Mimo budżetowych problemów, agencje miasta Chicago, powiatu Cook i stanu Illinois ciągle wykazują zapotrzebowanie na produkty i usługi prywatnych firm. Są to tzw. government procurement, czyli zamówienia rządowe .
Potwierdzeniem ilości i rozmiarów rządowych zamówień była impreza o charakterze targowym pod nazwą „2017 Vendor Fair”, która odbyła się w hali UIC Forum w Chicago 24 maja. W targach wzięło udział ponad 120 wystawców i prawie tysiąc zwiedzających, wśród których najwięcej było poszukujących praktycznych informacji i możliwości kontraktowych – właścicieli i reprezentantów lokalnych firm. Wśród wystawców było też kilkanaście organizacji określanych jako assist agencies. A jednym z liczniej odwiedzanych było stoisko Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC).
Jednak najbardziej oblegane były stoiska agencji rządowych wszelkiego szczebla. To przy nich można było zdobyć informacje na temat aktualnych i przyszłych zamówień i zleceń na produkty i usługi dla firm sektora prywatnego. Zwiedzając tegoroczne targi, szybko można było zauważyć, że obecnie najwięcej możliwości otrzymania rządowych zleceń mają firmy z następujących sektorów: budownictwo, transport i sprzęt ciężki, profesjonalne usługi, dostawy towarów, architektura i usługi inżynieryjne, a także różnego rodzaju małe zamówienia (poniżej 100 tysięcy dol.).
W ramach programu zleceniowego expo, zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w kilku sesjach i seminariach na temat regulacji dotyczących zamówień agencji rządowych oraz zasad, na jakich udziela się zamówień. W większości przypadków rządowe zamówienie, bez względu na szczebel, uzyskać można poprzez uczestnictwo w publicznym przetargu. A pierwszym i najważniejszym krokiem dla firmy zainteresowanej uczestnictwem w przetargach organizowanych przez miasto Chicago jest rejestracja w miejskim systemie eProcurement.
W wygraniu przetargu może pomóc wyrobienie certyfikatu. Nie jest to konieczne, ale może okazać się pomocne w uzyskaniu rządowego zamówienia. W zdobyciu zamówienia pomóc mogą certyfikaty dla przedsiębiorstw założonych przez kobiety, weteranów bądź osoby niepełnosprawne.
Szczegółowe informacje na temat rejestracji i certyfikatów znajdują się na stronie internetowej Departamentu Zamówień Publicznych Miasta Chicago (City of Chicago Department of Procurement Services – DPS), pod adresem: www.cityofchicago.org/dps.
Na tej stronie internetowej znajdują się też informacje na temat aktualnych i przyszłych przetargów. Warto w nich uczestniczyć, choćby po to, by dowiedzieć się, która wielka firma zdobyła kontrakt na realizację dużego projektu czy zamówienia, ponieważ z reguły potrzebować będzie podwykonawców.
Najpopularniejszą publikacją krążącą wśród uczestników targów był „Buying Plan”, czyli „Plan zamówień”, zawierający listę zamówień oferowanych przez miasto Chicago, powiat Cook i stan Illinois, na okres od drugiego kwartału 2017 r. do trzeciego kwartału 2018 r. Wersja elektroniczna dostępna jest na wyżej podanej stronie internetowej DPS.
Na pierwszy rzut oka, szczególnie dla osób początkujących w biznesie lub posiadających jeszcze ograniczoną znajomość języka angielskiego, zasady i reguły dotyczące zdobywania rządowych kontraktów, czy uczestnictwa w przetargach, mogą wydawać się skomplikowane i czasochłonne. Okazuje się jednak, że w urzędach takich jak DPS spotkać można osoby na kierowniczych stanowiskach, które znają język polski. Wśród nich jest Director of Public Affairs Cathy Kwiatkowski, którą bliżej mieliśmy okazję poznać podczas imprezy targowej zorganizowanej przez PACC w Copernicus Center 10 maja. Bardzo pomocna, szczególnie w odniesieniu do eProcurement jest Lucy Wojdyla.
Proponujemy zwrócić uwagę na kalendarz szkoleń i sesji informacyjnych, często organizowanych przez DPS i inne urzędy dla firm zainteresowanych rządowymi zleceniami.
Dodatkowo zachęcamy do kontaktu z biurem PACC, która jako jedna z tzw. assist agencies regularnie współpracuje z agencjami rządowymi, starając się być pośrednikiem i katalizatorem stwarzającym możliwości dla polonijnych przedsiębiorców w rejonie Chicago.
Bogdan Pukszta, współpraca Sara Rewieńska
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku
PACC poleca następujące okazje:
Small Business Expo: Chicago
Czwartek, 1 czerwca, 9.00 – 17.00
UIC Forum, Main Hall ABC, 725 W. Roosevelt, Chicago, IL
Rejestracja i dodatkowe informacje na stronie: www.thesmallbusinessexpo.com
How To Obtain A Mobile Food License
(Bezpłatna sesja informacyjna na temat uzyskania licencji na prowadzenie mobilnej restauracji w Chicago)
Piątek, 2 czerwca, 9.30 – 11.00
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje i rejestracja: tel. 312-744-2086 lub [email protected]
Practical Legal Tips To Start A Successful Online Business
(Bezpłatna sesja informacyjna na temat założenia i prowadzenia opłacalnej firmy na Internecie)
Piątek, 9 czerwca, 9.30 – 11.00
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje i rejestracja: tel. 312-744-2086 lub [email protected]
European Business Networking Event
(spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
Środa, 21 czerwca, 17.30 – 19.30
Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]
Reklama