ekologiczna.

Pionierem w sprzedaży i marketingu żywności ekologicznej w USA był Whole Foods, zaczynając trzydzieści kilka lat temu od jednego niewielkiego sklepu w Austin w Teksasie. Obecnie w sieci Whole Foods jest już 466 sklepów na kontynencie północnoamerykańskim i w Wielkiej Brytanii. Ponieważ – w dużym stopniu dzięki marketingowym strategiom Whole Foods – zapotrzebowanie na żywność ekologiczną ciągle rosło, na rynku przybyło konkurentów. Oprócz konkurencyjnej presji ze strony Trader Joe’s, Wegmans, Costco, Sprouts Farmers Markets oraz Aldi działy czy też wyspy z żywnością ekologiczną zaczęły pojawiać się w innych wielkich sieciach specjalizujących się w sprzedaży żywności, takich jak chociażby supermarkety Albertsons (Jewel) lub Kroger (Mariano’s). Co więcej, popularna sieć europejska sklepów Lidl również planuje konkurować na rynku. Stąd nie była zaskoczeniem informacja sprzed kilka tygodni, że mający coraz większe problemy finansowe Whole Foods przejęty został przez inną sieć. Ale sporą niespodzianką było to, że Whole Foods zakupi firma Amazon. Jednak, gdy przyjrzeć się temu z bliska, można zauważyć iż na przykład użytkownicy programu Amazon Prime oraz klienci robiący zakupy w Whole Foods mają ze sobą wiele wspólnego, chociażby względnie wysokie dochody.

Coraz bardziej ewidentny jest też fakt, że kupowanie produktów żywnościowych w internecie jest coraz powszechniejsze. Według badań firmy Euromonitor zwiększa się aż 15 razy szybciej niż gastronomia. Dzięki serwisom takim jak Instacart czy Amazon Fresh klienci coraz częściej dokonują online zakupów produktów żywnościowych, nie wstając nawet z kanapy. Jednak szczególnie w odniesieniu do świeżych produktów – jakościowo odbiegają one od tych, które możemy sami wybrać w sklepie Whole Foods, i mimo popularności zakupów przez internet zawsze będzie taka potrzeba. Dlatego przejęcie mającego Whole Foods przez Amazon wydaje się przemyślaną strategicznie decyzją. Za 13,7 mld dol. Amazon nabył nie tylko 466 budynków, ale też silną markę posiadającą wielomilionową lojalną klientelę. Można też założyć, że poprzez zaawansowane technologie Amazon planuje zrewolucjonizować same zakupy w sklepie.

W Polsce, gdzie powstaje coraz więcej sklepów ekologicznych i firm, które dostarczają zdrowe posiłki do domów, na razie Whole Foods nie ma i prawdopodobnie długo nie będzie. Ale wydaje się, że dzięki Amazon możliwość zakupu polskich produktów w Whole Foods w USA lub w internecie to tylko kwestia czasu. Polskie rolnictwo ekologiczne jest już bardzo nowoczesne, a polskie warzywa i owoce podbijają rynki zagraniczne. Jednym z przykładów jest aronia, której Polska jest potentatem w produkcji. Polskie produkty – niemodyfikowane genetycznie, nieposiadające konserwantów – mogą przebić się na rynku amerykańskim, szczególnie jeśli będą certyfikowane jako organiczne i/lub naturalne.

Dyrektor naczelny działającej w Chicago firmy członkowskiej PACC, United-Import Export Corp, Wieslaw Zoltowski, twierdzi, że: „Na odległe geograficznie rynki takie jak USA przydałby się także większy asortyment polskich produktów spożywczego przetwórstwa o organicznym pochodzeniu”. Możliwe, że zwiększona podaż takich produktów pomogłaby w przekonaniu większej liczby konsumentów do ich zakupu dzięki obniżeniu cen. Krytyka produktów ekologicznych w USA wiąże się przede wszystkim z ich o wiele większą ceną niż ceny typowych produktów w większości sklepów. Według Consumer Reports średnia cena produktów organicznych jest obecnie o 47 proc. wyższa niż produktów konwencjonalnych.

Sara Rewienska


PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

How to Build and Strengthen Your Brand Recognition (Bezpłatna sesja informacyjna dla zainteresowanych promocją i budowaniem wizerunku firmy)

piątek, 14 lipca, 9.30 – 11.00

121 N. LaSalle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL

Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub [email protected]

How to Obtain a Mobile Food Dispenser/Preparer License (Bezpłatna sesja informacyjna dla zainteresowanych uzyskaniem licencji na prowadzenie mobilnej restauracji w mieście Chicago)

środa, 19 lipca, 15.00 – 16.30

121 N. LaSalle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL

Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub [email protected]

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 19 lipca, 17.30 – 19.30

Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]

West Irving Park SBIF District Rollout & Meeting (Spotkanie inaugurujące okres składania podań o zwrot kosztów remontu biznesów zlokalizowanych w dystrykcie West Irving Park)

czwartek, 27 lipca, 12.00

Bistro 6050, 6050 W. Irving Park Rd., Chicago, IL
Dodatkowe informacje na stronie: http://somercor.com/sbif/districts/

Annual PACC Boat Outing (Doroczny rejs Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej po rzece Chicago i wzdłuż wybrzeża jez. Michigan; opłata 100 dol. do 15 lipca, 125 dol. po 15 lipca 2017 r.)

20 sierpnia, 10.30

Na pokładzie „Summer of George“
Rejestracja i dodatkowe informacje: 773-205-1998 lub [email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama