Wróciłam właśnie z prawie miesięcznej wycieczki po czterech krajach. Odbyłam ją tylko z bagażem podręcznym. Zapewniam, że przejechanie połowy świata z maleńką walizeczką jest całkowicie możliwe i ma wiele zalet.
Dlaczego tylko bagaż podręczny
Dlatego, że tak jest bezpieczniej, taniej, szybciej i łatwiej. Bezpieczniej – bo linie lotnicze nie zgubią ci walizki, co przydarzyło mi się kilka razy. Taniej – bo niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty za każdą zarejestrowaną walizkę. Szybciej – bo unikasz kolejek na lotnisku, a w miejscu docelowym nie czekasz przy karuzeli. Łatwiej – bo każdy lekką walizkę łatwo udźwignie, nawet wątła kobieta, taka jak ja.
Limit bagażu podręcznego
Każda linia lotnicza określa ilość, rozmiar oraz wagę bagażu podręcznego w zależności od tego, czy lot jest krajowy, międzynarodowy czy międzykontynentalny. Należy więc sprawdzić zanim znajdziemy się na lotnisku. Oprócz bagażu podręcznego możesz wziąć ze sobą do kabiny bagaż osobisty: mały plecak albo torebkę.
Większość linii w USA stosuje na trasach krajowych następujące limity dla pasażerów klasy ekonomicznej: dozwolony wymiar to przeważnie 22x14x9 cali (56x35x22 cm); waga – do 10 kg. Podobne limity są też na trasach międzynarodowych zaczynających się w USA. Patrz www.worldtraveler.com/international-carry-on-size. LOT podaje informacje pod adresem: www.lot.com/us/pl/bagaz-podreczny.
Poza Stanami Zjednoczonymi bagaż pokładowy ma być przeważnie mniejszy co najmniej o cal (2,54 cm), a waga nie może przekraczać 10 albo 8 kilogramów (np. LOT, Lufthansa, Turkish Airlines). Wizzair i Ryan Air nakazują rozmiary jeszcze mniejsze – 42x32x25 cm. Gdy lecę tymi liniami, godzę się z faktem, że walizkę nadam na bagaż.
Jaka walizka
Pamiętaj, że wymiary bagażu liczy się całkowicie, ze wszystkimi elementami wystającymi typu rączka i kółka. Podawane przez producentów wymiary są mylące, bo dotyczą gabarytów samej walizki bez rączek i kółek, które powiększają walizkę o dobre dwa cale.
Skoro linie lotnicze mają różne reguły, warto mieć jak najmniejszą walizkę, która spełnia także europejskie wymogi. Oczywiście, walizka musi być jak najlżejsza, kupując walizkę rozważ więc tylko te najnowocześniejsze w wersji „ultralight”.
Jak się zmieścić?
Żeby podróżować swobodnie, wypełniona walizka nie może ważyć więcej niż 10 albo 8 kg. Jest to całkowicie wykonalne, z wyjątkiem zimy, kiedy odzież musi być cieplejsza, a więc cięższa. Mówię o podróży, w czasie której spać będziemy w hotelach lub u rodziny. Kemping to zupełnie inna sprawa.
Kup sobie kilka toreb do pakowania, zwanych też organizatorami walizki (ang. packing cubes). Są to leciutkie torby z nylonowej siatki, zamykane na zamek błyskawiczny. Dzięki nim odzież zajmuje mniej miejsca i jest zawsze ułożona. Gdy czegoś szukamy, to zamiast rozgrzebywać całą walizkę, wyjmujemy tylko jedną torbę, bo widzimy, co w niej jest.
Co wziąć z odzieży
Bez względu na to, czy podróżujesz tydzień czy miesiąc, potrzebujesz niewiele odzieży, jeżeli ubierać się będziesz warstwami i czasem zrobisz przepierkę. Wystarczą dwie pary spodni, szorty, kilka koszulek typu T-shirt, dwie bluzki (koszule) z długimi rękawami, sweter, podróżna kamizelka z kieszeniami, lekka wiatrówka. Oczywiście, tenisówki (na nogach), sandały, kostium kąpielowy, coś do spania, trochę bielizny, kapelusz od słońca itp. Ubierając się „na cebulkę” potrzebujemy niewiele. Gdy jest zimno, nakładamy T-shirt, koszulę, ewentualnie sweter, na to kamizelkę albo wiatrówkę. Zdejmujemy lub nakładamy którąś z tych warstw, stosownie do zmiany temperatury czy pogody. Jeżeli sprawimy sobie odzież w dobrym gatunku i dobraną kolorystycznie, zawsze będziemy dobrze ubrani.
Kosmetyki
Nie bierz całego wyposażenia łazienki, które dla niektórych pań składa się z tuzinów słoików i butelek pełnych upiększających mikstur. Pamiętaj o wadze i o ograniczeniach dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym. Ogranicz się do minimum i kup pastę do zębów i szampon w małych, podróżnych opakowaniach.
Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy; obowiązuje maksymalna pojemność podana na etykiecie opakowania.
Nowoczesna technologia z pomocą
Zostaw laptop w domu, bo od niedawna na niektórych międzynarodowych trasach nie można mieć w bagażu podręcznym sprzętu elektronicznego większego od telefonu. Wystarczy ci smartfon, który zastąpi nie tylko laptop, ale również zegarek, budzik, radio, a po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji, również telewizor, kompas, GPS, wysokościomierz, mapy i książki (załaduj sobie kilka e-booków).
Warto wiedzieć, że istnieją aplikacje nawigacyjne, które nie wymagają transmisji danych komórkowych. Gdy masz wi-fi, zainstaluj sobie MapMe i załaduj mapę danego rejonu. W drodze nie będziesz potrzebować sygnału telefonicznego ani nie będziesz płacić za roaming.
Nasza odzież też może być high-tech. Przyjrzyj się ofercie różnych firm, które mają cienkie koszulki z włókna sztucznego, przepuszczające powietrze i łatwe do prania. Również niektóe puchowe kamizelki są ultralekkie i dają się spakować do małej sakiewki. Życzę udanych podróży z podręcznym bagażem.
***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: [email protected]
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Reklama