Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 06:12
Reklama KD Market

Hasło i marszałkowie parady wybrani

Hasło i marszałkowie parady wybrani
Diann K. Marsalek fot.Grzegorz Dziedzic
/a> Diann K. Marsalek fot.Grzegorz Dziedzic


 

Obradom komitetu organizacyjnego Parady 3 Maja nie towarzyszyły, jak w zeszłym roku, krzyki i wyzwiska. Z wyborem neutralnych politycznie kandydatów na marszałka i wicemarszałków zgodzili się praktycznie wszyscy obecni 29 marca w siedzibie Związku Klubów Polskich. Marszałkiem parady została Diann K. Marsalek – sędzia sądu okręgowego powiatu Cook.

„Co to za marszałek, jeśli nie mówi po polsku?” – spytał głośno siedzący w jednym z ostatnich rzędów postawny mężczyzna, i była to jedyna krytyczna wypowiedź, jaka towarzyszyła ogłoszeniu wyniku wyborów marszałka i wicemarszałków Parady 3 Maja 2017 roku. „Ta pani jest prawdziwą Polką, a to, że nie mówi po polsku, w niczym nie przeszkadza” – odpowiedziała malkontentowi starsza pani. I tyle. Żadnych krzyków, gwizdów, buczenia i awantur, których świadkami byliśmy w roku ubiegłym. Spora w tym zasługa samych organizatorów, którzy na spotkanie zaprosili kilku stanowczo wyglądających policjantów z Polish-American Police Association.

– Po zeszłorocznych przykrych doświadczeniach byliśmy przygotowani na każdą ewentualność. Zebrania komitetu parady są zabraniami otwartymi i może na nie przyjść każdy. Od kiedy pamiętam, a jestem związana z paradą od 2001 roku, zebraniom zawsze towarzyszyły kontrowersje. W roku 2012 zmieniony został regulamin wyborów marszałka i wicemarszałków parady. Kandydatury prezentowane są przez instytucje i organizacje zarejestrowane w stanie Illinois. Następnie komitet wybiera trzech finalistów, spośród których wyłaniany jest marszałek i dwóch wicemarszałków.
W tym roku emocje były mniejsze niż w roku poprzednim, bo kandydatury były mniej kontrowersyjne – powiedziała Łucja Mirowska-Kopeć, wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego Parady 3 Maja.

Marszałkiem tegorocznej polonijnej parady wybrana została Diann K. Marsalek. Niemówiąca po polsku, ale zaangażowana w polskie i polonijne sprawy Marsalek urodziła się i wychowała w Chicago. Jej ojciec pochodzi z Żywca, a Diann Marsalek wielokrotnie odwiedzała ojczyznę przodków. Jest zaangażowana w działalność wielu organizacji polonijnych, m.in. Amerykańsko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. Jest także związana z Muzeum Polskim w Ameryce. Diann K. Marsalek od 2011 roku jest sędzią sądu okręgowego powiatu Cook i sędzią zarządzającą wydziałem ds. wykroczeń drogowych.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie i honor, móc reprezentować Polonię jako marszałek Parady 3 Maja. Byłam bardzo zaskoczona otrzymaniem nominacji, a jeszcze bardziej wyborem na tę zaszczytną funkcję. Od lat staram się uczestniczyć w jak największej ilości spotkań polonijnych organizacji. W ten sposób mam okazję poznawać Polonię i aktywnie uczestniczyć w polonijnym życiu. Wspieram polonijne organizacje, ponieważ uważam, że jako grupa etniczna bardzo takich organizacji potrzebujemy – powiedziała nam sędzia Marsalek tuż po wyborze.

[blockquote style="1"]Marszałek: Diann Marsalek
Hasło: Tadeusz Kościuszko – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych[/blockquote]

/a> o. Paweł Kosiński fot.Grzegorz Dziedzic


Wicemarszałkami parady wybrani zostali – jezuita Paweł Kosiński – twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago oraz Bożysława Andersohn – założycielka polonijnego Teatru Trzynastka. Ojciec Kosiński z Polonią związany jest, jak podkreślił, poprzez to, co jego współbracia od ponad 80 lat robią dla chicagowskiej Polonii. – Lubię Chicago i ludzi, którzy tu mieszkają i pracują. Jestem wdzięczny, że będę mógł uczestniczyć jako wicemarszałek w tegorocznej paradzie i że mogę wnieść swój wkład w społeczne i kulturalne życie chicagowskiej Polonii – powiedział.

/a> Bożysława Andersohn fot.Grzegorz Dziedzic


Bożysława Andersohn to nestorka polonijnego teatru, założyła i od 29 lat prowadzi Teatr Trzynastka. Od lat zaangażowana w polonijne harcerstwo oraz krzewienie polskiej tradycji i języka wśród polonijnej młodzieży. – Jestem bardzo wzruszona, bardzo dziękuję za wybór, była to dla mnie wielka niespodzianka – powiedziała Andersohn.

Prezes komitetu organizacyjnego Parady 3 Maja Jan Kopeć w następujący sposób skomentował wyniki wyborów: – Z pięciu zgłoszeń do ścisłego finału weszły trzy osoby. To były bardzo mocne kandydatury. Cieszymy się, że są wśród nich i Polacy, i osoby polskiego pochodzenia. Moim zdaniem wybór Diann Marsalek na marszałka parady jest wyborem bardzo dobrym. Jako komitet organizacyjny Parady 3 Maja docieramy do takich osób i chcemy przybliżać ich sylwetki zarówno Polonii, jak i Amerykanom. Chcemy pokazać, że Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia są dosłownie wszędzie i zajmują często eksponowane stanowiska.

Komitet organizacyjny zdecydował także, że od tego roku nadawany będzie tytuł „Przyjaciela Polonii” – osobom, które wspierają Polonię poprzez swoje działanie. W tym roku ten honorowy tytuł otrzyma radny 30. okręgu miejskiego Ariel Reboyras. Honorowym gościem parady będzie senator RP Anna Maria Anders.

Kolejnym ważnym punktem wieczoru był wybór hasła tegorocznej parady. Wśród propozycji haseł padły m.in. „Ratujmy polskie kościoły”, „Trzeba dobrym być, jak chleb”, „Za wolność Naszą i Waszą”, „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”, „Sto lat Błękitnej Armii” i „Polonia dumna z Polski”. Nad wyborem hasła głosowali członkowie komitetu oraz publiczność zgromadzona w siedzibie Związku Klubów Polskich. Najwięcej głosów – 26, zdobyło hasło „Tadeusz Kościuszko – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych”, którego autorem jest polonijny dziennikarz Andrzej Baraniak. Wybór jak najbardziej trafny i nawiązujący do obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.

/a> fot.Grzegorz Dziedzic


Zapowiadany program imprez towarzyszących Paradzie 3 Maja jest bardzo bogaty. Uroczystości rozpoczną się 5 maja bankietem organizowanym przez Polish-American Police Association w sali bankietowej White Eagle. 6 maja, czyli w dzień parady, uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 wciągnięciem polskiej flagi na maszt na Daley Plaza. Następnie w hotelu Hilton na Michigan Avenue odbędzie się uroczysty brunch zorganizowany przez Chicago Society. Parada rozpocznie się o godz. 11.30. W tym roku polonijna parada przejdzie swoją tradycyjną trasą – po Columbus Drive. Po paradzie, o godz. 14.00 w Ogrodzie Chopina odbędzie się patriotyczny koncert. Ostatnim punktem tego dnia będzie bankiet z okazji 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w sali bankietowej Jolly Inn. 7 maja o godz. 9.00 przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów, a o godz. 10.00 w kościele Świętej Trójcy odprawiona zostanie msza św. organizowana przez Związek Narodowy Polski.

Na zakończenie nadspodziewanie spokojnego i sprawnie poprowadzonego spotkania, prezes Związku Klubów Polskich zaprosił na polonijną paradę wszystkich Polaków, Amerykanów polskiego pochodzenia, przyjaciół i sympatyków Polonii, a także polonijne szkoły i organizacje. „Dziennik Związkowy” przyłącza się do tego zaproszenia. 6 maja spotkajmy się wszyscy na Paradzie 3 Maja. Pokażmy, ilu nas jest!

Grzegorz Dziedzic

[email protected]


2

2

3

3

IMG_2435

IMG_2435


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama