Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 14:28
Reklama KD Market

Sekrety dobrych związków



Renata i Robert są ze sobą od 17 lat. Poznali się jeszcze w Polsce, przyjechali razem do Stanów w poszukiwaniu lepszego życia. Po roku urodziła im się Julka, potem jeszcze Pawełek i Jasio. Robert zajął się rozwojem swojej firmy budowlanej, a Renata została w domu opiekując się dziećmi. Razem budowali swój związek i atmosferę bycia ze sobą każdego dnia. Po kilku latach udało im się ustabilizować sytuację finansową i zamieszkali w swoim wymarzonym domu. Ich związek rozwijał się wraz z biegiem lat. Po pierwszym wybuchu wielkiej namiętności z początku znajomości, ich miłość stawała się jeszcze bardziej intymna i wrażliwa na potrzeby partnera. Znaleźli wspólne zainteresowania, tańczyli razem sambę, a każdą wolną chwilę wykorzystywali na rodzinne wyjazdy na ryby. Co odróżnia ich od innych? Renata i Robert budowali swój związek każdego dnia, doceniali się nawzajem, szanowali swoje potrzeby i kultywowali bliskość.

Oto kilka kluczowych sekretów dobrego związku:

Szacunek

Bez głębokiego szacunku do siebie, partnera i do waszego związku nie zdołasz zbudować nic trwałego. Nie znaczy to, że musisz się zgadzać ze wszystkim co partner mówi. Jeśli masz silne poczucie swojej tożsamości i czujesz w niej wartość, to szanując siebie, dajesz nawet nieświadomie do zrozumienia, że jesteś godny szacunku. Szacunek do innej osoby przejawia się w akceptowaniu jej potrzeb, dążeń, zaufaniu i admiracji. Szacunek to również wsparcie i zrozumienie. Przemoc w jakiejkolwiek formie, czy to emocjonalnej, słownej czy fizycznej – zabija szacunek.

Kłótnia a nie walka

Każdy człowiek ma swoje poglądy; opinie w związku mogą się zasadniczo różnić. Spory są normalną formą emocjonalnej wymiany poglądów, ale trzeba to robić z wyczuciem i kulturą. Gdy twój partner wyraża swoje zdanie, posłuchaj o czym mówi, rozważ jego racje, a potem wyraź swoje odmienne perspektywy bez wyzwisk i podnoszenia głosu.

Zgoda co do seksu

Oboje partnerzy muszą być zgodni co do tego, jak często, w jaki sposób i gdzie uprawiać seks, wówczas oboje mogą się cieszyć nim bez poczucia, że seks jest obowiązkiem. Nie można też odmawiać seksu partnerowi tylko dlatego, żeby go ukarać. Jeśli twój partner nie czuje chęci na seks w danym momencie, namawianie go i obrażanie się, jest niezdrowe dla związku. Pomówcie o seksie otwarcie, bez krytykowania siebie nawzajem.

Równość finansowa

Nawet jeśli jedno z was zarabia więcej, oboje macie równe prawo decydowania o tym, na co wydajecie pieniądze. Ukryte konta i sekretne wydawanie pieniędzy nie służą budowaniu zaufania i poczuciu bliskości. Jeśli jedno z was ma większy talent do płacenia rachunków, niech będzie odpowiedzialne za tę czynność. W zdrowym związku należy eliminować niepotrzebne nieporozumienia na temat pieniędzy.

Wspólne wartości i cele

Nawet jeśli różnicie się zasadniczo swoimi zainteresowaniami, najważniejsze jest posiadanie wspólnych wartości i celów. Wspólne poglądy na rodzinę, macierzyństwo, wychowywanie dzieci, opiekę nad starszymi, estetykę, poczucie hierarchii i sprawiedliwości, rozwój wewnętrzny – będą was łączyć. Podobnie jak plany na przyszłość i dążenie do spełnienia wspólnych marzeń. Działanie razem w poczuciu zrozumienia wzmacnia bliskość i trwałość związku.

Śmiech i zabawa

Zdrowe pary mają ze sobą dużo radości. Nawet jeżeli seks nie jest już dominującą potrzebą, partnerzy mogą codziennie czerpać radość z drobnych rzeczy i śmiać się wspólnie. Znajdźcie czas na radość. Życie jest zbyt poważne bez humoru.

---

Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Program oparty jest na psychologii pozytywnej. Po informacje proszę dzwonić: (847) 907-1166

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama