Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 16:42
Reklama KD Market

Skrzydlate ciężarówki to ciężarówki oszczędne



Niezbyt często na przełomie ostatnich lat pisaliśmy o profesjonalnym „ciężkim” sprzęcie dla zawodowych kierowców. Raczej poruszaliśmy tematy związane z przepisami departamentu transportu, problemami na drogach czy też nowinkami ze świata transportu. Jeżeli jednak nadarza się okazja, aby zaznajomić naszych czytelników z nowymi technologiami, które pozwalają zaoszczędzić ciężko „wyjeżdżone” dolary, to my taką okazję z przyjemnością wykorzystamy.

Pod koniec lutego firma Wabco Holdings, przodująca we wprowadzaniu nowych technologii do przemysłu transportowego, ogłosiła, że w połowie tego roku wypuści na rynek jedną z ważniejszych autorskich innowacji. OptiFlow AutoTail jest przełomową koncepcją, która w znacznym stopniu ułatwi życie zawodowym kierowcom i pozwoli zaoszczędzić na paliwie.

OptiFlow AutoTail to rozkładane „skrzydła” montowane na końcu naczepy, poprawiające aerodynamikę pojazdu, a co za tym idzie – zużycie paliwa. Nie byłoby w tym wynalazku żadnej rewelacji (gdyż takie ogony na rynku pojawiły się już parę lat temu), gdyby nie dodatek zafundowany przez Wabco. Otóż do tej pory urządzenie to było sterowane manualnie przez kierowcę. Skutkiem tego na autostradach można było obserwować pędzące ciężarówki z zamkniętymi skrzydłami, a nierzadko stojące bądź cofające do drzwi załadunkowych z rozłożonymi skrzydłami. Kierowcy zapominali o korzystaniu ze „skrzydeł” i włożone pieniądze po prostu się nie zwracały.

Specjaliści z Wabco rozwiązali ten mankament i stworzyli AutoTail, który automatycznie rozkłada i zamyka aerodynamiczne panele. Mechanizm ten opiera się na sensorach szybkości, które połączone są z układem antypoślizgowym – ABS. Skrzydła automatycznie rozkładają się przy jeździe 45 mil na godzinę, a zamykają przy prędkości 10 mil na godzinę.

Wabco twierdzi, że AutoTail pozwala na oszczędności paliwa do 4,3 proc. przy normalnych szybkościach obowiązujących na autostradach i na redukcję emisji dwutlenku węgla do 4,8 tony na przyczepę w ciągu roku. Urządzenie to w Europie zadebiutowało już w zeszłym roku i otrzymało weryfikację agencji ochrony środowiska EPA Smart Way.

Najważniejsze pytanie to oczywiście – jaki będzie koszt? Firma Wabco chciałaby, aby inwestycja zwróciła się w kosztach paliwa przez mniej niż dwa lata i w związku z tym cena będzie się wahała w granicach od tysiąca do 1600 dolarów.

Materiał, jaki został użyty do produkcji AutoTail to najwyższej klasy superlekki termoplastyk, wyjątkowo odporny na warunki pogodowe, wibracje i różnego rodzaju fizyczne zagrożenia. Po rozłożeniu wszystkie kąty paneli i ich gładka powierzchnia redukują opór powietrza. Otwarte panele wystają około 19 cali poza obrys tylnej ściany przyczepy.

Gdyby ktoś chciał maksymalnie wygładzić swoją naczepę, to firma Wabco w zeszłym roku wypuściła na rynek OptiFlow TrailerSkirt. Są to plastikowe panele montowane pod przyczepą, dzięki którym można zaoszczędzić do 250 galonów paliwa rocznie (według Wabco jest to od 5 do 6 proc. oszczędności).

Łącząc te dwa patenty możemy zaoszczędzić na paliwie nawet do 10 procent! Idea warta rozważenia. www.wabco-auto.com

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Przypominamy kierowcom o odnowieniu rejestracji. Nie czekajcie do ostatniej chwili. Po 31 marca będzie za późno!

OptiFlow AutoTail fot.Wabco Holdings

OptiFlow AutoTail fot.Wabco Holdings


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama