Dzień Matki to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Jest to szczególne święto, bowiem każda matka zasługuje na uznanie. Zasługuje, by czuć się kochaną i ważną. Chcielibyśmy, aby nasze matki były zawsze szczęśliwe i beztroskie. Poniższy tekst podpowie, jakimi sposobami możemy podnieść ich dobre samopoczucie.
Rola matki
Dla wielu z nas rola matki jest podstawową rolą kobiety w naszym społeczeństwie. Większość matek widzi macierzyństwo jako podstawę swojej tożsamości. I tak jest w rzeczywistości, fakt bycia matką staje się integralną częścią życia kobiety. Jako społeczeństwo bardzo szybko osądzamy matki, które nie odzwierciedlają wartości powszechnie rozpowszechnianych i nie poświęcają się dla dobra dzieci. Ale czy poświęcenie powoduje, że są lepszymi matkami? W ostatnich miesiącach córka prezydenta, Ivanka Trump, matka trójki małych dzieci, pokazuje, że można je wychowywać, równocześnie rozwijając własną karierę zawodową. Pewnie różnie osądza się Ivankę, ale jedno jest pewne, niespełniona matka nie będzie dobrą matką. Są matki, dla których urodzenie dziecka oznacza bezdyskusyjne przyjęcie nowej roli i żadna inna nie jest im potrzebna. Żyją odtąd życiem dzieci, ich zadaniami domowymi i szkolnymi aktywnościami. Dla innych kobiet bycie matką oznacza również spełnienie zawodowe. Gdy ta potrzeba nie zostanie zaspokojona i kobieta poświęci się dla dobra dzieci, bo tak nakazują jej normy społeczne, to wynikające z tego niespełnienie, wcześniej czy później odbije się na stosunku do dziecka.
Wpływ matki na zdrowie dziecka
Według szwajcarskiego psychiatry i psychoanalityka Carla Junga, wszystkie istoty ludzkie mają wrodzoną potrzebę rozpoznawania, poszukiwania i przywiązywania się do matki, która jest dla nas symbolem miłości, bezpieczeństwa, opiekuńczości i ochrony. Wiemy doskonale, że wczesna więź z matką i jej jakość kształtują prawidłowe połączenia mózgowe i regulują emocje. Słaba i niepewna więź jest traumatyczna dla dziecka i prowadzi w dorosłym życiu do różnych uzależnień, słabych osiągnięć w nauce, depresji i problemów w relacjach z innymi. Tak więc matki mają ogromny wpływ na długoterminowe zdrowie psychiczne swoich dzieci.
Jak możesz wpłynąć na dobre samopoczucie matki?
– Dla każdego z nas stres powoduje duże spustoszenia w organizmie. Kiedy jesteśmy zestresowani, nasz organizm wyzwala kortyzol, hormon stresu, który na dłuższą metę może spowodować poważne uszkodzenia organizmu. Im starsza jest nasza mama, tym mniej odporna będzie na stres. Znajdź sposób, żeby wyeliminować przyczyny stresu. Jeśli mama izoluje się od ludzi lub ma problem z wykonaniem obowiązków domowych, pomóż jej. Bądź życzliwy; życzliwość sprawia, że łatwiej jej będzie walczyć ze stresem.
– Im więcej przytulasz i całujesz swoją mamę, tym więcej oksytocyny wyzwolisz w jej organizmie. Oksytocyna sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Dotyk, w szczególności trzymanie za rękę, spacerowanie pod ramię i głaskanie ramienia sprawiają cuda. Nie bój się przytulić do matki!
– Im więcej nowych doświadczeń zapewnisz swojej mamie, tym bardziej zwiększysz poziom dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z dobrym nastrojem. Możesz zabrać ją na wycieczkę, zaprosić do nowej restauracji lub nauczyć korzystać z tabletu. Nowe, wspólne doświadczenia pomogą jej utrzymać formę. Zachęcaj mamę do zwiększania aktywności fizycznej. Praca w ogródku i spacery to dobre sposoby na podniesienie poziomu endorfin odpowiedzialnych za dobry nastrój.
– Częsty kontakt z mamą, szczególnie ten bliski, pozwoli jej utrzymać odpowiedni poziom serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za samopoczucie i równowagę emocjonalną. Serotonina wyzwala się, gdy czujemy, że nasi bliscy osiągnęli coś znaczącego, gdy czujemy się wartościowi, kochani, akceptowani i przynależni do rodziny i grupy. Dzwoń, odwiedzaj, wysyłaj teksty i e-maile ze zdjęciami, by utrzymać stały kontakt. Daj jej poczucie bycia pomocną i niezbędną; zapewni ono psychiczną równowagę i radość.
I nie zapomnij złożyć życzeń z okazji Dnia Matki!
Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Po informacje proszę dzwonić: (847) 907-1166
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Reklama