Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 03:56
Reklama KD Market

Jak działają akcje serwisowe



Większość posiadaczy samochodów od czasu do czasu jest powiadamiana o kolejnej akcji serwisowej (ang. recall). Ostatnio przez środki masowego przekazu przetoczyła się sprawa firmy Takata i problemów z jej poduszkami powietrznymi. Warto wiedzieć, na czym polegają akcje serwisowe.

Takata – producent poduszek powietrznych, które stały się przedmiotem największej akcji serwisowej w historii motoryzacji, zdecydował się na ogłoszenie bankructwa. Przypominam, że chodzi tu o problem w milionach samochodów, w dużej mierze japońskich, zwłaszcza marki Honda. Zamontowane w nich poduszki powietrzne nie działają prawidłowo, zdarza się, że pękając ranią kierowcę i pasażerów metalowymi odłamkami, w skrajnych przypadkach nawet śmiertelnie. Winowajcą jest prawdopodobnie meksykańska fabryka Takaty, która nieprawidłowo składowała chemikalia. Akcja serwisowa, która była kilkakrotnie rozszerzana, obejmuje obecnie 53 miliony samochodów na całym świecie. Jej koszt, spotęgowany wytaczanymi sprawami sądowymi, sięga wielu miliardów dolarów.

Czym jest akcja serwisowa?

Recall, czyli w polskim tłumaczeniu „akcja serwisowa”, polega na zawiadomieniu użytkownika o konieczności wykonania naprawy (zawsze bezpłatnie – na koszt fabryki) danego modelu samochodu. Prawo do przeprowadzenia takiej akcji mają wszyscy producenci samochodów oraz rządowe agencje – NHTSA (Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) oraz EPA (Administracja Ochrony Środowiska). Akcje te ogłaszane są w przypadku wykrycia w samochodzie wady, która może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym lub może spowodować, że emisja spalin przekroczy dopuszczalne przepisami normy.

W jaki sposób będę zawiadomiony?

Producenci mają obowiązek zawiadomienia wszystkich właścicieli samochodów objętych daną akcją serwisową drogą pocztową. Do tego celu używa się danych osobowych pochodzących z ostatniej rejestracji samochodu. Dlatego ważne jest, aby w przypadku zmiany adresu, nie zapomnieć o jego zmianie w dowodzie rejestracyjnym.
Zawsze też można sprawdzić status naszego samochodu dzwoniąc do salonu sprzedaży i podając numer seryjny naszego samochodu (numer VIN) lub sprawdzić na witrynie internetowej NHTSA pod adresem nhtsa.gov/recalls.

Co zawiera list wzywający do wykonania naprawy?
1. Opis wady.
2. Ryzyko lub zagrożenia stwarzane przez wadę (w tym rodzaje urazów, które może spowodować).
3. Potencjalne symptomy ostrzegawcze.
4. Planowane rozwiązanie problemu.
5. Instrukcje dotyczące postępowania.

Czy zawiadomienie o akcji serwisowej oznacza, że jestem w niebezpieczeństwie?
Nie. Jeśli samochód jest wśród tych, które są objęte akcją serwisową, nie oznacza to automatycznie, że jesteś w niebezpieczeństwie. Jeśli jednak dowiesz się, że samochód jest na liście, lepiej nie ryzykować. Należy postarać się, aby samochód został naprawiony tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza jeśli wada może stanowić poważne zagrożenie.

Kto może dokonać naprawy związanej z akcją serwisową?
Tylko sprzedawca danej marki jest autoryzowany do wykonania darmowej naprawy, więc jedynym sposobem, aby usunąć usterkę objętą akcją serwisową, jest zgłoszenie się do salonu sprzedaży.

Andrzej Babinicz

warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama