Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:54
Reklama KD Market

O małej przedsiębiorczości i najnowszej propozycji reformy systemu podatkowego


Tegoroczny Narodowy Tydzień Małej Przedsiębiorczości (National Small Business Week) trwać będzie od 30 kwietnia do 6 maja. Celem ustanowionego w 1963 r. przez prezydenta USA tygodnia jest zwrócenie uwagi na wielkie znaczenie tego sektora dla gospodarki amerykańskiej.

Ponad połowa Amerykanów pracuje w małych firmach lub jest ich właścicielami. Małe firmy, tzn. takie, które zatrudniają mniej niż 500 pracowników w sektorze produkcyjnym lub mają mniej niż 7,5 miliona dol. dochodu w skali rocznej w innych sektorach, nadal tworzą dwa z trzech nowych miejsc pracy. Jak dotychczas XXI wiek nie był sprzyjający, jeśli chodzi o warunki rozwoju i konkurencyjność, dla małych firm. Jednak po podjęciu przez nową administrację w Waszyngtonie kroków w kierunku uproszczenia i reformy regulacji gospodarczych, powiało optymizmem. A po środowej zapowiedzi głębokich cięć podatkowych, jest nadzieja, że jeśli proponowana reforma zostanie przyjęta, wskaźnik wzrostu amerykańskiej gospodarki w skali rocznej powróci do poziomu co najmniej 3–4 proc., a małe przedsiębiorstwa częściej zaczną się znowu przekształcać w duże korporacje.

Być może wybór dnia przez prezydenta Trumpa, by przedstawić główne elementy swego planu reformy sytemu podatkowego, był związany z chęcią, by tak ważną reformę zapowiedzieć jeszcze podczas pierwszych 100 dni prezydentury. Jednak proponowana obniżka poziomu opodatkowania i tak potrzebne uproszczenie systemu, jeśli wejdzie w życie, byłoby znakomitym prezentem dla właścicieli małych firm na kilka dni przed Narodowym Tygodniem Malej Przedsiębiorczości.

Detale planu wymagają jeszcze dopracowania i głębszej analizy, ale na podstawie dotychczas podanej informacji nowy system podatkowy byłby korzystny dla milionów małych firm i ich właścicieli chociażby ze względu na:

– obniżkę podatku od dochodów firm z 35 proc. do 15 proc. (szczególnie korzystne dla właścicieli sklepów i firm budowlanych, które dotychczas musiały sobie radzić ze względnie najwyższą stopa opodatkowania);

– usunięcie proponowanego przez Kongres podatku od produktów importowanych (wielka ulga dla firm z sektora handlu detalicznego);

– znaczną obniżkę opodatkowania zagranicznych dochodów firm, które zechciałyby deponować swe zarobki w bankach na terenie USA;

– uproszczenie regulacji podatkowych i wymogów natury biurokratycznej.

Oprócz korzyści dla biznesów, proponowana reforma systemu miałaby znaczny wpływ na podatki dotyczące osób indywidualnych. Głównym elementem jest propozycja obniżenia najwyższej stopy opodatkowania z 39,6 proc. do 35 proc. Jest też mowa o redukcji ilości progów podatkowych i wysokości opodatkowania niektórych inwestycji. Proponowane zmiany niekoniecznie jednak byłyby korzystne w równym stopniu dla mieszkańców stanów, w których lokalne podatki są już wysokie.

Reforma byłaby jednak niewątpliwie korzystna z punktu widzenia właścicieli i pracowników małych firm i wielu innych podatników. Zapowiedzi planu tak głębokiej reformy, niewątpliwie zapowiadają też burzliwą nad nią debatę.

Właściciel niewielkiego salonu fryzjerskiego na przedmieściach Chicago, Peter Vergos, powiedział mi, że na taką reformę podatków bardzo liczy. Jest jednak ostrożny, jeśli chodzi o optymizm. Jego obawy wiążą się głównie z tym, że najbardziej na reformie skorzystałaby tzw. klasa średnia, a ona w ciągu ostatnich 10 lat tak stopniała, że członkowie Kongresu i inni politycy niekoniecznie już będą jej opinię brać pod uwagę w wystarczającym stopniu.

Bogdan Pukszta, PACC


PACC POLECA:


Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:


City Inspections – Ask Questions, Get Answers (Bezpłatna sesja informacyjna nt. utrzymywania biznesu w gotowości do inspekcji i spełniania warunków poprawnego, i bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej w mieście Chicago)

  • środa, 3 maja, 15.00 – 16.30



  • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086


 

Small Business Expo on the Road (Bezpłatne expo połączone z networkingiem i informacją oraz usługami oferowanymi przez agencje i konsultantów miasta Chicago dla przedsiębiorców i właścicieli małych firm)

  • czwartek, 4 maja, 17.00 – 21.00



 

Business Opportunities in Poland: Executive Roundtable with the Hon. Paul W. Jones, US Ambassador to Poland (Sesja informacyjna i dyskusja z udziałem ambasadora USA w Warszawie na temat możliwości w Polsce dla amerykańskich inwestorów, współsponsorowana przez International Trade Association of Greater Chicago, US Commercial Service i PACC)

  • piątek, 5 maja, 11.45 – 14.00



  • Carlucci Rosemont, 6111 N. River Rd., Rosemont, IL

  • 50 dol. członkowie sponsorujących organizacji, 75 dol. pozostali. Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub 773-725-1106


 

Polish American Business Expo

  • środa, 10 maja, 13.00 – 19.00



  • Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje i rezerwacja stoisk: [email protected] lub 773-205-1998


 

Buying a Business: Find, Evaluate and Negotiate (Bezpłatna sesja informacyjna nt. kroków, które należy podjąć, zamierzając kupić już istniejącą firmę, jako alternatywa do założenia nowego przedsiębiorstwa)

  • piątek, 12 maja, 9.30 – 11.00



  • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama