Plan spadkowy jest bardzo przydatny dla osób w każdym wieku, także dla młodych rodziców, a może szczególnie dla nich. Zwłaszcza w momencie, kiedy najbliższa rodzina mieszka na przykład za oceanem. Testament pozwoli na wybranie opiekunów dla dzieci, kiedy rodzice niespodziewanie umrą.
W przypadku, kiedy dzieci są małoletnie i zostają bez rodziców mogą trafić do tymczasowej opieki społecznej, a majątek rodziców musi przejść przed sąd spadkowy, aby został dzieciom przekazany. Jeśli posiadamy testament, który wyznacza opiekunów dla dzieci oraz majątku po śmierci rodziców, takie nieprzyjemności nie powinny mieć miejsca. Może się nam wydawać, że to sytuacja, która nas nie dotyczy, ale zapewniam, że na co dzień mam do czynienia z takimi tragediami.
Posiadanie planu spadkowego jest równie ważne w sytuacji, kiedy rodzice nie są małżeństwem. W momencie śmierci jednego z rodziców, w świetle prawa drugi z rodziców jest postrzegany jako obca osoba, jeśli chodzi o prawo majątkowe. Przekazanie majątku na rodzica, który pozostał przy dzieciach (a który nie jest w związku małżeńskim) jest bardzo trudne. Prawo nakazuje przekazanie w takiej sytuacji majątku rodzinie, która pozostała po zmarłym rodzicu, czyli na przykład dziadkom dzieci lub rodzeństwu zmarłego rodzica. Sporządzony plan spadkowy wyraża natomiast wolę zmarłego i informuje o podziale majątku.
Kolejnym przykładem jest utrata prawa do własności nieruchomości, którą posiadamy z członkiem rodziny (ale nie z małżonkiem) we współwłasności (ang. joint ownership). Przykładowo siostra z bratem czy matka z córką posiadają nieruchomość i za życia są prawnymi współwłaścicielami danego majątku. Po śmierci jednego z właściciel, akt własności nieruchomości przechodzi na drugiego właściciela. Analogicznie, jeśli brat umiera (a siostra pozostaje) prawo do własności przechodzi automatycznie na siostrę. W ten sposób inni spadkobiercy brata mogą stracić jakiekolwiek prawa do tej nieruchomości po jego śmierci. Czyli, jeśli brat pozostawił po sobie żonę z dziećmi, one mogą stracić prawo do otrzymania po nim spadku.
Wszystkie powyższe problemy można rozwiązać stwarzając fundusz spadkowy, tzw. trust oraz testament.
- Fundusz spadkowy (trust) jest dokumentem, który służy jako instrukcja woli zmarłego. Wyznaczony wykonawca funduszu dzięki temu wie, jak rozporządzić majątkiem. Majątek może być rozporządzony natychmiast po śmierci jego właściciela lub służyć kilku pokoleniom, na przykład dzieciom czy wnuczkom. Dodatkowo, fundusz zapewnia, ze twój majątek nie będzie obciążony żadnym podatkiem obowiązującym w stanie Illinois ani też podatkiem federalnym. A co najważniejsze, majątek zostanie rozdany bez żadnej ingerencji sądowej.
- Testament wskazuje osoby, które odziedziczą twój majątek, czyli spadkobierców. Testament również wyznacza osoby, które mają być opiekunami twoich małoletnich albo niepełnosprawnych dzieci w chwili twojej śmierci. Zapewnia bezpieczeństwo, że twój dorobek oraz twoje dzieci trafią do osób, którym ufasz, a nie tych, które wybierze sędzia po twojej śmierci.
Kasia Kaczmarczyk
Kasia Kaczmarczyk jest adwokatem licencjonowanym przez stan Illinois. Jest także sekretarzem Zarządu Rady Adwokatów Polsko-Amerykańskich w Chicago.
tel. (773) 818-6655