Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:32
Reklama KD Market

A co, kiedy piesek pogryzie? Odpowiedzialność prawna właścicieli zwierząt



Wielu z nas lub naszych znajomych, przyjaciół bądź sąsiadów posiada psy lub inne zwierzęta. Choć każdy z nas docenia towarzystwo i przyjaźń czworonogów, czasami zachowują się one jednak agresywnie i nie zawsze jest to ich wina.

Według prawa obowiązującego w stanie Illinois odpowiedzialność za zachowanie zwierząt spoczywa na ich właścicielach. Osoba, która została przez zwierzę pogryziona lub w inny sposób poszkodowana, ma zatem możliwość, aby prawnie dochodzić swoich roszczeń z tytułu poniesionej szkody.

Zgodnie z przepisami ustawy Animal Control Act, jeśli pies lub inne zwierze bez sprowokowania atakuje, próbuje atakować lub w inny sposób powoduje obrażenia na osobie, która zachowuje się spokojnie, przebywając w miejscu, gdzie ma prawo przebywać, wówczas to właściciel danego zwierzęcia jest odpowiedzialny za poniesioną szkodę.

Według ustawy, pojęcie właściciela powinno być interpretowane szeroko, obejmując także osoby zajmujące się lub mające nawet tymczasową kontrolę nad zwierzęciem (tak jak osoby profesjonalnie wyprowadzające psy lub osoby opiekujące się czyimś zwierzakiem w czasie wakacji jego właścicieli).

Pojęcie szkody na osobie jest również szerokie i ogranicza się ono nie tylko do obrażeń na ciele spowodowanych przez pogryzienia. Obejmuje ono także wszelkie obrażenia cielesne spowodowane przez zwierzę, jak np. głębokie zadrapania, czy obrażenia spowodowane przewróceniem się w czasie ucieczki przed atakującym zwierzęciem.

Osoba poszkodowana, która jest w stanie udowodnić, że w momencie odniesienia obrażeń nie prowokowała zwierzęcia oraz znajdowała się w miejscu, gdzie miała prawo swobodnie przebywać (a więc nie znajdowała się na prywatnej posesji mimo zakazu wstępu), ma prawo występować o odszkodowanie na podstawie Animal Control Act.

Istnieją również inne podstawy prawne, niezależne od Animal Control Act, pozwalające na dochodzenie odszkodowania od właściciela zwierzęcia czy posesji, gdzie spowodowana została szkoda związana z zachowaniem zwierzęcia. Należy w takich sytuacjach skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że nie pominiemy potencjalnych pozwanych lub powodów dochodzenia odszkodowania, które we właściwy sposób umożliwią nam uzyskanie odszkodowania, np. na podstawie zaniedbania.

W stanie Illinois sprawy o odszkodowania za pogryzienia lub szkody spowodowane przez zwierzęta odbywają się na drodze cywilnej i dotyczą wyłącznie odszkodowań pieniężnych. Właściciel psa odpowiada w takich przypadkach osobistym majątkiem. Z tego powodu uczula się właścicieli zwierząt, aby upewnili się, że posiadają odpowiednią polisę ubezpieczeniową pokrywającą szkody spowodowane przez zwierzęta. W większości przypadków polisy na dom czy mieszkanie (ang. homeowners/renters insurance) dają opcje ubezpieczenia od szkody wyrządzonej przez zwierzęta. Należy jednak upewnić się, że gatunek bądź rasa naszego pupila nie jest wyłączona z takiej polisy.

Czy postępowanie odszkodowawcze może wpłynąć na dalsze losy zwierzaka?

Dochodzenie odszkodowawcze nie ma wpływu na losy zwierzęcia. Osoba poszkodowana nie ma prawa zmusić właściciela do uśpienia, czy leczenia psa lub zwierzęcia, które zaatakowało poszkodowanego. Istnieje jednak szereg dodatkowych przepisów regulujących postępowanie z niebezpiecznymi bądź agresywnymi zwierzętami, które niezależnie od toczącego się postępowania odszkodowawczego mogą spowodować narzucenie na właściciela (oraz jego podopiecznego) szeregu restrykcji. Zwierzaki, którym z jakiegoś powodu zdarzyło się kogoś zaatakować lub zranić, mogą być poddane kwarantannie czy obserwacji, właściciel natomiast może zostać zobowiązany do zapłaty grzywny i wszczepienia zwierzęciu mikrochipa. W skrajnych przypadkach bardzo agresywne zwierzęta mogą zostać uśpione.

Szereg ustaw obowiązujących w Illinois oraz lokalnych rozporządzeń miejskich daje podstawy prawne do odszkodowań po atakach zwierząt, a także pozwala agencjom rządowym zapewnić bezpieczeństwo przed agresywnymi i niebezpiecznymi zwierzętami. Należy również pamiętać, że żadna sprawa nie jest identyczna i każdy przypadek powinien być dokładnie przeanalizowany przez prawnika. Aby uzyskać więcej informacji na temat regulacji prawnych w tej dziedzinie lub aby dowiedzieć się, czy w konkretnej sytuacji mają Państwo podstawę do odszkodowania, zachęcamy do skonsultowania się z adwokatem (większość kancelarii, w tym nasza, oferuje darmowe konsultacje i wstępną poradę).

Marta A. Zaborska

Marta A. Zaborska, Esq. adwokat licencjonowana w stanie Illinois. Uzyskała stopień magistra prawa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz tytuł Juris Doctor na Valparaiso University School of Law. Obecnie pracuje w kancelarii prawnej O'Connor & Nakos w Chicago, przewodnicząca Polsko-Amerykańskiej Rady Adwokackiej (Advocates Society). W swojej praktyce skupia się głównie na sprawach dotyczących wszelkiego rodzaju wypadków, odszkodowań pracowniczych, chorób zawodowych oraz zaniedbań w placówkach medycznych i błędów w sztuce lekarskiej. Po darmowe konsultacje proszę dzwonić pod nr (312) 546–8116.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama