18 czerwca w Stanach Zjednoczonych obchodzimy Dzień Ojca. Szacuje się, że mamy i dzieci wydadzą łącznie ponad 14 mld dolarów na upominki dla ojców. Pamiętaj, prezenty mają przynosić radość, a nie rozczarowanie, więc zakupów dokonuj ostrożnie.
Według sondażu Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych na pierwszym miejscu listy prezentów na Dzień Ojca znajdują się organizowane dla ojców atrakcje; a dopiero potem ubrania, karty podarunkowe i sprzęt elektroniczny.
Jednocześnie coraz więcej oszustów wdziera się do skrzynek e-mailowych oraz mediów społecznościowych konsumentów, proponując fałszywe kupony i obiecując nadzwyczajne oferty w celu wyłudzenia poufnych informacji i kradzieży pieniędzy.
Z fałszywymi kuponami mieliśmy do czynienia całkiem niedawno, świętując Dzień Matki. Niestety oszuści posługują się tymi samymi technikami, przy okazji obchodów Dnia Ojca. Podczas gdy wiele spośród najbardziej poszukiwanych prezentów jest dostępnych natychmiastowo w internecie, zakupy w sieci niosą ze sobą ryzyko, a jednocześnie konieczność zwiększonej czujności ze strony konsumenta.
W przypadku, gdy nie mamy do czynienia z fizycznym sklepem, kluczowe jest zdobycie informacji na temat zwrotów, wymian i gwarancji – mówi Steve Bernas z BBB. Cenne porady dotyczące bezpiecznych zakupów dostępne są na naszej stronie internetowej pod adresem www.bbb.org/shoppingonline.
Kupując prezenty dla ojców, zastosuj się do następujących wskazówek:
Upewnij się, że masz do czynienia z wiarygodnym przedsiębiorstwem. Sprawdź ocenę firmy na stronie www.ask.bbb.org
Karty podarunkowe i certyfikaty. Sprawdź terminy i warunki karty podarunkowej, jeszcze zanim ją kupisz. Sprawdź datę ważności i ewentualne ograniczenia. Upewnij się, czy może być użyta do zakupów internetowych (niektóre karty mogą być użyte tylko w fizycznych sklepach). Sprawdź, czy numer bezpieczeństwa na karcie podarunkowej nie został zdrapany przed zakupem.
Mała elektronika. Bez względu na to, czy planujesz obdarować ojca aparatem, smartfonem, tabletem, czy innym sprzętem elektronicznym, pamiętaj, aby nie wyrzucać pudełka. Wiele sklepów wymaga oryginalnego opakowania przy dokonywaniu zwrotu lub wymiany.
Wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego. Chcesz wypożyczyć pojazd terenowy, samochód kempingowy, kajak czy jakikolwiek inny sprzęt rekreacyjny? Postaraj się o pisemny kontrakt zawierający wszystkie szczegóły, łącznie z podstawowym kosztem wypożyczenia, dziennymi opłatami, ubezpieczeniem i ograniczeniami czasowymi. Przed wypożyczeniem dobrze obejrzyj sprzęt i poproś o pisemną weryfikację istniejących wad.
Przewodniki, wycieczki i lekcje. Chcesz zabrać tatę na ryby, na wycieczkę, lot spadochronem, a może lekcje golfa? Zawczasu zdobądź na piśmie wszystkie szczegóły dotyczące planowanych przygód. Upewnij się, że znasz odpowiedź na poniższe pytania:
– czy konieczna jest rezerwacja? Jeśli tak, to jaki jest termin jej dokonania?
– co wchodzi w skład danej atrakcji i jakie są jej całkowite koszty?
– czy cena obejmuje podatki i dodatkowe opłaty?
– czy istnieją jakieś ograniczenia, np. w czasie?
– czy są konsekwencje finansowe zmiany planów i jakie są przepisy dotyczące zwrotów?
Jeżeli chcesz znaleźć wiarygodne przedsiębiorstwo w twojej okolicy oraz więcej cennych wskazówek dla konsumenta, odwiedź stronę www.ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze i dodaj nas na Instagramie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama