Maj to miesiąc przeprowadzek – uważaj, by nie pójść z torbami
- 05/13/2017 04:27 PM
Połowa wszystkich przeprowadzek w Ameryce ma miejsce od początku maja do początku września. W przypadku konsumentów zmieniających miejsce zamieszkania najważniejszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniej firmy przeprowadzkowej.
Bez względu na to, czy przeprowadzasz się na drugą stronę miasta, czy też na przeciwległe wybrzeże, z firm przeprowadzkowych korzysta prawie jedna trzecia Amerykanów. Przedsiębiorstwa zajmujące się przeprowadzkami znajdują się w czołówce firm wyszukiwanych w bazie BBB, która dysponuje opiniami użytkowników ponad 20 tys. usługodawców w tej dziedzinie.
W ciągu ostatniego roku 183 konsumentów zgłosiło skargi dotyczące usług związanych z przeprowadzką. Niestety każdy może podawać się za specjalistę od przeprowadzek, a więc sprawdzenie uprawnień usługodawcy jest w tym przypadku krytyczne. Równie ważne jest poznanie praw konsumenta i podjęcie odpowiednich środków ostrożności przed oddaniem swojego dobytku w ręce osób organizujących przeprowadzkę.
Wśród najczęstszych skarg dotyczących firm przeprowadzkowych znalazły się niespodziewane podwyżki cen za umówione usługi, przetrzymywanie własności, uszkodzenie mienia podczas transportu oraz niedotrzymywanie terminów.
Aby uniknąć dodatkowych problemów w tej i tak stresującej sytuacji, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB i American Moving and Storage Association (AMSA):
Wiedz, gdzie szukać. Szukaj firm przeprowadzkowych na stronie bbb.org lub na stronie moving.org. Wiele firm akredytowanych przez BBB to firmy należące do AMSA ProMovers. Przedsiębiorstwa te zobowiązały się do utrzymywania wysokich standardów obsługi oraz szybkiego i sprawnego rozwiązywanie problemów. Przy wyborze firmy weź pod uwagę, jak długo jest w branży i przeczytaj opinie użytkowników.
Postaraj się o przynajmniej trzy wyceny. Pisemne wyceny podczas wizyty przedstawiciela w twoim domu to najlepszy sposób na porównanie cen. Pokaż przedstawicielowi firmy wszystko, co musi zostać przeprowadzone (nie zapomnij o garażu i schowkach na podwórku). Uważaj na zbyt niskie lub zbyt wysokie wyceny. Jeżeli ktoś twierdzi, że może oszacować koszt przeprowadzki przez telefon lub e-mailem, możliwe, że masz do czynienia z oszustem.
Zdobądź wszystko na piśmie. Upewnij się, że wszystkie wyceny masz na piśmie oraz że uważnie wszystko przeczytasz. Poproś o kopie podpisanych dokumentów, zwłaszcza tego najważniejszego – rachunku, na którym znajduje się lista twoich własności i kontraktu na ich przewóz. Nigdy nie podpisuj niewypełnionych formularzy.
Znaj swoje prawa. Firmy, które przeprowadzają mienie między stanami w świetle prawa zobowiązane są dostarczyć ci informacji wyjaśniających proces, a także poinformować o twoich prawach i obowiązkach w czasie przeprowadzki, a także po jej zakończeniu. Poproś też o dowód licencji, ubezpieczenie itp.
Chroń swój dobytek. Upewnij się, że współpracująca z tobą firma przeprowadzkowa zapewnia odpowiednie ubezpieczenie na wypadek zagubienia lub uszkodzenia mienia. Cenniejsze rzeczy mogą potrzebować dodatkowego ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia w transporcie.
Uważaj na nietypowe prośby. Jeżeli przedstawiciel firmy przeprowadzkowej prosi cię o sporą zaliczkę lub płatność z góry, to znak ostrzegawczy. Jeżeli przedstawiciel mówi, że nie wyda twoich rzeczy, jeśli nie zapłacisz więcej, niż było ustalone w kontrakcie, skontaktuj się z BBB lub zgłoś to natychmiast do lokalnych organów ścigania.
Najkosztowniejsze rzeczy weź ze sobą. Gotówkę, monety, biżuterię, zdjęcia i ważne dokumenty powinieneś albo mieć przy sobie, albo też wysłać oddzielnie za pośrednictwem serwisu, który oferuje ubezpieczenie i możliwość śledzenia przesyłki.
Kto pyta, nie błądzi. Nie bój się zadawać pytań, jeżeli cokolwiek budzi twoje wątpliwości. Jeżeli przedstawiciele firmy przeprowadzkowej nie potrafią lub nie chcą na nie odpowiedzieć, rozważ znalezienie innej firmy.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama